Bir de soğuk hava depoları olsa…

80 üretici bin dekarda patates üretiyor

Devrekani, yeni başladığı patates üretiminde mesafe almaya başladı. Türkiye patates üretiminin yüzde 4-5’lik bir oranında üretim gerçekleştiren Devrekani ilçemiz, dekar başına aldığı ürün veriminde dünya ortalamasının üzerine çıktı.

İlimizdeki büyük tarım arazilerine sahip ilçemiz Devrekani ilçemizde 2008 yılından itibaren çiftçilerin büyük rağbet gösterdiği patates üretimi her geçen yıl artış gösteriyor.

2018 yılı patates hasadı tüm hızıyla sürerken, 80 üretici, bin dekarlık alanda sertifikalı tohum ile patates üretimi gerçekleştiriyor. Devrekani patatesi son yıllarda bölgemizde ve il genelinde ise büyük rağbet görüyor. Türkiye patates üretiminin yüzde 4-5’lik bir oranında üretim gerçekleştiren Devrekani ilçemiz, dekar başına aldığı ürün verimiyle de dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor.

2008 yılında 80 ton patates üretimi ile başlayan çalışmalarda şu anda yıllık 3 bin ton üretim gerçekleştiriliyor. Üretimin önümüzdeki yıllarda 10 bin dekarlık alana yayılması planlanırken, üretici için en büyük sorun ise soğuk hava deposunun olmayışı. Soğuk hava deposu olması durumunda üretimin daha da artacağını savunan üreticiler, o zaman patates üretiminde söz söyleyebilecek konuma kavuşabileceklerine dikkat çekti.