“Bir girişimim olacak”

  • Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, KSK’yla ilgili basın toplantısında arsa-konak takası konusuna da değindi. Tartışma yaratan konuda çok sayıda hukukçu ile görüştüğünü, bir girişimi olacağını belirten Başkan, “Her aşama kanuna uygun, fakat işin vicdani tarafı var. Böyle bir konağın Kastamonuspor’un tesisi önündeki arsayla takasının vicdanlarda aynı oranda karşılık bulduğunu söyleyemeyiz. Hukuken bir sonuç çıkar mı bilmiyorum. Daha fazla bilgi paylaşmayayım, ama çalışmamız olduğunu söyleyebilirim” dedi.

 

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Futbol Federasyonu’nun tartışma yaratan kararı sonrasında GMG Kastamonuspor’un durumuyla ilgili tavırlarını ortaya koyduğu basın toplantısında, yakın dönemin gündeminde öne çıkan İsmail Dikmenli Tesisleri yanındaki inşaat ile bununla ilgili arsa-konak takası konusuna da değindi ve tartışma yaratan konuda bir çalışma yürüttüklerini açıkladı.

“BİR ÇALIŞMA VARDI, DAHA DETAYLANDIRMAK İSTEDİM”

Vidinlioğlu, Hayati Hamzaoğlu’nun, geçmiş dönemdeki takas uygulamalarıyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulması yolundaki talebine değinerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayati bey, 2014 seçimlerinde partimizin adayıydı. Benim seçim çalışmamda da beraber hareket ettik. Hayati Ağabeyin fikri ve düşüncelerinin bizim için her zaman kıymeti vardır. Bu daha önceden de dile gelmiş bir şeydi. Ben de bu konu da çalışma başlatmıştım, ama kamuoyuyla paylaştım. Kimse önceki dönemde hangi arsa ne kadara gitti, kadarıyla takas edildiği konusunda hassasiyetimiz olmadığını düşünmesin.  Şahıslarla da devlet kurumlarıyla da takas olmuş. Bununla ilgili ilk başkan olduğumda nereye ne kadar para verildiğini istemiştim. Bu çalışmayı detaylandırmak istedim. Birkaç ay önce daha detaylı çalışmayı istedim.

“KANUNA UYGUN AMA VİCDANİ YANI VAR”

“Bazı şeylerde işin kanuni boyutunda benim gördüklerimde kanun nezdinde bir problem yok, ama kanun nezdinde probleme yok demek, vicdanlarda da aynı derecede karşılık bulduğu anlamına gelmiyor.

Benzer bir şekilde Kastamonuspor’un önündeki  arsayla ilgili konu gündeme geldi. Ben bu dönemde fazla sayıda hukukçuyla  görüştüm. Onunla ilgili girişimim olacak. Yaklaşık 1 hafta, 10 gündür onunla ilgili ne yapabileceğimizi irdeliyorum. Çok sayıda görüştüğüm kişi ve hukukçu oldu. İşin kanuni boyutu her aşama kanuna uygun. Fakat işin vicdani tarafı var. Böyle bir konağın,  Kastamonuspor’untesisi önündeki arsayla takasının vicdanlarda aynı oranda karşılık bulduğunu söyleyemeyiz. Hukuken bir sonuç çıkar mı bilmiyorum. Daha fazla bilgi paylaşmayayım, ama çalışmamız olduğunu söyleyebilirim.

“HERKESİN SORUMLULUĞU VAR”

“Sene 2014, sene 2020… 6 yıl… Benim belediye başkanı olarak mücadelemden öte  fert fert vatandaş olarak da sorumluluklarımız var. Bu konuda siyasilerinde sorumluluğu var.  Basının da sorumluluğu var.  Herkes bu durumdan rahatsız olup savcılığa müracaat edebilir,  fakat bugüne kadar bu hakkı kimse kullanmadı.  müracaat olmadı. Biz şikayeti seven ama gereğini yapmayan bir toplumuz. Bir şikayet varsa herkes gereğini yapmalı. Rahatsızlığı yerine getirmeli. Herkes topu atıyor. Geçen gün değişik siyasi partilerden, temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp yenmesinden rahatsız oluyorum. Bir rahatsızlığın varsa kardeşim, adliye orada, başvuruda bulunabilirsiniz.

