Belediye Meclisi’nde de gündem Ayvatoğlu’ydu

Vidinlioğlu: Kimseye sahip çıkacak değiliz

  • Belediye Meclis’inde Ayvatoğlu olayı ile ilgili konuşan Başkan Galip Vidinlioğlu, ittifak nedeniyle olayı örtbas ettikleri şeklindeki iddiaların çok yanlış olduğunu belirtti ve iki yılı doldurdukları dönemde hem Sayıştay hem de Mülkiye müfettişi denetiminden geçtiklerini hatırlatıp, “Yaptığı işleri incelettim, ama kullandığı malzemeler sarf malzemeler. Sayıların doğru olup olmadığını bilme şansınız yok. Kimseye de sahip çıkacak değiliz. Benim dönemimde dâhil olmak üzere buyursunlar denetlesinler. Bir suç unsuru varsa da herkes cezasını çeksin, ama adamın mal varlığı Savcılığın işi. Şehrin bu kadar güzelliği varken bu olayla anılması beni gerçekten üzüyor, utanıyorum.” diye konuştu.

Karakaş: Ortak komisyon kurulup incelensin

  • CHP Belediye Meclis Üyesi Av. Sibel Karakaş ise, “Uyuşturucu konusunu bir tarafa bırakıyorum. Uyuşturucu ön plana çıktı, ama asıl burada Kastamonu’nun ismini lekeleyen yolsuzluk oldu. Bu tamamen Belediye’yi ilgilendiren bir olay. Belediye Meclisi olarak Kastamonu halkına bizim borcumuz ve sorumluluğumuz diye düşünüyorum. Temmuz ayında vermiş olduğumuz önergede tüm partilerin katılımıyla bir komisyon kurulsun ve iddialar incelensin istedik. ‘İhaleye fesat karıştırıldı mı?’,‘Arsa satış ve takaslarıyla ilgili usulsüzlük var mı? ’Ben var ya da yok diyemem. İncelemeden de ortaya çıkmaz. Kastamonu’nun ismini temizleyebilmemiz için bizim bunu yapmak görevimiz” dedi.

Belediye Meclisi’nin Nisan ayı oturumunda gündem, Belediye eski Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kürşat Ayvatoğlu ve hakkındaki iddialar oldu.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Meclis’teki konuşmasında, ittifak nedeniyle olayı örtbas ettikleri şeklindeki iddiaların çok yanlış olduğunu, iki yılı doldurdukları dönemde hem Sayıştay hem de Mülkiye müfettişi denetiminden geçtiklerini hatırlattı ve “Eski çalışanlardan bir şahıs üzerinden ne Kastamonu Belediyesi’nin yıpratılmasına ne de bunun üzerinden Milliyetçi Hareket Partisi’nin yıpratılmasına asla izin vermem. Şehrin bu kadar güzelliği varken bu olayla anılması beni gerçekten üzüyor, utanıyorum” dedi.

Vidinlioğlu, göreve geldikten sonra yollarını ayırdıklarını söylediği Ayvatoğlu’yla ilgili olarak , “ Yaptığı işleri incelettim ama kullandığı malzemeler sarf malzemeler. Sarf malzemeler hakkında çok yorumda bulunamazsınız, özellikle kültür biriminin afiş, pankart gibi Kastamonu tanıtımıyla ilgili şeylerin sayısını adedini ortaya koyup doğru mudur değil midir hesap edebilme şansınız yok. Ha eğer bir suç unsuru varsa da biz bununla ilgili denetime açığız. Fahiş fiyatla alındı mı ve sayılar doğru mu bunlara bakabilirsiniz? Sayıların doğru olup olmadığını bilme şansınız yok. Kimseye de sahip çıkacak değiliz. Benim dönemimde dâhil olmak üzere buyursunlar denetlesinler. Bir suç unsuru varsa da herkes cezasını çeksin, ama adamın mal varlığı Savcılığın işi” dedi.

