Belediye Meclisi’nde tansiyon yükseldi

2021 Yılı Belediye Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü oturumda CHP Meclis Üyesi Sibel Karakaş ile MHP Belediye Meclisi Üyesi Recep Mor arasında tartışma yaşandı. Karakaş’ın,  birçok konuda hedeflenen performansa ulaşılmadığı ve Meclis’in bazı konularda yeterince bilgilendirilmediği yolundaki eleştirilerine karşı çıkan Mor, her toplantıda önerge verdiğini hatırlatarak, “Meclisi sabote ediyorsunuz” dedi.

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt ise hiç kimsenin hakkını yemeyeceklerini belirtip “Burası siyaset yapılacak yer değil” ifadelerini kullandı. Oylama sonrası oturuma katılan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, hiçbir önergeyi cevapsız bırakmadıklarını söyledi. Vidinlioğlu ayrıca, Kültür Müdürlüğü bütçesinden Fen İşleri bütçesine aktarılan 5 milyon lirayla bir kültür hizmeti olduğunu belirttiği sanal kent rehberi oluşturulacağını açıkladı.

 

Belediye Meclisi, nisan ayı ikinci toplantısını önceki akşam yaptı. 2021 Yılı Belediye Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü oturumda CHP Meclis Üyesi Sibel Karakaş ile MHP Belediye Meclisi Üyesi Recep Mor arasında yaşanan tartışmalara, Başkan Galip Vidinlioğlu da dahil oldu ve tansiyon daha da yükseldi.

Faaliyet raporunda birçok konuda hedeflenen performansa ulaşılmadığını söyleyen Sibel Karakaş, Meclis’in bazı konularda yeterince bilgilendirilmediğini savundu.

MHP Meclis Üyesi Recep Mor ise Sibel Karakaş’ın her toplantıda önerge verdiğini hatırlatarak, “Meclisi sabote ediyorsunuz” dedi.

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt ise hiç kimsenin hakkını yemeyeceklerini söyleyerek “Burası siyaset yapılacak yer değil” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt’un açıklamalarının ardından CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş ve MHP Belediye Meclis üyeleri arasında sözlü tartışma bir süre daha sürdü.

Tartışmalar arasında Kastamonu Belediyesi 2021 yılı İdari Faaliyet Yılı Raporu oy çokluğuyla kabul edildi.

KARAKAŞ: “BİRÇOK KONUDA HEDEFLENEN PERFORMANSA ULAŞILAMADIĞINI GÖRDÜK”

2021 yılı İdari Faaliyet Raporu’nun oylanması esnasında söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş, şunları söyledi:

”Bilim ve Sanat Merkezi, pazar alanları inşaat tamamlanma oranları, eğitim ve mahalle konaklarının yapımı, İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlanması, kişi başına düşen yeşil alan miktarı, kesintisiz bisiklet yollarının tamamlanması, engellilere yapılacak hizmet ve ayrıca tekerlekli sandalye yardımında kişi sayısının fazlalaştırılması, öğrencilere yönelik hizmetler, semt basketbol sahası, rehabilite edilecek içme suyu hattı ve tesisleri, yeraltı çöp konteynır sayısı, çevre bilincinin geliştirilmesi için yapılacak eğitimler, kapalı pazar alanı inşaatlarının yapılması gibi birçok konuda hedeflenen performansa ulaşılamadığını incelememiz sonucunda gördük. Bunun dışında; önceki toplantılarda gündeme gelen  merkezde yer alan ve mimari yapısıyla gerçekten kentin tarihi dokusuna zarar veren KastaMall’la ilgili sık sık proje ve emsal değişikliklerinin gündeme geldiğini biliyoruz. Bununla ilgili bir inceleme komisyonu kurulmasına ilişkin önergemizi Meclis Başkanlığına sunmuştuk. Önergemiz gündeme dahi alınmadan reddedilmişti. Belediye tarafından KastaMall’la  ilgili yeterli inceleme yapılmadan iskan ruhsatı verildiğini düşünüyoruz. Ayrıca, gündeme gelen arsa satışları ve kredi kullanılmasına yönelik alınan kararlarda kamuoyunun yeterince bilgilendirilmediğini düşünüyoruz. Kastamonu halkının hak ve çıkarlarını savunarak burada olmaya özen gösterdik ve ona ilişkin önergelerimizi meclise sunduk. Ama hiç bir önergemize cevap verilmedi, gündeme dahi alınmadı. Geçen toplantıda verdiğimiz önergenin içeriği dahi anlaşılmadan oylandı.”

