Belediye’den kadınlara 8 Mart armağanı

Hüma Hatun Konağı açıldı

2Belediye’nin, “hayata döndürme” projesi içerisinde restorasyonu tamamlanan konaklar arasında yer alan “Hüma Hatun Konağı” düzenlenen törenle açıldı.

Açılışta konuşan Vali Günaydın, “Bugün buradaki kalabalık ve manzarayı da görünce, Kastamonu olarak kadınlarımıza verdiğimiz değerde sınıfı geçtiğimizi düşünüyorum” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, “Bir nebze tarihi canlandırmak ve eski nesillerin ışığında yürümenizi sağlamak için siz değerli kadınlarımıza Hüma Hatun Konağını armağan ediyoruz” diye konuştu.

 

Belediye’nin, “hayata döndürme” projesi içerisinde restorasyonu tamamlanan konaklar arasında yer alan “Hüma Hatun Konağı” dün düzenlenen törenle açıldı.

p1830546Kadınlara yönelik “Eğitim ve Kültür Evi” olarak hizmet verecek konağın açılış törenine Vali Şehmus Günaydın ve eşi, Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal ve eşi, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve eşi, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve eşi, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı ve eşi, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan ve eşi, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Namlı, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Kayıkcı ve diğer bazı İGM Üyeleri, Partililer, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve temsilcileri, Muhtarlar, bayanlar ve diğer davetliler katıldı.

p1830531Törende sırasıyla Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve Vali Şehmus Günaydın birer konuşma yaptı; Sepetçioğlu Kadın Ekibi de gösterisini sergiledi.

Konağın kurdelesini Vali Şehmus Günaydın’ın eşi Aysel Günaydın, Garnizon Komutanı Faruk Bal’ın eşi Ayşe Bal ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın eşi Nebahat Babaş birlikte kesti.

Açılışı yapılan konakta Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Yöresel Kıyafet p1830558Defilesi katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi. Ardından da Ressam Nurhan Mursaoğlu’nun Kastamonu ve Konakları konulu resim sergisi gezildi. Konağın üst katında ise Meşki Ney topluluğunun ney dinletisi sunuldu. Açılış töreni, konağın gezilmesi ve akabinde de verilen kokteyle sona erdi.

 

BAŞKAN BABAŞ

4Açılışta konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, şunları söyledi: “Bugün açılışan öte asıl gayemiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’dür. Ben öncelikle buradan değerli kadınlarımızın, özellikle Şerife Bacı, Nene Hatun, Halime Çavuş, Hüma Hatun başta olmak üzere onların torunları olan en kıymetli varlıklarımız kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Geçmişimizde bir sürü izi olan kadınlarımızın geçmişte de bizlere her bakımdan yardımcı olacağı, her bakımdan ışık tutacağı ve yönlendireceği kaçınılmazdır. Bunun için kadınlarımızı ve onların yaptıklarını yapacaklarını her zaman destekliyor ve onları çok seviyoruz. Buradan da kendilerine her türlü cefakar fedekarlıkları içinde çok teşkkür ediyorum.

Tarihimize bir baktığımız zaman bir Şerife Bacı, Nene Hatun, Halime Çavuş, Hüma Hatun tarihimizde hem vatanları için , hem milletleri için ve hem de gelecekleri için çok büyük fedekarlıklar yapmış kadınlarımızdır. Biz de onların torunları olarak onlardan büyük gurur duyuyor ve onların yolundan gidiyoruz.

Bugün burada bu değerli varlıklarımız siz değerli kadınlarımıza bir nebze de olsun o eski tarihi canlandırmak, sizleri bu kuşakta eski nesillerin ışığında yürümenizi sağlamak için bu konağımızı, Hüma Hatun Konağını armağan ediyoruz.

Buradaki amacımız da şu: Bu tarihi konağı bayanlarımıza yönelik ve bayanlarımızın yararlanacağı Kadınlar Kültür ve Eğitim Merkezi haline getirdik. Kadınlarımız burada her türlü etkinliği yapabilecekler. Resimden sanata, folklara ve yine yöremizin ünlü olduğu yiyeceklere, yemeklere kadar her türlü faaliyetleri gerçekleştirebilecekleri bir mekan haline getirdik.Burasını da herkesin kullanımına açtık.

Bu tür faaliyetlerimiz devam edecek, tarihimizi ve kültürümüzü açığa çıkarmak ve yaşatmak, onu korumak, onarmak, restore etmek ve gelecek nesillere aktarmak olarak da biz yolumuzu çizdik. Bu uğurda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızda bizlere yardımcı olan, bizle paylaşan, bizlere destek olan başta sayın valimize ve bütün diğer kurum ve kuruluşlarımıza da teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde açacağımız Şeyhoğlu Konağımız da gerçekten heybeti ile ortaya çıkmak üzere. İlimizde bu ve buna benzer çok sayıda konağımız var. Bunları kurtarmak için çalışıyoruz. Bu konuda konaklarımızı sahip çıkacak olanları, onları tarihimize kazandıracak hemşehrilerimizi de bekliyoruz.”

VALİ GÜNAYDIN

p1830457Babaş’ın ardından kürsüye gelen Vali Şehmus Günaydın ise şöyle konuştu:

“Toplumuzun direği olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum. Nice uzun yıllara da bu şekilde ermelerini diliyorum.

Bugün buradaki kalabalık ve manzarayı da görünce, Kastamonu olarak kadınlarımıza verdiğimiz değerde sınıfı geçtiğimizi düşünüyorum. Bu açılışta bu kadar çok erkeğin olması kadınlarımıza verdiğimiz değeri açıkça ortaya koyuyor. Teşrif eden erkeklerimize teşekkür ediyorum.

p1830528Kadınlarımız devlet geneleğimizde her zaman ön planda olmuşlardır. Hepimizin bildiği gibi Kurtuluş Savaşı’nda Şerife Bacıların, Halime Çavuşların ve diğerlerinin göstermiş oldukları fedekarlık her türlü takdirin üzerindedir. Günümüzde de kadınlarımızı iş dünyasında, siyasette, kamu yönetiminde hep çok başarılı çalışmalar yaparken görüyoruz. Bu nedenle kadınlarımızın ortaya koyduğu bu başarı öyküsü her türlü takdirin de üzerindedir. Tabi dinimizin de kadınlarımıza verdiği değeri açıkca gösteren Peygamber Efendimizin ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ sözündeki hadisi şerifidir. Bu hadisi şerifite inancımızın dinimizin kadınlarımıza ne kadar büyük bir değer verdiği, önem verdiği toplumda ne kadar üst seviyeye koyduğu çok açık ve net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Ayrıca biz devlet geleneğimizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlarımıza sağladıkları haklar bakımından da birçok batılı ülkeden çok çok daha öndeyiz.

Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz bu konağımız kadınlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Burada çok güzel hizmetler verilecek.”

Cengiz MUHZİROĞLU