Bu sese kulak verin

  • Devrekani TOBB MYO, barınma sorunu nedeniyle öğrencilerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. İlçedeki tüm şartlar olgunlaşmışken Kredi ve Yurtlar Kurumu neden bu ilçeye yurt yapmıyor. Okul Müdürü Can Doğan Vurdu, “Yapılan tüm girişimlere rağmen neden bu ilçenin kaderiyle oynanıyor.KYK yurt yapana kadar Belediye Başkanı Engin Altıkulaç’ın da desteği ile okul müdürü olarak, üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerimizi Devrekani Belediye Oteli’nde ağırlayacağız. Finansmanını gücümüz yettiğince karşılamaya devam edeceğiz. Gerekirse 1990 model Toros marka bir otomobilim var, onu da satarak öğrencilerimizin ilçede kalması adına elimden gelen tüm çabayı sarf edeceğim” dedi.

Devrekani TOBB MYO’da en büyük sorun barınma. Üniversite tercihleri sonrasında Devrekani’ye yerleşen öğrenciler yurt sıkıntısı nedeniyle çareyi kayıt sildirmekte buluyor. İlçeye verilen yurt sözleri birer birer askıda kalırken, okul yönetimi konuya ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Devrekani TOBB MYO Müdürü Can Doğan Vurdu, okullarının en önemli gündem maddesinin yurt konusu olduğunu belirterek, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan destek beklediklerini ifade etti.

Göreve gelir gelmez okulun 2019-2024 yılı Stratejik Planı’nı hazırladığını ifade eden Can Doğan Vurdu, “Acil eylem planı çerçevesinde 10 madde belirledik. Bunlar içinde en önemlisi ise yurt konusu. Bizim derdimiz bu ilçeye yapılan 50 milyonluk yatırımın ivme kazanması,ilçeye kazandırabileceği değerlerin yüksekliği, gerçekleşecek kazanımlarla ilçe ekonomisine katkı,toplum ve kültürel alanda gelişim,sosyal etkileşim ve en önemlisi teoriği pratiğe dönüştürebilen eğitim kalitesiyle tercih edilen,adından söz ettirebilen bir eğitim kurumu haline gelmektir. Milletvekillerimiz Hakkı Köylü, Metin Çelik ve Hasan Baltacı tüm samimiyetleriyle bu işin takipçisi, Devrekani Belediye Başkanımız Engin Altıkulaç seferber, ilçe halkı özverili, kamu kurum ve kuruluşlar destekçi,sivil toplum kuruluşlarımız gönüllü paydaş olmuşken, fakülte kalitesinde 1200 öğrenci kapasiteli bir okulumuz varken,akademisyenlerimiz donanımlı ve arzuluyken bu ilçeye neden Kredi Yurtlar Kurumu yurt yapmıyor.Yapılan tüm girişimlere rağmen neden bu ilçenin kaderiyle oynanıyor.Kredi Yurtlar Kurumu bu ilçeye yurt kazandırana kadar Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç’ın da desteği ile okul müdürü olarak, üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerimizi Devrekani Belediye Oteli’nde ağırlayacağız.Finansmanını gücümüz yettiğince karşılamaya devam edeceğiz.Gerekirse 1990 model Toros marka bir otomobilim var, onu da satarak öğrencilerimizin ilçede kalması adına elimden gelen tüm çabayı sarfedeceğim”dedi.

DEVREKANİ MYO TARİHÇESİ

Kastamonu Üniversitesi Devrekani  Meslek Yüksek Okulu, 2011 yılında Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı  ile İnsan Kaynakları Yönetimi bölümlerine yerleşen  46 öğrenciyle eğitim-öğretim yılına giriş yapmıştı. 2014 yılında Medya ve İletişim Bölümü’nü de bünyesine katarak 380 öğrenci kapasitesine ulaşan Devrekani MYO’nın binası, yapılan girişimler neticesinde Kastamonu Üniversitesi  ve  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında  imzalanan protokol çerçevesinde 1200 öğrenci kapasiteli olarak yapılmıştı.

 

Ünal VEYİSOĞLU