Bugün 10 Kasım…

Bağımsızlık savaşımızın Başkomutanı, ülkemizi çağdaş dünyanın bir üyesi yapan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 77’inci yılında saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Şehrimizdeki anma töreni Cumhuriyet Meydanı ve Halk Eğitim Salonu’nda düzenlenecek programla yapılıyor. Okullarımızda da bağımsız olarak anma törenleri yapılacak.

 

10 KASIM MESAJLARI:

 

Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın:

“Saygıdeğer Kastamonulu hemşehrilerim…

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 77.Yıl dönümünde rahmet ve şükranla anıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bir çok sıkıntının, yokluğun ve zorluğun söz konusu olduğu bir dönemde Milleti ile birlikte başlattığı büyük bir mücadeleyi zaferle sonuçlandırarak, kurmuş olduğu Cumhuriyeti genç nesillere emanet etmiştir.

Cumhuriyetimiz bugün, kuruluş amacına uygun olarak, gelişen ekonomisiyle, sanayi tesisleri, üniversiteleri, otoyollarıyla, eğitim, spor ve sağlık alanındaki büyük yatırımlarıyla, tarım ve turizmdeki başarılarıyla, modern şehircilik uygulamalarıyla her alanda gelişmişlik standartlarını yükseltmiş olup, yarınlara güven ve umutla bakan bir ülke konumundadır. Bu başarıları ile ülkemiz, dünyadaki bir çok ülkenin de umudu olmuştur.

Atatürk’ün, Cumhuriyet başta olmak üzere tüm kazanım ve başarılarını armağan ettiği gelecek nesillerimizin de aynı şuur ve inançla, Cumhuriyetimizi çok daha müreffeh bir devlet haline getireceklerine inancımız tamdır.

Bir çok ülkeye örnek gösterilen ülkemizin, milletçe birlik ve beraberlik içinde elde ettiği başarıları, yarınlara daha güçlü bir şekilde ulaşacağımızın en somut göstergesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun şahsında kurtuluş mücadelemizin bütün kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.”

 
AK Parti Milletvekili Metin Çelik:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i, ebediyete irtihalinin 77. yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad ediyoruz.
Gazi Mustafa Kemal, saygın bir lider ve komutan olarak, ecdat yadigarı vatan topraklarının savunulmasında, milletimizin istiklale kavuşma mücadelesinde önderlik yapmıştır.
Cumhuriyetimizi bu toprakların tüm renklerini kaynaştırarak inşa eden Gazi Mustafa Kemal, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başarmış, Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsünü benimsemiştir.
Gazi Mustafa Kemal’in en büyük ideali, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak olduğu kadar milli iradenin, millet egemenliğinin her şart altında korunması ve savunulması olmuştur.
Milli irade, demokratik işleyiş zaman zaman kesintilere uğrasa da ülkemiz bugün Gazi Mustafa Kemal’in işaret ettiği demokratik hedefler doğrultusunda önemli mesafeler katetmiştir.
Cumhuriyetin 92. yıl dönümünü iftiharla kutlayan Türkiye, istikrar içinde güçlenmeye ve büyümeye, demokrasinin standartlarını her geçen gün yükseltmeye devam ediyor.
Özellikle son 13 yılda Yeni Türkiye vizyonuyla hayata geçirdiğimiz reformlarla 2023 için belirlediğimiz hedeflere adım adım yaklaşıyoruz. Bu büyük başarıda kuşkusuz Gazi Mustafa Kemal’in hayalleriyle birlikte milletimizin sabrının, gayretinin, alın terinin, kardeşlik azminin ve ülkesine olan bağlılığının büyük payı bulunuyor.
Bugün millet ile devlet arasındaki bağın, insanlarımız arasındaki kardeşlik, birlik ve bütünlük azminin her zamankinden çok daha kuvvetli olduğunu iftiharla ifade edebilirim.
Bu gurur ve güvenle belirtmek isterim ki, şehitlerimizin ve gazilerimizin manevi varlıklarından güç alarak, milletimizin çizdiği istikamette yolumuzda yürüyecek, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimizi gerçekleştireceğiz.
Bu düşüncelerle, vefatının 77. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal’i ve tüm silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi tekrar saygı ve şükranla anıyorum.”

