Belediye’den 2. Millet Kıraathanesi

Atabeygazi Mahallesi’nde restore edilen Atabey Konağı kentimizde hizmet veren ikinci Millet Kıraathanesi oldu.

Atabey Konağı Millet Kıraathanesi dün Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Belediye Başkanı Eşref Can, Birim Müdürleri, Atabeygazi Muhtarı Kadir Kapucu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Faruk Özdemir, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Eda Şen ve vatandaşların katılımı ile açıldı.

Atabey Konağı Millet Kıraathanesi hizmete başlaması ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Tahsin Babaş şunları söyledi:

“Atabeygazi Mahallesi’nde bulunan Atabey Konağı çok harabe halindeydi. Aldık ve restore ettik. Halkımızın hizmetine sunuyoruz. Mahallemizde açılan ikinci kıraathanedir. Konağımız kitaplarla dolu, çocuklarımızın bilgi ve becerilerini geliştirmek için bilgisayarla kurulu. Amacımız hem çocuklarımızı hem gençlerimizi hem de mahalle sakinlerin buradan faydalanmalarını sağlanmaları olacaktır. Vatandaşlarımız konağa gelerek kitap okuyabilir, günlük gelen gazeteler ile bilgi sahibi olabilirler. Kastamonu’daki gelişmeleri takip edebilirler, birbirleriyle sohbet edebilirler. Üst katıda Muhtarlık Müzesi bulunuyor. Yakın zamanda halkımızın hizmetine sunacağız. Millet kıraathanelerini iyi anlayıp iyi anlatmak lazım. Yeni yetişen çocuklarımızı, gençlerimizi iyiye, doğruya ve mahalle kültürüne, adabı mahşer et kurallarına uymalarını öğretmektir. Mahalleli her gün Atabey Konağına geliyor ve kitap okuyor. Ayrıca bu bölge turizm açısından da önemlidir. Atabey Sokak üzerindeki tüm evleri restore ediyoruz. Burası tamamlandığında kültür ve turizm noktası haline gelecek bir güzergah olacaktır. Bu bölgeye gelen turistler Kastamonu hakkında bilgi edineceklerdir. Buradan Kastamonu Kalesine de çıkmak mümkün, yaya olarak da Kaleye çıkılabilir. Millet Kıraathanesinde soluklanıp Kastamonu’nun tarihi, kültürü ve geçmişiyle ilgili bilgi ve belge bulabilirler. Kastamonu’nun misafirperverliğinden de yararlanıp çay içme imkanı da olacaktır. Millet Kıraathanesinin hayırlı olmasını diliyorum. Özellikle Millet Kıraathanelerini tercih ederken bölgede esnafın az olmasına özen gösteriyoruz. Bu bölgede çay içilecek tek yer burasıdır. Önümüzdeki yerlerde de uygun gördüğümüz yerde Millet Kıraathanesi açmaya devam edeceğiz. Toplumsal birlik ve beraberliğimizi yaşayacağımız yerler haline gelecektir. İlimizde açılan ve yeni açılacak olan Millet Kıraathaneleri Milletin evi bilginin merkezi olacak. “.

Cengiz MUHZİROĞLU