Belediye’den su açıklaması

Belediye, “isale hattında yaşanan arızanın hastalığa yol açtığı” iddiasını içeren ve İHA’nın servis edip yerelde de Sözcü’de yer alan, halk sağlığını yakından ilgilendiren haberle ilgili bir açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada, 3 Eylül’de yayımlanan haberin gerçeği yansıtmadığı, bir dayanağı olmadığı ifade edildi ve “Habere konu olan Ilgaz İçme Suyu hattında meydana gelen arıza Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimizin gece gündüz aralıksız çalışması ile çözüme kavuşturulmuştur. Zeminin 20 metre altında kalan isale hattı onarılarak içme suyu şehrimize tekrar sağlıklı bir şekilde verilmiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca, içme suyu konusunda yürütülen çalışmalarla ilgili de şu bilgilere yer verildi:

“Belediyemiz Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü Merkez Toplum Sağlığı Merkezi ilimiz şehir şebekesindeki suların kontrolü noktasında koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Bu bağlamda şehrin muhtelif yerlerinde 29 adet izlenim noktası belirlenmiştir ve Merkez Toplum Sağlığı Merkezi tarafından hazırlanan ‘Su Denetim Programı’ doğrultusunda bu noktalardan her ay düzenli olarak su numuneleri alınmaktadır. Kontrol ve Denetim İzlemesi adı altında yapılan bu işlemler gerek İlimiz Halk Sağlığı Laboratuvarlarında gerekse Ankara Ulusal Halk Sağlığı Laboratuvarında su numunelerinin analizlerinin yapılması ile sonuçlanmaktadır. Ayrıca bu izlenim noktalarında, analiz için su numuneleri alınırken şehir şebekesindeki ‘Bakiye Klor Ölçümleri’ de gerçekleştirilmekte ve şehir şebekesindeki klor durumu da gözlemlenmektedir. 2019 Yılı Su Denetim Programına göre 72 adet kontrol izlemesi ve 6 adet denetim izlemesi yapılması planlanmıştır.

Yukarıda anlatılanlardan bağımsız olarak ayrıca okulların açıldığı dönemlerde (Eylül-Şubat) okullardan, yine ecdat çeşmesi dediğimiz (Hz. Pir Asa Suyu gibi) sulardan da yıl içerisinde su numuneleri alınarak analizleri Belediyemiz tarafından yaptırılmaktadır.”