Belediye Meclisi’nden çirkin Yunan’a tepki

Avrupa Parlamentosu’nda Yunan milletvekili Loannis Lagos’unTürk bayrağına yönelik çirkin saldırısına bir tepki de Belediye Meclisi’nden geldi. Meclisin şubat dönemi ilk toplantısına Türk bayraklarıyla katılan Başkan ve üyeler, yaşanan rezil olaya tepki gösterdi.

“Anlaşılan o ki, millet olmanın, bir arada olmanın gereğini herhalde çok fazla idrak edememişler ama bayrak namustur, şereftir, ona dil uzatanın dilini, el uzatanın elini koparırız” diyen Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, bu tepkiyi yaptığı konuşmayla da dile getirdi.

Vidinlioğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde bir Yunan parlamenterin bayrağımıza karşı yaptığı çirkin bir saldırı vardı. Bayraksızlar, vatansızlar, ödlekler ne vatanın ne olduğunu bilirler ne devletin ne olduğunu bilirler ne de bayrağın ne anlama geldiğini bilirler. Bizim için bayrak sadece bir kağıt parçası, bir bez parçası değildir. Bayrak bizim bağımsızlığımızın, istikbalimizin sembolüdür. Şehitlerin bu bayrakta kanı var. Bu topraklar kolay vatan olmadı. Densizlere bundan sonrası için de ayaklarını denk almaları çağrısında bulunmamız lazım. Daha dün hepsinin hafızalarında herhalde mevcuttur, gerçi hafıza-i beşer nisyan ile malûldür,  ama herhalde unutuyorlar ama bu tarz densizlik ve haddini aşan sözlerle bize gözdağı vermeye kalkanlar bilsinler ki tarih tekerrür ederse, büyük Atatürk’ün dediği gibi ‘Geldikleri gibi giderler’ onları Allah’ın izniyle kanlarında boğarız. Bayrak bizim kutsalımız. Milletlerin asaleti tavırlarından belli olur. İstiklal Mücadelesi sırasında yere düşen Yunan bayrağını kaldırmış başkomutana sahip bir milletiz. Zamanla bunlar da öğrenecekler. Anlaşılan o ki, millet olmanın, bir arada olmanın gereğini herhalde çok fazla idrak edememişler ama bayrak namustur, şereftir, ona dil uzatanın dilini, el uzatanın elini koparırız.”

NASRULLAH MEYDANI

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Mehmet Tingiroğlu, Nasrullah Meydanı’na giriş-çıkış yapan araçları ve meydandaki kırılan taşları gündeme taşıdı.

Konu hakkında bilgilendirme yapan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, “Fen İşleri Müdürlüğümüz gerekli hazırlıklarını yapıyor. Kırılan taşları en kısa sürede değiştireceğiz. Giriş-çıkış yapan araçlarla ilgili de Halk Bankası yanındaki girişi açmaz isek esnafımız zor durumda kaldıklarını ifade etti. Sadece esnafa mallarını indirme-bindirme için izin veriliyor. Uzun süreli parka izin verilmiyor” dedi.