Belediye’den fırsatçılara karşı önlem

  • Koronavirüs’e karşın Türkiye’de ilk dezenfekte işlemi başlatan belediyelerden olduklarını söyleyen Başkan Galip Vidinlioğlu, “Büyükşehir belediyeleri bile daha yeni başladı çalışmalara. Ayrıca fırsatçılara da göz yummamak adına zabıtalarımızı görevlendirdik. Su borcu nedeniyle bu salgın ortadan kalkana kadar hiçbir abonenin de suyunu kesmeyeceğiz” dedi.

 

Koronavirüs’e karşı Türkiye’de ilk tedbiri alan belediyelerden birisi olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Bu salgınla ilgili ilk ilaçlamamızı yapalı 10 günü geçmiştir. Otogar, halk otobüsleri, taksi duraklar, okullar, camiler, parklar, resmi kurumlar bile dezenfekte edildi. Bir iki tane eksiğimiz vardır. Dolayısıyla, bizden 1 hafta sonra büyükşehir belediyeleri bile ancak bu çalışmaları yaptılar. Türkiye’de en son eleştirilecek belediye, Kastamonu belediyesidir” dedi.

Virüs sonrasında ortaya çıkan fırsatçılık ile ilgili ise Başkan Vidinlioğlu, şunları söyledi:

“Fırsatçılık birden bire kamuoyunun gündemine oturdu. Fırsattan istifade etmek bizim töremize yakışır bir şey değil.  Böyle durumlarda kârdan bile bir miktar fedakarlık edip, sağlıklı bir nesil için çok daha uyguna vermek çok daha sosyal dayanışma açısından hoş bir tavır olur. Para pul bitiyor. Kubbede bıraktığınız sâda önemli. Sosyal dayanışmanın en güzel olduğu günlerden bir tanesi. ‘10 liralık kolonya 8 liraya indi’ şeklindeki haberleri de inşallah okuruz. Fırsatçılarla ilgili zabıtamızı görevlendirdik ve esnafı dolaşıyorlar. İlk tedbir olarak bunu yaptık. Böyle bir fırsatçılığa meydan vermemek adına daha farklı ne tedbir alırız bunu da aramızda konuşacağız ve uygulayacağız.”

Temizliğin ve suyun çok önemli olduğu bir dönemde su borcu nedeniyle su kesme çalışmalarında ise 1-2 ay öteleme yapacaklarını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, “Abonelerimiz arasında su kesintisi yaptığımız çok kişi yok. Ama su borcundan dolayı suyu kesilme noktasına gelmiş olan vatandaşlarımızın salgın süresinin bitimine kadar 1-2 ay ötelemesini yapacağız” dedi.