Boyner’den beklenti Rektör’den dilek

Fazıl Boyner,Kastamonu Üniversitesi’nde anıldı

Lerzan Boyner öğrencilere seslendi

  • Aile olarak Kastamonu Üniversitesi’ne binasını kazandırdıkları Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde ismi yaşatılan babası Fazıl Boyner’i anma töreninde konuşan Lerzan Boyner, öğrencilere seslenirken, “Sizler bu ülkenin geleceğisiniz, bu ülkenin yurttaşlarısınız. Sizlerden Atatürk ilke ve inkılâplarını yaşatmanızı, çağdaş ve medeni bir Türkiye için çalışmanızı, toplumsal sorunlarımızın çözümlerinde aktif olmanızı bekliyoruz. Burada sizlerin entelektüel olarak da kendinizi yetiştirmenizi ve daha demokratik bir ülke, üniversite, aile ve toplum için öncü rol alabileceğiniz bilgi ve yetkinliklerle donanmanızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 Rektör, üniversiteye yeni eser kazandırmaları dileğinde bulundu

  • Rektör Ahmet Hamdi Topal ise Boyner Ailesi’nin üniversiteye yeni katkılarını beklediklerini dile getirdiği konuşmasında, “Boyner ailesinin eğitime, özellikle sağlık alanındaki eğitime verdiği önemin ve katkıların farkındayız. Merhum Fazıl Boyner’in muhterem eşi Nadide Boyner hanımefendinin isminin yaşatılacağı bir başka eseri üniversitemize Kastamonu’ya kazandırmanız en büyük arzumuzdur. Kastamonu ve Kastamonu Üniversitesi’nin siz hayırsever iş insanlarına her zaman ihtiyacı vardır. Üniversitemiz sizin gibi hayırsever iş insanlarının katkılarıyla daha çok büyüyüp hem bilimsel olarak hem de akademik anlamda Türkiye’de saygın yerini alacaktır” dedi.

Boyner grubunun kurucularından Kastamonulu ünlü sanayici Fazıl Boyner, isminin ailesi tarafından yaptırılan Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne verildiği Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen törenle anıldı.

Fazıl Boyner’i anma etkinliğinin sekizincisi dün üniversitenin Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Anma programı merhum Fazıl Boyner ve geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Öğretim Üyesi Dr. İlknur Tütüncü ruhlarına ithafen Kur’an okunup dua edilmesiyle başladı.

Fazıl Boyner’in hayatını anlatan slayt gösterisinin yer aldığı anma programı  Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mehmet Topal ile Boyner ailesi adına Lerzan Boyner ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal’ın konuşmalarıyla sürdü.

Anma programında Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği dördüncü sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan slayt gösterisi de yer aldı.

Rektör Ahmet Hamdi Topal, program sonunda günün anısına merhum Fazıl Boyner’ın kızları Latife Boyner, Lerzan Boyner ve Leman Halulu’yaçiçek ve plaket sundu.

Bilgehan Bilgili Merkez Kütüphanesi salonuna da Kastamonu Devlet hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi tarafından İş-Uğraşı ve El Sanatları Sergisi açıldı.

KONUŞMALAR

Mehmet Topal

Açılış konuşmasını yapan Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Mehmet Topal, “ Öncelikle Eylül ayında Rahmetli olan Beslenme ve Diyetetik Bölümü Kurucusu ve Fakültemize birçok hizmeti olan Merhume Doktor Öğretim Üyesi İIknur Tütüncü hocamızı rahmetle anıyoruz. Allah mekanını Cennet eylesin” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Sayın Latife Boyner, Sayın Lerzan Boyner ve Leman Halulu’nun babaları merhum Sayın Fazıl Boyner anısına yaptırdıkları Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sayın Fazıl Boyner’i anma etkinliğinin sekizincisi düzenlenerek ilelebet anısı üniversitemizde hayırla, rahmetle anılıyor ve yaşatılıyor. Peygamber Efendimiz bir hadisinde “İnsan ölünce ameli kesilir. Ancak üç amel kesilmez: Sadaka-i cariye, faydalanılan bir ilim ve arkasından dua edecek hayırlı bir evlat” buyurmuş. Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi kadrosunda 1 profesör, 7 doktor öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi ve 9 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yürütülmesi için en az 15 öğretim üyesi ve 10 araştırma görevlisine ihtiyaç duyulmaktadır. Fakültemizin akademik personeli öğrencilerin eğitim ve öğretim faaliyetlerinde göstermiş oldukları fedakârlık ve üstün performanslarından dolayı kendilerine öğrencilerimiz adına teşekkür ederim.”

