Belediye’den “taziye” birimi

Belediye, cenazesi olan ailelerin yanında olup acılarını paylaşacak, cenazeyle ilgili dini işlemleri bedelsiz yerine getirecek bir birim kurdu. Birimin başına İlahiyatçı Sabri Bayındırlı getirildi

 

PB302036Kastamonu Belediyesi, “sosyal belediyecilik” ilkesi kapsamında taziye birimi kurdu. Kültür ve Sosyal Yardım İşleri ve Mezarlıklar Birimi bünyesinde kurulan taziye biriminin başına İlahiyatçı Yazar Sabri Bayındırlı birimin başına getirildi.

İstanbul belediyelerinde taziye birimlerinin kurulması fikrine öncülük eden hemşerimiz Bayındırlı, belediye taziye birimi olarak vatandaşların acılı günlerde yanlarında bulunup ailelerimizin acılarını birlikte paylaşacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ilk yapılacak işin vatandaşa hizmet olduğunu söyler. Başkanımızın talimatlar doğrultusunda kurulan taziye biriminin ilk görevi vatandaşın acılı gününde yanında, yanıbaşında hizmetkarı olmaktır. Güvenle şahsıma verilen bu önemli görevi ekibimizle birlikte en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Bu birimin kurulmasından çok kişinin haberi belki de yok. Sizlerin yazmasıyla daha çok bilinmiş olacak. Taziye birimi çalışmalarına başladı. Vefat edenlerimizin cenazelerinin yıkanmasından defin işlemlerine kadar ücretsiz olarak hizmetlerimizi yerine getiriyoruz. Cenaze sahiplerinin kederli günlerinde yanlarındayız. Onları teskin ediyoruz. Başkanımızın talimatları doğrultusunda yakınlarını kaybeden ailelerimizin acılı günlerinde yanlarında olup acılarını hafifletmeye çalışıyoruz. Belediyelerin asli görevi insana hizmettir. Bu düşünce ikliminde çok sevdikleri yakınlarını kaybeden aileler acı ve telaş içinde ne yapacağını bilemez hale geliyorlar. Ailelerin bu zor anın da taziye birimi yanlarında oluyor. Belediye Başkanımızın başsağlığını ailelere iletiyoruz. Doğru yaptığımıza inandığımız hizmetlerimizle iyi günde, kötü günde, belediye olarak vatandaşlarımızın daima yanların da olduğumuzu vatandaşlarımıza hissettiriyoruz.”