Belediye’nin projelerine prensipte onay

Anıtlar Kurulu Bölge Başkanı Beşir Fatih Doğan ve kurul üyeleri, Kastamonu’nun kurulda onay bekleyen projelerini yerinde incelemek üzere dün Kastamonu’ya geldi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın eşliğinde projeleri tek tek inceleyen kurul üyeleri Kasaplar Hali ve Nasrullah Camii ile Meydanı’nda inceleme yaptı.

 Bölge Başkanı Doğan, “Tarihi dokuların ortaya çıkarılması için hazırlanan projeleri mevzuatımıza uyduğu ölçüde destekliyoruz. Şu ana kadar önümüze gelen tüm projeler mevzuatımıza uygun. Prensip kararlar aldık. Kastamonu’nun tarihi dokusunu ortaya çıkaracak, burayı bir turizm şehrine dönüştürebilecek projeler var. Teleferik projesini de prensip olarak onayladık” dedi.

 

Anıtlar Kurulu Bölge Başkanı Beşir Fatih Doğan ve kurul üyeleri, Kastamonu’nun kurulda onay bekleyen projelerini yerinde incelemek üzere dün Kastamonu’ya geldi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın eşliğinde projeleri tek tek inceleyen kurul akşam saatlerinde ise Kasaplar Hali ve Nasrullah Camii ile Meydanı’nda inceleme yaptı.

Kurul Başkanı Beşir Fatih Doğan bugüne kadar Kastamonu’nun sunduğu projelerin mevzuata uygun olduğunu ve yaptıkları incelemelerde de bir olumsuzluğa rastlamadıklarını söyledi.

Tarihi dokunun ortaya çıkarılması için hazırlanan projeleri mevzuata uygun oldukları takdirde desteklediklerini belirten Doğan, “Tarihi dokuların ortaya çıkarılması için hazırlanan projeleri mevzuatımıza uyduğu ölçüde destekliyoruz. Şu ana kadar önümüze gelen tüm projeler mevzuatımıza uygun. Prensip kararlar aldık. Bu kararlar çerçevesinde ilerleyeceğiz. Önümüze gelecek ek dokümanlar var, onları da inceleyeceğiz. Kastamonu’nun tarihi dokusunu ortaya çıkaracak, burayı bir turizm şehrine dönüştürebilecek projeler var. Şu ana kadarki incelemelerimizde gayet olumlu gördük.” dedi.

Kasaplar Hali’nin Nasrullah Camii ve Meydanı ile uygun hale getirilmesi gerektiğinin de belirten Doğan, “Kasaplar Hali için bir proje önümüze gelmedi. Ancak tarihi dokusu açısından baktığımız zaman Kasapla Hali’nin Nasrullah Camii ve meydanı ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Şuanda burayla uyumlu bir görüntüsü yok. Projesi mevzuatımıza uygun görürsek, onayı veririz ve orası güzel, nezih bir konseptte yeniden düzenlenir” diye konuştu.

Teleferik projesi hakkından da değerlendirme yapan Doğan, “Teleferik projesini prensip olarak onayladık. Kastamonu’nun tarihi dokusunu yukarıdan görülmesi adına güzel bir proje olacağını düşünüyoruz” dedi.

Belediye olarak bu mirası korumaya, gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını belirten ve kurulun tavsiye ve önerilerini dikkate alarak proje hazırladıklarını belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş da şunları söyledi:

“Kastamonu tarihi ve kültürel bir şehir. Biz de belediye olarak bu mirası korumaya, gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Anıtlar Kurulu üyelerimiz projelerimizi yerinde görmek için Kastamonu’ya geldiler. Anıtlar Kurulu’nun mevzuatı çerçevesinde bize iletilenleri, önerileri dikkate alıp ona göre proje yapıyoruz, yapacağız. Kastamonu’nun bu projelere çok ihtiyacı var. Nasrullah Meydanı, Aşirefendi Hanı, Kurşunlu Han, Kasaplar Hali, Bakırcılar Çarşısı gibi önemli noktalarda çalışmalarımız var. Bakırcılar Çarşısı projesinde İstanbul Teknik Üniversitesi çalışıyor. Proje bittikten sonra onuda Anıtlar Kurulu’na sunacağız. Teleferik Projesi’ni inceledik. Şehrin siluetini bozmamasına özen göstereceğiz. Bu konuda bir kaç alternatif daha geliştireceğiz. Saat Kulesi, teleferik, kale ve Seyrantepe ortak bir proje olarak üzerinde çalışıyoruz. Sokak sağlıklaştırma çalışmamız ise Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi’nde devam ediyor. Bu projenin ikinci etabı proje aşamasında. Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi’nden Kefeli ve eski belediye binası önüne kadar olan kısmı projelendirdik ve kurulun onayına sunduk. Bu projenin üçüncü etabı ise Şamlıoğlu ve Saylav Sokakları kapsıyor. Bilindiği gibi Teleferik Projesi’ni KUZKA destekliyor. Nasrullah Meydanı ve Bakırcılar Çarşısı projesi de KUZKA tarafından Kalkınma Bakanlığı güdümlü projesi olarak 6.4 milyon lira ile desteklenecek. Bunun yanında belediyemizin ferdi çalışmaları da var. Belediye olarak 20’ye yakın konağı satın aldık. Restorasyonları devam ediyor. İnşallah bunları da bitirip butik otel olarak ticari faaliyet gösteren bir konsepte yaşamasını istiyoruz. Aşirefendi Hanı’nın projesini ihale ettik. O projeyi de kurula sunacağız. Bu alanda ciddi kaynak ve destekler var. Biz de bunlardan faydalanmak istiyoruz.” CM