Başkan Vidinliğlu şöyle konuştu:

“Son günlerde gündemde yer alan Kastamonu Belediyesi eski çalışanlarından bir şahıs üzerinden ne Kastamonu Belediyesi’nin yıpratılmasına ne de bunun üzerinden Milliyetçi Hareket Partisi’nin yıpratılmasına asla izin vermem. Elbette ki hem siyasi parti mensupları arasında suça meyyal kişiler çıkacaktır.  Alışkanlıklarını bizler buradan sorgulayacak değiliz. Ancak kullanmamalarını önerebiliriz. Kişi bunu ferdi olarak yapar dolayısıyla bunu siyasi partiler üzerinden işin içine girilmesi doğru değildir. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı ortaklık nedeniyle örtbas ettiğimizi ileri sürüyor. Bu da çok yanlış. Biz dün itibariyle seçim olalı ikinci yılımızı doldurduk. Denetim Raporu okundu. Herkesin huzurunda okundu. Bundan sonra Sayıştay denetimi ardından da mülkiye müfettişinin denetiminden geçtik. O kişiyle ben belediye başkanı olduktan sonra kendi yol arkadaşlarımla çalışmak istiyorum yolun açık olsun dedim ve yollarımızı orada ayırdık. Yaptığı işleri incelettim ama kullandığı malzemeler sarf malzemeler. Sarf malzemeler hakkında çok yorumda bulunamazsınız. Belediyeye aldığınız televizyonu 10 sene sonra gelir sana sorarlar bu televizyon nerede diye. Bozuldu deseniz de depoda olmak zorunda. Ama sarf malzemesi özellikle kültür biriminin afiş, pankart gibi Kastamonu tanıtımıyla ilgili şeylerin sayısını adedini ortaya koyup doğru mudur değil midir hesap edebilme şansınız yok. Gelen faturaya bakarsınız. Faturalar doğru tanzim edildiyse bu doğrudur dersiniz. Ha eğer bir suç unsuru varsa da biz bununla ilgili denetime açığız. Fahiş fiyatla alındı mı ve sayılar doğru mu bunlara bakabilirsiniz? Sayıların doğru olup olmadığını bilme şansınız yok. Kimseye de sahip çıkacak değiliz. Benim dönemimde dâhil olmak üzere buyursunlar denetlesinler. Bir suç unsuru varsa da herkes cezasını çeksin ama adamın mal varlığı Savcılığın işi.  Şehrin bu kadar güzelliği varken bu olayla anılması beni gerçekten üzüyor, utanıyorum. CHP Meclis üyemiz Özgür Ergülenoğlu, yazılı önerge verdik diyor ancak yazılı önerge vermediniz. Sadece bilgilendirme için bir başvurunuz var. Meclis’te de gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Eğer yazılı önergeyi verirseniz yazılı olarak cevabını veririz” dedi.

SİBEL KARAKAŞ

Konuyla ilgili söz alan CHP’li Belediye Meclis üyesi Sibel Karakaş ise, önergeyi Temmuz ayı 2020 yılında verdiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Buraya, Belediye Meclis üyeleri olarak, halkın oylarıyla seçilerek geldik. Asli görevlerimizden bir tanesi kamunun hakkını korumaktır. Belediyeyi 80 milyon borçla aldınız ve basına da beyanatlarınızı zamanında verdiniz. Devlet kurumlarında devamlılık esastır. Bizim dönemimiz, sizin döneminiz diye bir şey söz konusu değildir. Dolayısıyla burada hiçbirimizin tasvip etmeyeceği şekilde ulusal basında Kastamonu’nun ismi lekelendi. Uyuşturucu konusunu bir tarafa bırakıyorum. Uyuşturucu ön plana çıktı, ama asıl burada Kastamonu’nun ismini lekeleyen yolsuzluk oldu. Uyuşturucu kendisini bağlayan bir şey ve bunun cezasını da yasalar önünde alır. Fakat yolsuzluk tamamen belediyeyi ilgilendiren bir olay. AK Parti Genel Merkezi’nin açıklamasında Kastamonu Belediyesi’nde olmuştur diye Hamza Dağ’ın açıklaması var.   Onun yanında Tahsin Babaş’ın burada olmadı diye bir açıklaması var. Ben de diyorum ki biz Belediye Meclisi olarak Kastamonu halkına bizim borcumuz ve sorumluluğumuz diye düşünüyorum. Bizim zaten Temmuz ayında vermiş olduğumuz önergede tüm partilerin katılımıyla bir komisyon kurulsun ve iddialar incelensin istedik. ‘İhaleye fesat karıştırıldı mı?’,‘Arsa satış ve takaslarıyla ilgili usulsüzlük var mı?’Ben var ya da yok diyemem. İncelemeden de ortaya çıkmaz. Kastamonu’nun ismini temizleyebilmemiz için bizim bunu yapmak görevimiz.”