Bu köprü nerede?

Son yıllarda şehrimizin çevre köy ve kasabalardan almış olduğu göç neticesinde bazı yer isimlerinin de değişmiş olduğunu görmekteyiz.

600 yıllık Nasrullah Köprüsü de bunlardan sadece birisidir. Nasrullah Camii ile aynı yıllarda yapılmış olan bu tarihi köprümüz, bazı hemşerilerimiz tarafından Kambur Köprü olarak anılmaktadır. Kulağımızı tırmalayan bu yanlış kelime, kadim Kastamonuluları ziyadesiyle üzmektedir.

Konuşma dilinde, işyeri broşüründe ve hatta bazı mahalli basında yer alan ‘Kambur Köprü’ kelimesi artık terk edilmelidir. Cami ve köprüyü bından 600 küsur yıl önce yaptırarak şehrimize armağan eden Nasrullah Kadı’nın hayırseverliği böylece unutulmamış olur.

Köprünün bir ayağı yıkılmış olmasına rağmen, üst kısmında bulunan iki adet sadaka taşı ve kaldırım taşları olduğu gibi muhafaza edilmektedir. Bu durum bile, şehrin ortasında bulunan kültür varlığının daha nice yıllar Kastamonu’ya hizmet vereceğinin bir delilidir. Üzerinden günde yüzlerce kişinin gelip geçtiği güzel anıt, şehrimizin simgesi olmuştur.

Bu konuda tarihi eserin her iki tarafına isim levhası konulması talebimizi, eserin bakımından sorumlu olan Karayolları Müdürlüğü’ne ilettik. Ancak yetkililer, Anıtlar Kurulu’ndan izin almadan bu şekilde bir ilave yapılamayacağını belirttiler.

Zamanla tarihi köprümüzün eski ismine kavuşmasını hasretle bekliyoruz.

Metin Boyacıoğlu