Berat Satıoğlu’dan bildiri tepkisi

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi Grubu’nun bildirisini kınadı.

Satıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, akademisyenlerin bildirisinin terör örgütünü aklamaya yönelik ve bölücülerin üslubunu yansıttığını söyledi.

Bildirinin devletimizi ve güvenlik güçlerini suçladığına işaret eden Satıoğlu, şöyle dedi: “Bildiriyi yayınlayarak terör örgütünü aklamaya çalışmış ve devletimizi suçlamışlardır. İftiralarla dolu bu metin, açık bir ihanettir. Terör örgütünün katlettiği çocukları, şehit ettiği asker ve polislerimizi görmezden gelip devleti suçlamanın, Türkiye’yi katliamcı gibi göstermenin terörün amacına hizmet etmektedir.. Bu anlamda kendisini ‘bilim insanı’ olarak tanıtan bazı akademisyenlerin, terörü meşrulaştırmaya çalışması insanlık adına utançtır. Bu ihanet bildirisini yazanları ve onaylayanları kınıyoruz. Bırakın bilim insanını, akıl, insaf ve vicdan sahibi hiç kimse terör örgütünü meşrulaştırmaya çalışmaz. Terör örgütü zulmü yüzünden göç eden genç, yaşlı, kadın çocuk on binlerce vatandaşımıza karşı kör, sağır, dilsiz olan bu sözde aydınlar, vatandaşa şefkat elini uzatan devletimizi suçlamaya kalkmışlardır.”

– ” Vatansever duyarlı akademisyenlerimiz

bu bildiriye sessiz kalmamalıdır”

Satıoğlu, sözde aydınların rahatsızlık duyduğu şeyin, sürekli suçladıkları devletin o bölgede vatandaşa şefkat elini uzatması olduğunu vurguladı.

Teröre destek anlamına gelecek eylemlerde bulunan çevrelerin şehitlerin, gazilerin, yetim kalan şehit evlatların, ölen çocukların ve sivil vatandaşların vebali altında kalacağını aktaran Satıoğlu, “Vebali altında kalacaklardır.. Unutulmasın ki akademik camia sadece bu bin yüz sözde akademisyenden ibaret değildir. Vatansever duyarlı akademisyenlerimiz bu bildiriye sessiz kalmamalıdır. Geçtiğimiz günlerde 4 mahallesinde hendeklerin bulunduğu Şırnak kent merkezinde esnafa 4 gün kepenk kapattırıldı. Lafa gelince bölge halkının hakkını savunduklarını söyleyenler, bölge insanının para kazanma ve markete gitmek gibi en doğal hakkını gasp ettiler. Bu bir tezat değil de nedir Allah aşkına. Hendek bulunan mahallelerdeki yöre insanı başka yere kiraya çıkıyor . Bunun adı Kürtlerin hakkını savunmak mı gasp etmek mi? Çoğu 15-20’li yaş grubundan oluşan gençler esnafı tehdit ederek kepenk kapattırıyor. Olacak şey değil. O kepenki Kastamonu’da kapattırmaya kalksınlar görelim, acaba güçleri yeter mi?” değerlendirmesinde bulundu.

Satıoğlu, sözde akademisyen topluluğunun hepsinin bazı gerçekleri algılaması için tayinini Cizre ve Silopi’ye istemeleri gerektiğini kaydetti.