Borsa’dan tarım ve hayvancılık için stratejik plan hazırlığı

2014 yılında akreditasyon sürecini tamamlayan Kastamonu Ticaret Borsası, tarım ve hayvancılık konusunda 4 yıllık stratejik planını oluşturmak için istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya Ticaret Borsası üyeleri, ilgili kurum amirleri ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantının genel içeriği hakkında bilgi veren Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği kendisine bağlı odaların ve borsaların akredite olmasını istedi. Akredite demek, Avrupa ile eşit seviyeye gelmesi demektir. Bütün odalarımızın ve borsalarımızın Avrupa ayarında olmasını istediler. Bizde çalışmalarımızı yaptık ve 2014 bizde akredite olduk. Dolayısıyla odalar ve borsalar birliğinde yerimiz daha kuvvetli oldu. 4 yıllık stratejik planımızı hazırlıyoruz. Ne kadar çok fikir alırsak, o fikirleri ortaya koyarsak, çok daha verimli bir stratejik plan hazırlamış oluruz. Onun için bu toplantıyı düzenlendik” diyerek bilgi verdi.

Akreditasyon Sorumlusu Mehmet Besleme de Avrupa Oda ve Borsalar Birliği’nin uyguladığı bir standart olduğunu söyleyerek; “Çok önemli bir standart. Onu akreditasyon standardı diyerek, Türkiye’ye taşıdılar. Biz de oda ve borsalarımızı bu akreditasyon standardına uygun hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz.  Bu akreditasyon standartları zor bir standart. Önümüzdeki 4 yılı sizinle planlamak istedik” diye konuştu.

İstişare bölümünde söz alan Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, “Borsa’nın yükü ağır. Fakat, Kastamonu’da istişaresizlik var. Kimse kimseyle istişare etmiyor. Siyez çıkıyor herkes siyeze saldırıyor. Sarımsak çıkıyor, herkes sarımsağa saldırıyor. El son kendir çıktı, herkes ona saldırdı. İstişare ile bir yere gidilebilir. Bilgiler toplanıp, yetkili yerlere ulaştırılabilir. Bizim sıkıntımız burada. Siyez ve sarımsakla borsa ve borsayla beraber kooperatifler, Tarım İl Müdürlüğü istişare etmeli. İstişare sonunda en iyi mutlaka bulunur. Benim derdim bu. Hayvancılıkta Kastamonu simental ırkında Türkiye’de 1 numara olması lazımken, olamıyoruz. Yetişen buzağılarımız 1 numara olacak şekilde. Fakat ne yapıyoruz, birbirimizi yiyiyoruz, birbirimizle münakaşa ediyoruz. Aradan sığırlar bedava gidiyor. Allah’ın nimet verdiği bir memlekette yaşıyoruz. Ormansa orman var, tarımsa tarım var. Az olabilir, çoğaltmak elimizde. Her şeyin başında istişare istiyorum” ifadelerini kullandı.