Biz bize yeteriz!

Geçen yıl turizm haftasında yazmış olduğum ve 18 Nisan 2016 tarihli Kastamonu Gazetesi internet sayfasında da yer alan “Bir turizm haftamız varmış” yazımda da hafta nedeniyle olması gerekenleri elimin yazdığı dilimin döndüğü kadar anlatmaya çalışmıştım.

Değişen bir şey oldu mu? Olmadı tabi ki de yine aynı şekilde kortej yürüyüşü, yemek yarışması ve birkaç etkinlik.

Peki, turizm haftasının asıl amacı nedir?

Asıl amacı, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, Halbuki turizm haftası kutlamaları için bir toplantı da yapılmış çeşitli görüşler yapılması gerekenler konuşulmuştu, dikkate alınmadı yine her seneki gibi kutlamalarda bir şey değişmedi.

Yine de tekrarlayalım.

Turizm hareketlerine halkın katılımı sağlamak için yapılan kutlama programlarına ek olarak,

Okullar arası Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmaları yapılabilirdi.

Turizm haftası ile ilgili Afiş yarışması yapılabilirdi.

Şehrimizin değerleri ile ilgili fotoğraf yarışması düzenlebilirdi.

Kastamonu ile ilgili fotoğraf sergisi açılabilirdi.

Okullar arası turizm ile ilgili bilgi yarışması düzenlenebilirdi.

İlköğretim öğrencileri için maket yarışması yapılabilirdi.(Saat kulesi maketi, Nasrullah köprüsü maketi vb.)

Yine okullar arası bisiklet yarışları, yürüyüş, örneğin Nasrullah köprüsünden Şeyh Şaban-ı Veli Camiine kadar koşu yarışmaları düzenlenebilirdi.

Farklı ülkelerden gelen, hatta çeşitli illerimizden gelerek Kastamonu Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilere Kastamonu Turizmi ile ilgili bir panel, konferans seminer yaptırılabilirdi. Onlar gerçek turizm elçilerimiz ve onların görüşleri bizim için çok önemli.

Geçen yıl yazdığım gibi, Saylav sokakta veya Şeyh Şaban-ı Veli caddesinde “her haneden bir yemek” yarışması yapılabilir ve halkın katılımının daha fazla olması sağlanabilirdi.

Yine buralarda ev hanımlarının el sanatları ile ilgili ürünleri teşhir ve satışı sağlanabilirdi.

Öğrenci değişim programlarında olduğu gibi diğer iller ile öğrenci değişim programları yapılıp aileleri ile beraber yöremize gelmeleri sağlanabilirdi.

Öğrencilerimiz aileleri ile birlikte haftaya özel ücretsiz müzeleri ve zaten ücretsiz olan Vedat Tek Kültür Merkezini gezebilirlerdi.

Turizm haftasının önemini belirten yarışmalar düzenlemek ailelerin de işin içine katılmasını sağlamak demektir.

Aileleri dahil etmek ise katılımın daha fazla olup, halkın turizm haftası etkinliklerinin içinde yer almasını sağlar.

Yapılan yarışmaları kazananlara bir plaket verilmesi veya konaklama tesislerinden birinde aileleri ile birlikte bir sabah kahvaltısı ikramı, ruhlarının okşanması ve bir sonraki kutlamalara daha farklı hazırlanmalarına neden olur.

Ama bizim bunları yapabilmemiz için zaman gerekli, önceden hazırlık gerekli, biraz strateji, biraz da turizmden anlamak gerekli.

Aynen devam biz bize yeteriz…