Bölgede tek olacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Kastamonu’ya tek kalemde yaptığı en büyük yatırım olan Kastamonu Merkez Spor Kompleksi inşaatında artık sona gelindi.
Sporcu Fabrikası olarak anılan kompleksin 2018 yılı öncesinde tamamlanması hedefleniyor. Kuzeykent Hasan Doğan Spor Tesisleri’nin hemen yanıbaşına yapılmakta olan dev tesiste, 25 metrelik yarıolimpik yüzme havuzu, takım sporları için 1, bireysel sporlar içinse 12 antrenman salonunun yanı sıra fitness merkezi de bulunuyor. Tesis yaklaşık 20 milyon TL’lik harcama sonunda vücut bulacak ve aynı anda 200 sporcunun spor yapabilmesine olanak sağlayacak.
Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Erdoğan Akbıyık, dün şube müdürleri Adem Keloğlu, Engin Kaya ve Abdullah Bacağıuzun’la birlikte tesisteki çalışmaları yerinde inceledi.
Şantiye Şefi Mehmet Gülşen’den son durumla ilgili bilgi alan Erdoğan Akbıyık, projeyle ilgili olarak şunları söyledi:
“Kastamonu Merkez Spor Kompleksi inşaatımız bütün hızıyla devam ediyor. Spor salonlarımızın koruma bantları, zeminleri, elektrik tesisatları ile boya ve badana imalatları son aşamaya geldi. Projede yarıolimpik yüzme havuzu ve 13 ayrı branşta antrenman yapılabilecek spor salonu ayrıca sağlık ve fitness merkezi var. Kastamonu Merkez Spor Kompleksi Kastamonu’ya tek kalemde yapılan en büyük spor yatırımı olacak. Ayrıca sahip olduğu özelliklerle bölgede tek, Türkiye’de ise bir elin parmağını geçmeyen sayılı yatırımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu kompleks 2018 rakamlarıyla 20 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımla vücut bulmuş bir spor tesisi olacak. Bölgenin en iyi spor tesisi Kastamonu’ya kazandırılmış olacak. Kuzeykent’te eğitim öğretim veren 7 ortaokul ile üniversite ve yurtlarına yürüme mesafesinde olan bu tesisimizi bir yada iki aya içinde hizmete almak istiyoruz. Bugün bu yatırımın tamamlanabilmesi için toplamda 76 işçi çalışıyor. Yaz mevsiminde bu rakam 110’lara kadar çıkmıştı. Ne vatandaşlarımız ne de antrenörlerimiz artık ‘yerimiz yok’ ve ‘antrenman saati bulamıyoruz’ bahanelerine sığınmadan çok daha kaliteli bir şekilde spor yapma ve yaptırma imkanı bulacaklar.”
Gençlik ve Spor Bakanlığı’na çok teşekkür ettiklerini de söyleyen Akbıyık, “Bu dev tesisin, bakanlığın Kastamonu gençliğine ne kadar önem verdiğinin önemli bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Bu yatırım tamamlandığında şehir merkezinden Kastamonu Spor Kompleksi’ne sporcularımız ve vatandaşlarımız için ring servisler kaldıracağız” dedi.
Spor kompleksinin hemen yarı başında bulunan ve belediyenin Gölpark projesini uygulamayı planladığı alan hakkında da açıklamalarda bulunan Erdoğan Akbıyık, “Bilindiği gibi belediyemizin bu alanda yapmayı taahhüt ettiği Gölpark projesi var. Gölpark projesinin ilk ayağını biz bu tesislerle yapmış oluyoruz. Diğer alanlar rekreasyon alanları olarak düzenlenebilir. Belediyemizin bakanlığa önerisi var. Bakanlıktan olumlu yanıt gelirse burada ciddi bir rekreasyon alanı oluşturulabilir” şeklinde konuştu.