Belediyenin Japon konukları

Kastamonu Belediyesi destekleriyle ilimizin el sanatlarını, yöresel lezzetlerini tanıtmak için çalışmalar yapan Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi yönetim kurulu davetiyle ilimize gelen Tokyo doğumlu İkumiNonaka, el sanatlarımızla ilgili incelemelerini sürdürüyor.

Türk kültürüne ve Türk el sanatlarına duyduğu ilgi ve 2 bin parçalık iğne oyası koleksiyonuyla ulusal kanallara konu olan bir tutkunun parçası olan İkumiNonaka yakın dostu AkikoKawasaki Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkanı Atiye Gencal ve Başkan Yardımcısı Serpil Durgutile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Özcebeci’yi ziyaret etti.

Kastamonu iğne oyasının yanı sıra kültürünü de yakinen bildiğini ifade eden Nonaka, “Kastamonu’nun gerçekten çok zengin bir kültürü var. Bu kültürü Japonya’da tanıtacağım. Misafirperverliğinizden ötürü teşekkür ediyorum. Eşimin Türk olmasından ötürü ben bir nevi kültür elçiliği de yapıyorum. Bu güzel şehri ülkemde en iyi şekilde anlatacağım. Burayla ilgili konferanslar düzenleyeceğim” dedi.

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkanı Atiye Gencal ve Başkan YardımcısıSerpil Durgut ise Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Özcebeci’ye çalışmalarında kendilerine gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür etti.

Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Başkanı Gencal, “İkumiNonaka, iğne oyasına olan merakı ve Japonya’da yaptığı konferansları inceledik. Kendisiyle tanıştık. İlimizin kültürünü tanıtmak adına önemli bir buluşma gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte değerlerimizi birlikte tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.

İkumiNonaka ile 8 ay önce tanıştıklarını ifade eden iğne oyası öğreticisi Kooperatif Başkan Yardımcısı Serpil Durgut ise önümüzdeki süreçte İkumiNonaka ile ortak projeler düzenleyeceklerini söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Özcebeci, Türk Kültürü’nün bir parçası olan elsanatlarına duyduğu ilgiden ötürü Japon İkumiNonaka’ya teşekkür etti. Özcebeci, “Şehrimizin tanıtılması adına kadın kooperatiflerimizin attıkları adımlar bizleri mutlu ediyor. Bizler bu doğrultuda dün olduğu gibi bugünde üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.