BELGE NİTELİĞİNDE 1991 TARİHLİ BİR FOTOĞRAF ÜZERİNE

Fotoğraflar, zamanın canlı şahitleridir. Tarihî belge niteliğini taşırlar. Ağabeyim Özdemir Tan’ın arşivini karıştırırken bulduğu, yazımıza konu olan fotoğraf da böyle bir özelliğe sahiptir.

TRT Ses Sanatçılarından Atilla İçli, halk müziği dalında Türkiye çapında tanındığı gibi TRT ekranları için hazırlayıp sunduğu Yörelerimiz Türkülerimiz TV dizisiyle de adını ölümsüzleştirmişti. 1945-2004 yılları arasında yaşayan sanatçı 59 yaşında, genç denilecek bir yaşta aramızdan ayrılmış, cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

Rahmetli Atilla İçli, bildiğim kadarıyla Kastamonu’yla ilgili 3-4 program çekmişti. İkisi Araç’la ilgiliydi. İnternette seyredilebilir. Her programında o ilin yetiştirdiği tanınmış millî ve mahallî THM sanatçılarına, halktan kaynak kişilere yer veriyor, kimi zaman yemekler ve el sanatları üzerinde de duruyor, türkülerle bağını kuruyordu. Kastamonu Kent Tarihi Müzesinde bu programların kopyası var mıdır bilmiyoruz. Yoksa tez elden TRT’den temin edilmelidir. Bildiğimiz kadarıyla TRT ücreti karşılığında belgesel filmlerin kopyalarını satmaktadır.

Fotoğraf, Atilla İçli Yörelerimiz Türkülerimiz TV programının Kastamonu bölümlerinin kaydı için Kastamonu’ya geldiğinde 7 Haziran 1991 tarihinde ünlü bağlama yapımı sanatçısı 2009 yılında UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ilan edilen  Bekir Tekeli’nin (1932-2013) Sanayi Çarşısı’ndaki atölyesinin önünde çekilmiş. TRT ekibiyle İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Savaş, Yardımcısı Zühtü Yaman ve Özel İdare Müdürü ilgilenmektedir. Özdemir Tan da, kaynak kişiler konusunda yardımcı olmaktadır. Atilla İçli, programları için yöre sanatçılarından bazılarını ve yöre türkülerini çok iyi okuyan ses sanatçılarını yanında getirmektedir. Kastamonu’ya, ilimizin TRT halk müziği sanatçılarından Kemal Karasüleymanoğlu (1925-2002)ile türkülerimizin unutulmaz sesi  Zehra Bilir’le (1913-2007) birlikte gelmiştir. Rahmetli Zehra Bilir, Tiridine Bandım türküsünü Türkiye’de meşhur eden ses sanatçılarının en başındadır. Kemal Karasüleymanoğluhakkında  Gurur Kaynağımız Kastamonulular’ın II. Cildinde (Ankara 2004, s. 77-80) geniş bilgi vermiştik.

Fotoğraftaki kişilerden tanıyabildiklerimizin yerlerini şöyle tarif edebiliyoruz:

Atilla İçli: Soldan ortada altıncı kişi
Zehra Bilir: Soldan onuncu kişi
Kemal Karasüleymanoğlu: Soldan dokuzuncu kişi
Bekir Tekeli: Sağdan ikinci, önlüklü kişi.
Çetin Savaş: Soldan dördüncü kişi.
Zühtü Yaman: Soldan sekizinci kişi.
Özdemir Tan: Soldan birinci kişi.

Bu fotoğraftakilerden ne yazık ki Atilla İçli, Zehra Bilir, Kemal Karasüleymanoğlu ve Bekir Tekeli aramızdan ayrılıp ahirete intikal etmişlerdir. Fotoğraf vesilesiyle hepsini saygıyla anıyoruz…Bu durum, fotoğrafın değerini daha da artırmaktadır. Talep olursa, kopyasını Kent Tarihi Müzesi’ne verebiliriz.

 

 NAİL TAN