BM’den Azerbaycan’a destek

Belediye Meclisi’nin ikinci oturumu önceki akşam gerçekleşti. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, toplantı öncesinde “Yanlarında olduğumuzu gösterelim” diyerek Azerbaycan bayrağını Meclis başkanlık kürsüsünde açtı.

Başkan Vidinlioğlu, “Azerbaycan canımız. Karabağ’da mücadele eden bütün kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan güç kuvvet niyaz ediyoruz. Kılıçları keskin olsun, rabbim yar ve yardımcıları olsun. Görüyoruz ki yedi düvel bizim karşımızda. Bizim yanımızda olması gerekenler bile mevzu bahis biz olduğumuzda ya ayak diriyorlar ya da karşımızda yer alıyorlar. Cenab-ı Allah birliğimizi beraberliğimizi daim etsin. Küçücük problemlerle birbirimizi üzme, kırma zamanı değil. Çünkü hem bunca yıldır hep dile getirdiğimiz turan eller hem de her dem mazlumun yanında yer almış bir millet olmamız hasebiyle tüm dünyadaki mazlumların ve soydaşlarımızın hepsinin gözü bizim üzerimizde. Türkiye ne kadar güçlü olursa onlar da o kadar umutlarını daha kavi tutacaklar. Bizim bir olmamız, bütün olmamız lazım. Diri kalmamız, iri olmamız lazım. Şehitlerimize, ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Allah ordularımızı muzaffer eylesin. İnşallah biz de hem maddi hem manevi olarak onların yanındayız” dedi.

Meclis’te Metin Boyacıoğlu ve Rıza Can Keskin’in verdiği dilekçe de yer aldı. Söz konusu dilekçedeki talep şu şekildeydi: “İstiklal Savaşı’nda ülkenin bağımsızlık mücadelesini Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti reisi olarak destekleyen ve şehrimize Şapka İnkılabı vesilesiyle gelen Atatürk’ün iltifatlarına mazhar olan Şeyh Ziyaeddin Efendi isminin bir caddeye verilmesi ayrıca Şeyh Ziyaeddin Efendi refikası ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Şubesi Azası Hafız Nebiye hanımın isminin de Kınalı Sokak’a verilmesini talep ediyoruz.”

Söz konusu dilekçeyle ilgili olarak İmar Komisyonu’nun cevabı ise uzun yıllardır alışılagelmiş sokak isimlerinin değiştirilmesinden dolayı karışıklık olabileceği ihtimalinden dolayı Kınalı Sokak’ın isminin değiştirilmesi reddedildiği, Şeyh Ziyaeddin Efendi isminin ise bölgede yapılacak kentsel dönüşümden sonra tekrar değerlendirilebileceği yönünde oldu.

Komisyonun raporu mecliste de oy birliğiyle kabul edildi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu konuyla ilgili olarak, “İlk kentsel dönüşüme başlayacağımız yer zaten o bölge olacak. İnşallah bu bölgede hem Şeyh Ziyaeddin Efendi’nin ismi hem de eşi Hafız Nebiye hanımın ismini yaşatırız. Fakat mevcut isimlerin değişmesinden ziyade yeni yapılacak duruma göre karışıklığa sebep olmamak adına yapmak daha uygun olur diye komisyonumuzun kararı var” dedi.