Borsa ve TZO’dan KENDİR HAMLESİ

• Ticaret Borsası ve Taşköprü Ziraat Odası üyeleri Serdar İzbeli,  Ömer Yüksel,Murat Çelik veCihan Topçukendir seferberliği konusunda görevlendirilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Saraçoğlu ile görüşüp kendisine dosya sundu.

• Serdar İzbeli, görüşmeyle ilgili olarak, “Saraçoğlu ile yaptığımız görüşmede kendir için yeniden alan tesis edilmesi gerektiğini konuştuk. Ayrıca Küre ve İnebolu bölgesinde ketenin yeniden üretilmesi noktasını ele alıp kendisine siyezekmeği ve siyez unundan yapılmış kek ikram ederek siyezin desteklenmesi sözünü aldık ve bunlarla ilgili butik üretim işletmelerinin desteklenmesini istendik” dedi.

 

Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Serdar İzbeli ve Ömer Yüksel, Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik ve Yönetim Kurulu Üyesi Cihan Topçu ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ve bölgemizi doğrudan ilgilendiren kendir seferberliği konusunda görevlendirilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Saraçoğlu ile görüştü.

Daha önce yapılan üretim ile ilgili olarak Saraçoğlu’na bir dosya sunan Kastamonu heyeti, Saraçoğlu’nu Kastamonu’ya ve Taşköprü’ye davet etti.

Konuyla ilgili konuşan Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Serdar İzbeli, “Saraçoğlu ile yaptığımız görüşmede kendir için yeniden alan tesis edilmesi gerektiğini konuştuk. Ayrıca Küre ve İnebolu bölgesinde ketenin yeniden üretilmesi noktasını ele alıp kendisine siyezekmeği ve siyez unundan yapılmış kek ikram ederek siyezin desteklenmesi sözünü aldık ve bunlarla ilgili butik üretim işletmelerinin desteklenmesini istendik” dedi.

Özellikle Daday’da boşalan Orman fidanlıklarında kendir tohumu üretimi noktasında pilot bölgeler oluşturulmasının da istendiği görüşme sonrası konuşan Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik de, “Sayın Saraçoğlu bize yerli tohumun üretimi noktasında destek olacaklarını söyledi. Kendir noktasında fabrikaların da Taşköprü’ye kurulmuş olduğunu ve Taşköprü halkının da kendir üretimi noktasında destek çıkacaklarını kendisine ilettik ve bunu memnuniyetle karşıladı.Bizlere ve bölgemize hertürlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Saraçoğlu, Kastamonu davetimizi de kabul ederek inşallah önümüzdeki Ramazan Bayramı’nı da ilimizde geçireceğinin sözünü verdi” diye konuştu.