“Ben dünyanın en iyi çöpçüsü olmalıyım”

Belediye Temizlik İşleri çalışanı Abbas Halıcı:

İnönü Mahallesi Ilgaz Sokak’ta elinde sarı süpürgesi, üzerinde göz kamaştıran yeni iş elbisesi ve dilinde ‘Ayağında kundura’ türküsüyle dolanan Belediye Temizlik İşleri çalışanı Abbas Halıcı’ya denk geldim. Araç Serdar Köyünden Abbas Halıcı ile ayak üstü başladık sohbete…

– Abbas Bey, kaç yaşındasınız?

A.H.: 50 yaşındayım.İki de çocuğum var.

– Okuyorlar mı?

A.H.: Araç İÖO’da okuyorlar.

– Belediye temizlik işlerinde kaç yıldır çalışıyorsunuz?

A.H.: 2001 yılından bu yana çöpçü olarak çalışıyorum.

– Mutlu musunuz?

A.H.: Çok mutluyum.

– Yaptığınız iş zor mu?

A.H.: Ne zoru?Bulmuşsun işi, ne istiyorsun başka? Sen bana ekmeği bir gün,alırsın ertesi gün yüzüme bakmazsın. Çalışana ekmek her zaman var.Bir de helalinden kazanacaksın. Şehir temiz değilse benim içim cız eder.

– İşinizi severek yapıyorsunuz o zaman…

A.H.: Evet. ‘İşleyen demir pas tutmaz’ demiş atalarımız. Çalışan insan sağlıklı oluyor. Ben işimi severek yaptığım için çalışmak bana kolay geliyor.  İşimi yaparken şükür ederek türkü söylerek yapıyorum.

– Hangi türküleri söylersiniz?

A.H.: Ayağında kundura, o yaylanın çimenin de kuzu yayılır kuzu.  Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır. Armuta su verilir kış burnuna su verilmez.

– Kış burnuya niye su verilmez?

A.H.: Kış burnunun her yanı dikeni olduğu için verilmez.  Efendim başka sorunuz….

– Hiç derdiniz tasanız yok mu?

A.H.: Şu yalan dünyada her şey yalan. Derde tasaya gerek yok.  İyi düşünen insanın günüde iyi ve güzel olur.  Allah’a çok şükürişim var.  Çöpçü de olsam bu benim işim olduğu için ‘ben dünyanın en iyi çöpçüsü olmalıyım’ diye düşünürüm.

– Elbiseleriniz göz kamaştırıyor…

A.H.: Yeni iş elbiselerimizibizde gerçekten çok beğendik. Bu elbiseleri giyince kendimizi devletin polisi gibi, zabıtası gibi hissettik. Devlet adamı gibi olduk. Şehrimizi temiz tutmak için giydiğimiz elbisenin hakkını vermeye çalışıyoruz.

– Başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

A.H.: Efendim bize kıymet değer verdiniz. Benim söylediklerim gazetede çıkınca çok mutlu olacağım. Ömür boyuda evimde gazeteyi saklayacağım. Bir şey daha söyleyeceğim. İşin kötüsü olmaz. Çalışan her insan sağlıklı olur. Yıllardır ben çöpte çalışıyorum. Çok şükür sağlığım yerinde, doktor yüzü görmedim.

İşini seven, yaptığı işten keyif alan insanları gözlemeyi seviyorum. Ünlü sanatçı Erkin Koray’ın “Kör olası çöpcüler aşkımı süpürmüşler” şarkısını ne zaman dinlesem Abbas gelecek aklıma. Mesleği ne olursa olsun, işinin severek yapan Abbas Halıcı gibi insanlara selam olsun…Mutlu kalın.

 

TURGUT YILMAZ