•••
İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı:

“Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal’i ebediyete intikal edişinin 77. Yıldönümünde saygıyla yad ediyoruz.
Mustafa Kemal Atatürk tüm yaşamını ulusumuzun bağımsızlığına adamış, millet ile birlikte başlattığı kurtuluş mücadelesinde büyük bir zafer kazanarak ulusumuzun kötüye giden yazgısını ve tarihin akışını değiştiren, gerçekleştirdiği devrimlerle bizlere çağdaş bir devlet ve cumhuriyet armağan eden yaşadığı çağa damgasını vuran bir önderdir. Büyük Önder, yok edilmek istenen ulusumuzu ayağa kaldırmış, yanmış yıkılmış yurt toprakları üzerinde yeni bir devlet kurarak, çağdaş dünyayla bütünleşmesini sağlamış, bizlere bağımsız bir ülke armağan etmiştir.
Bu düşünce ve duygularla, Büyük önder Atatürk’ü, milli mücadelemizin kahramanlarını, aziz şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularımla anıyorum.”

•••

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş:

“Gazi Mustafa Kemal, saygın bir lider ve komutan olarak, vatan topraklarının savunulmasında ve milletimizin istiklale kavuşma mücadelesinde önderlik yapmıştır. Türk Milleti ile beraber, girdiği Milli Mücadele neticesinde Türkiye Cumhuriyeti’ni, gelecek nesillere en büyük miras olarak bırakan Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 77’nci yıl dönümde rahmetle ve minnetle anıyoruz. Sakarya Meydan Muharebesi’nde dile getirdiği, ‘Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz’ sözü ile Kurtuluş Mücadelesi’nin temel prensibini ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, bu uğurda girdiği amansız mücadeleden büyük bir zaferle çıkmışlardır. Bu büyük zaferin neticesinde de bize ‘En Büyük Mirasım’ olarak nitelendirdiği Türkiye Cumhuriyeti’ni bırakmıştır. Bu büyük başarıda kuşkusuz Gazi Mustafa Kemal’in hayalleri ile birlikte milletimizin sabrının, gayretinin, alın terinin, kardeşlik azminin ve ülkesine olan bağlılığının da büyük payı bulunuyor. Bu vesile ile milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başarmış Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsü etrafında bir araya gelip bu uğurda canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

•••

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın:

“Türk milletinin yeniden ve daha güçlü bir şekilde tarih sahnesinde yer almasını temin eden ve müreffeh bir istikbale sağlam adımlar atmamıza vesile olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 77. seneyi devriyesi vesilesiyle bir kez daha anıyoruz.
Ülkemize ve milletimize yaptığı hizmetler asla unutulmayacaktır. Bugün ülkemiz, yoluna emin adımlarla ilerlemekte ve Cumhuriyetin 100. Yılında adını altın harflerle tarihe yazdırmayı amaçlamaktadır.
Kastamonu Üniversitesi olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun şahsında silah arkadaşlarını, vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda etmiş bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.”

•••
CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı:

Kurtuluş Savaşımızın eşsiz başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77. yıldönümündeyiz. Mazlum milletler için kurtuluşun bağımsızlığın ve egemenliğin hem kahramanı hem de sembolü olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77. yıldönümünde de fikirleri, devrimleri, ilke ve kararlılığıyla bizlere yol gösteriyor. O, bizim çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma, gerçek anlamda demokrasiye geçme, kadın erkek eşitliğini sağlama, sosyal hukuk devletini hayata geçirme ve kimsesizlerin kimsesi olma mücadelemize önderlik etmektedir. ‘Bağımsızlık ve Demokrasi benim karakterimdir’ diyen ve bize başta Cumhuriyet ile CHP olmak üzere sonsuza kadar kararlılıkla savunup koruyacağımız emanetler bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurucusu ve ilk Genel Başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisi adına özlemle anıyoruz. Atatürk, yolumuzu aydınlatmayı sonsuza dek sürdürecektir. Bizler de sonsuza kadar emanetlerinin bekçisi olacağımıza söz veriyoruz.”
•••