MOR: “MECLİSİ SABOTE EDİYORSUNUZ”

Karakaş’ı cevaplayan MHP Belediye Meclis Üyesi Recep Mor şunları söyledi:

”Türkiye Cumhuriyeti’nin adaleti var, savcılığı var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sürekli önerge vermeye gerek yok. Siz avukatsınız, bir usulsüzlük varsa gider suç duyurusunda bulunursunuz. KastaMall mevzusunun sürekli önümüze getirilmesine gerek yok. Meclis’in canlı yayınlandığını düşünerek her toplantıda önergelerin okunmasını doğru bulmuyorum. Burada 31 meclis üyesi var, önergenizi yazılı olarak verin. Burada faaliyet raporu okunacakken KastaMall mevzusunun konuşulmasına gerek yok. Ben de şunu soruyorum. Önceki toplantıda komisyon seçimi yapılacakken, boş zarf atmanın mantığını bana anlatsanıza. O zaman, belediye, faaliyetlerini mi durdursun? Biz meclis toplantısını kapatalım. Bize mi güvensizliğiniz var. Meclisi sabote ediyorsunuz.”

YURT: “BURASI SİYASET DEĞİL HİZMET YERİDİR”

Tartışma üzerine söz alan Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt da şöyle konuştu:

”Faaliyet raporunda saymış olduklarınızın yüzde 80’i yapılmış durumdadır. 2019 yılında göreve geldiğimiz günden Galip Başkanımız ne söz verdiyse elinden geleni yaptı. Bizde elimizden geleni yapıyor ve taşın altına da elimizi koyuyoruz. ‘Burası bir beytülmal’ dedik. Buranın 1 kurşunun bile nereden çıkacağı belli olmaz. Galip Başkanımız yüzde 50’nin üzerinde oy aldı. 2019’da neyse bugünde aynı şekilde devam etmektedir. Hiç kimsenin hakkını yemeden  dürüst, doğru ve ilkeli bir şekilde elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Cenab-ı Allah, ‘Kul hakkıyla karşımıza çıkmayın’ diyor. Biz buraya ne kul hakkı yemeye nede yedirmeye geldik. Kimsenin 1 kuruş hakkını yemeyiz de yedirmeyiz de. Rica ediyorum. Burası siyaset yapacak bir yer değil. Burası, Kastamonu halkına hizmet edilecek bir yer. Biz buraya Kastamonu halkının hizmeti ve her yere ulaşması noktasında elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız da. Burası siyaset değil hizmet yeridir.”

VİDİNLİOĞLU: ”HİÇ BİR ÖNERGEYİ CEVAPSIZ BIRAKMADIK”

Faaliyet raporu oylamasına yönetmelik gereği katılma hakkı bulunmayan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, oylamanın ardından katıldığı oturumda şöyle konuştu:

”Hiç bir yazılı ve sözlü önergeyi bugüne kadar cevapsız bırakmadık. Meclis’te, beğenmediğiniz şeyleri bizlere yazılı olarak sorabilirsiniz.  Bu daha  önce de gündeme geldi. Asla yapmak istemediğim bir kaç şeyi de yapmak zorunda kaldım. Hatta bu konuda ben de kendimi çok rahatsız hissettim. Meclis’in faaliyetleri ile ilgili muhalefetin ebetteki söz söyleme hakkı vardır. Önerge verebilir, bizim verdiğimiz cevabı da kamuoyuyla paylaşabilir. Ama Meclis canlı yayınlandığı için bu gündeme daha önce de geldi. O kadar çok şey oluyor ki… Bütün partilerin belediye yönettiği yerler var. Daha dün oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi de daha dün zam vermek zorunda kaldı. Tutup da bunu  siyasi malzeme konusu yapmak kadar yanlış bir şey yok. Elbette bazı şeyler bizim istediğimiz gibi gitti, bazı şeyler bizim istediğimiz gibi gitmedi. Biz size faaliyet raporunu bir hafta önce verdik. İtirazınız varsa il başkanlığınızda basın toplantısı düzenleyebilirsiniz. Meclis canlı yayınlanıyor diye burada dile getirmenize gerek yok.”

”SANAL KENT REHBERİ OLUŞTURULACAK”

Toplantının bir diğer gündem maddesinde ise Fen İşleri  Müdürlüğü’ne;  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesinden 5 milyon TL aktarıldı.

Başkan Vidinlioğlu, konuyla ilgili olarak, ”Sağ cepten alıp sol cebe koyuyoruz. Bu harcanacak para, şehir içi sanal bir kent rehberi için harcanacak. İhale konusunda Fen İşleri Müdürlüğümüz daha yetkin olduğu için orada yapılmasını daha uygun gördük. Gene kültür işlerinde kullanılacak bir bütçe. Sonuçta Kültür’ün değil de Fen İşleri’nin üzerinden bir ihale yapılacak. Kültür Merkezi’yle ilgili de benim çalışmalarım var” dedi.