Mehmet Topal yaptığı konuşmasının devamında da şunları söyledi:

“Önümüzdeki yılda mevcut akademik kadronun daha da genişlemesi için Sayın Rektörümüz çaba sarf etmektedir. Sayın Rektörümüze Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesine vermiş olduğu desteklerden dolayı fakültemiz personeli ve öğrencileri adına teşekkür ederim. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Fakültemiz Hemşirelik Bölümünde 561 öğrenci, Beslenme veDiyetetik Bölümünde 366, Ebelik Bölümünde 104 ve toplam 1031 öğrenci eğitim görmektedir. Bu güne kadar 1928 öğrenci mezun edilmiştir. Gelecek yıllarda Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sosyal Hizmet Bölümlerine öğrenci alınmasıyla Fakültemiz daha da büyüyecektir. Nasip olursa 2020-2021 eğitim öğretim yılında Sosyal Hizmet bölümüne öğrenci almayı planlamaktayız. Sosyal Hizmetler Bölümünün aktif hale gelmesi hem üniversitemize hem de Kastamonu iline sosyal anlamda büyük katkı sağlayacaktır. Saygıdeğer Boyner Ailesi tarafından bugüne kadar toplam 90 öğrencimize burs verilmiştir. Öğrencilerimize sağlamış olduğunuz maddi ve manevi destek için fakültem adına teşekkür ederim. Öğrencilerimizin sizin maddi ve manevi desteğinize ihtiyaçları vardır. Öğrencilerimize verilen maddi ve manevi desteklerin önümüzdeki yıllarda artarak devam etmesi en büyük arzumuzdur. Öğrencilerimizin eğitim öğretim süresince Sağlık Bakanlığına ait tüm kurumların kapısını bizlere açan öğrencilerimizin özellikle uygulama alanında bizlere tüm imkanları sağlayan Sayın İl Sağlık Müdürümüze, Devlet Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezi personeline öğrencilerim ve fakültem adına teşekkür ederim Bizleri bu anlamlı günün oluşmasında yalnız bırakmadıkları maddi manevi her türlü desteği sürekli sağlayan Boyner Ailesine, Anma programımıza iştirak eden kıymetli misafirlerimize, Üniversitemizin değerli mensuplarına ve öğrencilerimize teşekkür eder saygılar, sunarım.”

Lerzan Boyner

Boyner ailesi adına konuşan merhum Fazıl Boyner’in kızı Lerzan Boyner, şunları söyledi:

“Bugün yine çok heyecanlı, mutlu ve gururluyuz. Sizlere de uzaktan, yakından gelerek bu duygularımızı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ediyoruz.  Bundan 9 yıl önce büyük bir heyecan ile bu okulun açılışını yapmıştık.  Bugün karşımızda öğrencilerimiz ile birlikte yeniden bir araya geldik. Fazıl Boyner anma gününde bizlerle beraber olduğunuz için sağ olun, var olun, ayaklarınıza sağlık.

Fazıl Bey, hayatı süresince gençlerin eğitim ve istihdamına önem vermiş, kurduğu işletmelerde genç çalışanların yer almasına özellikle önem göstermiş, her birinin kişisel ve mesleki gelişimleri ile ilgilenmiştir. Eğitim, istihdam, sağlık konularında pek çok hayırseverlik yatırımlarımız var, bu okulda onlardan biri.

