Belediye bütçesine 21.6 milyonluk ek

  • Belediye Meclisi, 155 milyon liralık 2017 bütçesine 21 milyon 680 bin liralık ek yapılmasını oybirliğiyle kabul etti.
  • Başkan Tahsin Babaş, “Altıncı ay itibariyle bütçe azaldı. Ayrıca öngördüğümüzün dışında gelirlerimiz oldu. Bu nedenle ek bütçe yapmaya ihtiyaç duyuldu. Paramız var, sorun yok” dedi.

 

Temmuz ayı ilk toplantısını önceki akşam gerçekleştiren Belediye Meclisi, 155 milyon liralık 2017 bütçesine 21 milyon 680 bin liralık ek yapılmasını görüşüp kabul etti.

Gündemini bütçe, taşınmaz tahsisi ve imar konularının oluşturduğu toplantıda; Fen İşleri Müdürlüğü, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Su ve Kanalizasyon Hizmetleri Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ek ödenek talepleri ele alındı. Yerinde bulunan bu talepler doğrultusunda 21 milyon 680 bin TL’lik ek bütçe oluşturulması oybirliğiyle kabul edildi ve talepler Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi..

Bu arada, Bilgi İşlem Müdürlüğü bütçesindeki 1 milyon 500 bin TL’nin Fen İşleri Müdürlüğü bütçesine aktarılmasına da onay verildi..

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, ek bütçeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “6’ıncı ay itibariyle bütçe azaldı. Ayrıca öngördüğümüzün dışında gelirlerimiz oldu. Bu nedenle ek bütçe yapmaya ihtiyaç duyuldu. Paramız var, sorun yok” dedi.

ÇÖPTEN ENERJİ

Belediye Meclisi’nin ele aldığı bir diğer konu ise, Daday Belediyesi’nin evsel katı atıklarının Sarıyonca Düzenli Deploma Tesisi’ne taşınması için Kastamonu Belediyesi’yle protokol yapma talebi oldu. Meclis bu konuda Başkan Babaş’a yetki verdi.

Babaş, konuyla ilgili konuşmasında çöpten elektrik enerjisi elde etme projesine de değinerek şunları söyledi:

“KASMİB (Kastamonu Mahalli İdareler Birliği) çok ciddi çalışıyor. Tüm ilçeler çöplerini çöp toplama istasyonlarına bırakıyor. Çöpler oradan da Sarıyonca’daki depolama tesisimize geliyor. Buradaki çöpleri değerlendirmek için de harekete geçtik. İhale aşamasına getirdik. Çöpten biyogaz üretip enerji elde edeceğiz. Daha sonra da burayı kiraya vereceğiz. Kiracı en az 1 megavat enerji üretecek. Ürettiği enerjiden de yüzde oranında KASMİB’e pay aktaracak. Çok yol aldık, inşallah yakında bu ihaleyi gerçekleştireceğiz. Özel İdare ile de bu konuda ilerleyen günlerde protokol yapacağız. Ne kadar çöp toplarsak biz o kadar çok enerji elde edebiliriz.”

Meclis, ayrıca, Akmescit Mahallesi’nde bulunan konağın zemin ve birinci katının Türk Ocakları Derneği’ne tahsisine karar verdi, memur kadro iptal ihdas cetvelini onayladı, imar plan tadilatı içeren gündem maddelerini ise İmar Komisyonu’na havale etti.