Sevgili Mehmet Yıldırım konuştu..‘Belediye Başkanının yapamayacağı şey yok’ dedi. Belediye Başkanı haşa ilah değil. Biz de kanunlarla , mevzuatlarla uyumlu hareket etmek zorundayız. Eski vekilimle de makamda konuştuk. Benim dediğim rakamların çok makul ve mantıklı olduğunu kendisi dile getirdi. Arsa ve konağın eski haline döndürülmesi noktasında. Kaldı ki ben zararı telafi edeceğimi söylememe rağmen, bu konunun muhatapları takas kelimesini duymak istemediklerini ifade etti. Başka çıkış noktası var mı? Bu konuda gerekli çalışmayı yapıyorum.

“BELEDİYE MECLİSİ’NDE KONULAR BİRİKTİ”

“3 aydır Meclis’i çalıştıramadık, konular birikti. Bütün yoğunluğum yarınki meclis. Meclisin bir daha toplanması gerekecek ki, konular bitsin. Zannediyorum Salı günü ikinci toplantıyı yaparız. Koronavirüsten dolayı  süreç aşıldı, konuların değerlendirilmesi için 1 yıllık, büyük bir toplantı yapacağım. Bazı konuları da oraya bıraktım.  Sürecin farklı şekilde  izlenmesi gerektiğine inanıyorum. Elbette ki siyaset yapıyoruz, elbette ki eleştiri olabilir.  Fakat, kördöğüşü haline getirip ‘sen onu dedin, sen bunu’ dedin noktasından uzağa taşımak lazım. Memleket hizmet bekliyor. Konusu dışında insanların konuşmasının çok doğru olmadığına inanıyorum.

“AĞAÇ BUDAMA KONUSUNDA SİYASET YAPILMAZ”

“Bir ağaç budama bile mevzu oldu. Ağaç budamadan kim ne kadar anlıyorsa o kadar konuşsun.  Ağaç budamadan anladığını söyleyen kaç defa ağaç budamış, kaç defa ağaca çıkmış ağaçla ilgili ne biliyor? Bana sorulsaydı, ‘bilmiyorum, yorum yapamam anlamam’ derdim. Anlayanlara sorduk bu şekilde budama yapılmasının doğru olduğunu söylediler. Bu konuda yeterli fikre  sahip değilseniz  sizin de mutlaka vardır partili orman mühendisiniz, ona sorarsınız doğru mu yanlış mı? Alternatif getirisiniz. Ağaç budamanın şeklini, şemalini kimseden de öğrenecek değiliz. Ağaç budama konusunda siyaset yapılmaz. Hiç mi başka meseleniz yok?

Açık ve net söylüyorum. 2024 hesabı ile bu şekilde gündem ve kamuoyu oluşturmak isteniyorsa; izledikleri yol doğru yol değil, buradan kimseye ekmek çıkmaz.  Çünkü ben 1 yıllık süreci, yeni bir başkan olmam nedeniyle iyi geçirdiğimi düşünüyorum. Bundan sonra da çoğu şeyin altyapı çalışmalarını tamamladım. Her şeyimiz tıkır tıkır işler. Pandemi ile ötelediğimiz,  fizibilitesini yaptığımız, başlama aşamasına getirdiğimiz şeylerin birer birer başlangıcı aşamasındayız.  Genişletilmiş basın toplantısında her şeyi görselleriyle tek tek paylaşırım.

SÜRMEKTE OLAN ÇALIŞMALAR

“Mehmet Akif Ersoy ve Kuzeykent Mahallemizde altyapı çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Yine Kuzeykent’te itfaiye binamızın projesi devam ediyor. Bazı yerlerde yağmur sonrası su birikenler yerlerde çalışmamızı tamamladık. Buralarda şimdi sıkıntı yaşamıyoruz. Sıkıntı yaşanan yerlerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor.

PANDEMİ ENGELİ

“Bu pandemi süreci nedeniyle çalışmalarımızı tam olarak sürdüremedik. Yapacağımız çok iş ve proje var. Bunlara bu yüzden hız veremedik. Yine atıksu arıtmanın Bakan Bey’le birlikte temelini atacaktık. Biz nisan ayında planlamıştık, mayıs ayında Bakan Bey gelecek diye mayıs ayına almıştık. Mayıs’ta da bu pandemi süreci nedeniyle yapamadık. Bu temel atmaya Bakan Bey bizzat da katılacaktı. 120 milyonluk bir işti. 25 yıllık  Kastamonu’nun rüyası olan bir şeyi ihalesi de bitirildi. İhalesini yapan da biz değildik, bizim takip etmemiz ile yapıldı. Bu ihaleyi  Avrupa Birliği yapıyor. 8 ay gibi bir sürede de bütün hepsi de tamamlanmıştı.” CM