“Bu yanlıştan dönülsün”

Anadolu’da açılan ilk devlet lise unvanını elinde bulunduran, şehrimizin eğitim sembollerinden Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından nitelikli liseler arasında yer almayışı APL Mezunları Derneği’nin tepkisini çekti. Dernek yöneticileri mezunlarla birlikte dün okul önünde yaptıkları açıklamada, bu yanlıştan dönülmesini istediler.

 Dernek Başkanı Nurten Ciğerci, “133 yıllık tarihi misyonu olan, birçok ilim adamı, iş adamı ve bürokrat yetiştiren lisemiz bugün maalesef adrese dayalı sistemle öğrenci alan okulların içinde yer almıştır. Okulumuzun 15-16 yaşındaki öğrencileri 2 yıl Kurtuluş Savaşı, 2 yıl da cihan harbinde savaştıkları için lisemiz 4 yıl mezun veremedi. Bugüne kadar 15 bin mezun vermesi ve Anadolu’da açılan ilk lise olması gözardı edilen lisemizin sahipsiz olmadığını göstermek için buradayız” dedi.

Okullarına aşkla bağlı olan mezunlar olarak bu alınan karara tepkili olduklarını dile getiren Nurten Ciğerci, “Okul-Dernek-Vakıf hiçbir zaman kopmadan omuz omuza okulumuz için hep vardı ve olmaya devam edecektir. Sistemle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na, milletvekillerine ve Kastamonu halkına sesleniyoruz. Abdurrahmanpaşa Lisesi sınavla öğrenci alan okullar arasında olmalıdır. Bu liste acilen değişmeli ve lisemiz hak ettiği yerde olmalı. Bu yapılan bir izahı yapılabilecek mi? Bizler 96 yaşındaki mezunumuza dahi bu durumu izah edemiyoruz. İzahını da büyüklerimizden bekliyoruz” diye konuştu.

Anarşi ve terörün kol gezdiği dönemlerde içerisine dahi giremediği ender okullardan olan Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin vatanına, milletine, devletine ve bayrağına bağlı nesiller yetiştiren bir kurum olduğunu söyleyen Nurten Ciğerci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Okulumuzun bu listede olmaması hayal kırıklığıdır. Bu devletin temelinde teri, kanı, emeği olan Abdurrahmanpaşalılar olarak okulumuzun hak ettiği yerde olmasını istiyor ve yetkililerden bekliyoruz.”

Basın açıklamasına okulun onursal müdürü İsmail Dönmez, Göl Anadolu Lisesi eski Müdürü Turan Karagöz, Topraksu ve Köy Hizmetleri eski Bölge Müdürü Mete Tufan, Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, Halk Eğitim Merkezi emekli müdürü Yaşar Abasıyanık, İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Özcan Büyükşen, Yardımseverler Derneği Başkanı Ferhan Çelen, Türk Anneler Derneği Başkanı Ayten Kızıltan, mimar Ali Kerim Özdikmenli başta olmak üzere mezunlar katıldı.

 

Cengiz MUHZİROĞLU