Türkiye’nin sağlık alanında başarılı, tutkulu idealist uzmanlarının yetiştirilmesi, bu uzmanların aynı zamanda içinde yaşadıkları topluma fayda sunmaları ve toplumsal sorunların çözümünde aktif rol almaları çok önemli.

Buradan genç arkadaşlarıma, öğrenci arkadaşlarıma seslenmek isterim:

Sizler bu ülkenin geleceğisiniz, bu ülkenin yurttaşlarısınız. Sizlerden Atatürk ilke ve inkılâplarını yaşatmanızı, çağdaş ve medeni bir Türkiye için çalışmanızı, toplumsal sorunlarımızın çözümlerinde aktif olmanızı bekliyoruz.

Üniversite yalnızca bir eğitim kurumu değildir, burada yalnızca derslerinize girip başarılı notlar almanızı beklemiyoruz; burada sizlerin entelektüel olarak da kendinizi yetiştirmenizi ve daha demokratik bir ülke, üniversite, aile ve toplum için öncü rol alabileceğiniz bilgi ve yetkinliklerle donanmanızı bekliyoruz.

Değerli akademisyen arkadaşlarım, hocalarım… Sizler bu ğrencileri yalnızca meslekte yetiştirmiyor aynı zamanda üretken, eleştirel bir neslin yetiştirilmesinde de görev alıyorsunuz. Öğrencilerinizin çok yönlü, Araştırmacı ve yaratıcı olması için onları motive ediniz, zorlayınız. 24 Kasını Öğretmenler Gününüzü şimdiden kutluyorum.”.

Rektör Ahmet Hamdi Topal

Son konuşmayı yapan Rektör Ahmet Hamdi Topal Çiçek ise, “Üniversitemizde fazıl Boyner adını yaşatan ve yaşatmaya devam edecek olan bu bilim yuvasını kazandıran Boyner ailesi ve üyelerini teşekkür ediyor kutluyorum” diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eylül ayında rahmetli olan üniversitemizin çok kıymetli hocalarından Beslenme ve Diyetetik Bölümü kurucusu ve üniversitemize birçok hizmeti olan merhume Doktor Öğretim Üyesi İlknur Tütüncü hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne başsağlığı diliyorum.

İşadamı kimliği kadar topluma katkılarıyla da tanınan, Sanayi Odası’nın kurucularından, Tiftik ve Yapağı İhracatçıları Birliği başkanlarından, İstanbul Ticaret Borsası Meclis Üyesi olan Fazıl Boyner’i rahmetle anmak amacıyla amacıyla toplanmış bulunuyoruz.

Amacımız, sizleri her anma gününde hüzünlü bir ortama sevk etmek değil, aksine üniversitemize maddi ve manevi büyük destekleri bulunmuş ve bulunmaya devam eden Boyner ailesinin  merhum babaları Fazıl Boyner’i ilham verici hayatı, değerli katkıları ve güzel anıları ile gururla yâd etmektir.

Artık gelenekselleşen bu anma gününde vatanına, milletine, ülkesinin eğitimine hizmet etmek gibi herkese nasip olmayan meziyetlere sahip önemli bir şahsiyeti her zaman hatırlamak en büyük gayemiz.

Boyner ailesinin eğitime, özellikle sağlık alanındaki eğitime verdiği önemin ve katkıların farkındayız. Merhum Fazıl Boyner’in muhterem eşi Nadide Boyner hanımefendinin isminin yaşatılacağı bir başka eseri üniversitemize Kastamonu’ya kazandırmanız en büyük arzumuzdur. Kastamonu ve Kastamonu Üniversitesi’nin siz hayırsever iş insanlarına her zaman ihtiyacı vardır. Üniversitemiz sizin gibi hayırsever iş insanlarının katılılarıyla daha çok büyüyüp hem bilimsel olarak hem de akademik anlamda Türkiye’de saygın yerini alacaktır.

Bu vesileyle Boyner ailesi ve dostlarıma bu özel anma gününde bizlerle oldukları ve maddi manevi her türlü destekleri için teşekkür ediyorum.”

Cengiz MUHZİROĞLU