Atatürkçü Düşünce Derneği Kastamonu Şube Başkanı İbrahum Tozan:
“Yurdumuzun kurtarıcısı,Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 77. yıldönümünde sevgi,saygı ve şükranla anıyoruz.
10 Kasımlar, Atatürk’ü anlama günleri olmalıdır. O,toplumumuzu ümmetten ulusa; padişahlığın kulluğundan yurttaşlığa kavuşturmuştur. Ulusal,demokratik,laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atmıştır. ‘Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir’ diyerek Ulusumuzu, çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmayı hedeflemiştir.
Dünya liderlerinin övgüyle söz ettiği Mustafa Kemal Atatürk’ü doğru anlarsak, dini siyasete alet eden, ulusumuzu ortaçağ karanlıklarına sürüklemek isteyen devrim karşıtlarının oyununa gelmemiş oluruz.
Türk Ulusu O’na, değerbilirliğinin bir ölçütü olarak, Türklerin atası anlamına gelen ‘Atatatük’ soyadını vermiştir. İsmet İnönü’nün dediği gibi, “Eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır.”
•••

Kamu-Sen Kastamonu İl Başkanı Nedim Afacan:

“Kahraman silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizle bu ülkeyi vatan yapan Ulu Önder Atatürk’ün bizlere veda edişinin 77. yılındayız. Emperyalizmin kanlı ellerinden yurdumuzu kurtaran, işgalci güçleri ülkemizden temizleyen, milletimize Cumhuriyeti armağan eden Ulu Önderimizin aramızdan ayrılışını 77. yılında da aynı yürek sızısıyla karşılıyoruz.
Ne yazık ki, son zamanlarda yaşananlar, aslında ülkemizde bir kırılma noktasının da başlangıcıdır ve normal olmayan günlerden geçtiğimizin kanıtıdır. Yeni Türkiye adı altında oluşturulmak istenen manzara, tam anlamıyla, Ata’mızın emaneti tüm eserlerin bertaraf edilerek, milli kimliğimizi yok edecek uygulamaların hayata geçirilmesi sürecidir.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hedef alan girişimler, son yıllarda iyice ayyuka çıkmıştır. Teröristler baş tacı yapılırken, bu ülkeye yürekten bağlı olanlar, milletini delicesine sevenler dışlanmakta, milli kimliğimizi ifade edenler ırkçı olmakla suçlanmaktadır. Bölünmüş bir Türkiye hayaliyle yatıp kalkanlar, şehitlerimizin kanıyla sulanmış topraklarımız üzerinde hain planlarını hayata geçirmek için fırsat kollamaktadır.
Milli kimliğimiz olan Türklüğe düşmanlık beslemek, milleti ayrıştırmak, üzerinden siyaset yapmak, bu ülkenin kurucusu ile kavgalı olmak devlete hizmet değildir. Yeni Türkiye bilincini millete kabul ettirmek için yaptığınız uğraşlar millet vicdanında önünde sonunda karşılığını bulacaktır.
Ulu Önder Atatürk milletimize sonsuz bir inanç ve sevgi ile bağlıydı. O’nun yol göstericiliğinde yürüyen milletimiz; birliğimizi, dirliğimizi hedef alanlara karşı her zaman kenetlenecek, tek yumruk olacaktır.
Bizler, yani bu ülkenin aydınlık unsurları; çocuklarımızı, gençlerimizi Başöğretmenimiz Atatürk’ün gösterdiği yolda yetiştirmeye devam edeceğiz. Türk gençliği, birilerine inat, ayrışmayacak; vatan, bayrak gibi kutsal değerlerimizi, Cumhuriyet’i ve Atatürk’ün ilke ve inkılâplarının ruhunu koruyacaktır.
Türkiye sevdalıları, bu topraklardan emperyalizmin kökünü kazıyan, yeniden millet olmamızı sağlayan, bu vatan topraklarında barışı tesis eden Atamıza hakarette bulunan, topraklarımızın bütünlüğünü hedef almaya çalışan, milletimiz arasında nifak tohumları ekmeye çalışanlar karşısında ilelebet mücadele edecektir.
Atamızı, aramızdan ayrılışının 77. yılında rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz.
Saygılarımızla…”