Bir çığlık da Göl’den

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavla öğrenci alacak nitelikli okulları açıklamasının ardından listede yer almayan ilimizin köklü liselerinden Göl Anadolu Lisesi’nin Okul Aile Birliği de uygulamaya tepki gösterdi.

Milli Eğitim Bakanlığının 2017’de yayınladığı “Tarihi 100 Lise” adlı kitapta yer alan, kurulduğu 1938 yılından günümüze sınavla öğrenci alan Göl Anadolu Lisesi’nin hangi kriter gerekçesiyle listeye alınmayışını şaşkınlık içerisinde öğrendiklerini açıklayan Okul Aile Birliği yönetimi, açıklamalarında şunları ifade etti:

“Hem Anadolu Öğretmen Lisesi hem de Anadolu Lisesi olduğu dönemlerde Türkiye’deki yaklaşık 150 Fen Lisesi’nden daha yüksek taban puanla öğrenci alan okulumuz, 2017 TEOG yerleştirme sonuçlarına göre 488,466 ile 479,554 puan aralığında ve Türkiye yüzdelik diliminde yüzde 2 ile yüzde 5’lik dilim arasında 136 öğrenci almıştır. Her yıl üniversite sınav sonuçlarına göre onlarca Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Fakültesi ve Eğitim Fakültelerine öğrenci yerleştiren Göl Anadolu Lisesi’nin, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumları listesinde yer almaması kabul edilemez. Okulumuzun üniversite yerleştirme sonuçları yanında sosyal ve kültürel yarışmalarda sadece son 5 yılda 20’nin üzerinde Türkiye derecesi bulunmaktadır. 2017 TEOG Yerleştirme Sonuçları’na göre Kastamonu Fen Lisesi’nden sonra en çok tercih edilen, 20 bin’e yakın kitabı bulunan kütüphane, Kız Pansiyonu, Spor Salonu’nun bulunduğu yerleşkesi ile her yönüyle başarılı olan okulumuzun söz konusu listede yer almaması ilimiz açısından büyük talihsizliktir. Çünkü mevcut durumun ilimizin başarısını olumsuz yönde etkileyeceği açıktır. Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav’da ilimizde ilk 90’a giremeyen öğrenciler bakanlığın bu uygulaması sonucunda özel okullara gitmek zorunda bırakılacaktır. Açıklanan haklı sebeplerle Milli Eğitim Bakanlığı’nca 10.04.2018 tarihinde açıklanan Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nda yer alan liste ile ilgili ilimiz siyasetçileri ve bürokrasisinin Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeleri ve Göl Anadolu Lisesi’nin sınavla öğrenci alan okullar listesine alınması için gerekli girişimlerde bulunmalarını Okul Aile Birliği, veliler ve GÖL mezunları adına talep ediyor, Kamuoyuna saygılar sunuyoruz.”