“Çalışmalarımızla turizm kentinin ana temelleri oluşuyor”

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayında genel çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu, “vizyonum” dediği turizm projeleriyle ilgili bilgi verdi.
Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş’ın açıklamaları şöyle:
“Kastamonu’nun güzelliklerini sürdürülebilir turizmle taçlandırmamız gerekmekte. Bunun için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz.

Biz 2014 yılında göreve geldiğimizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte şehir çalıştayı düzenledik.

Bu çalıştaydan çıkan sonuçlarla birlikte yol haritamızı belirleyip harekete geçtik.
Mahalle – Çarşı – Kale üçgeninde projelerimizi oluşturduk.
Bu süreçte onlarca konağı restore ettik. Nasrullah Meydanı ve Bakırcılar Çarşımız da çalışmalarımızın büyük bölümünü tamamladık. Kale’nin restorasyonunu Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yaptığımız protokolle başlattık. Yaklaşık 300 konutun cephe iyileştirmelerini gerçekleştirdik.
ÇEKÜL Vakfı Başkanı Sayın Prof. Dr. Metin Sözen hoca ve Tarihi Kentler Birliği’nden ciddi katkı aldık.
İşinin ehli ve liyakat sahibi isimlerle yola çıktık. Çok iyi bir ekip kurduk. Belediyemiz de KUDEB’i kurduk. Kastamonumuza ait projeler ürettik ve uyguladık.
Bu çalışmaların neticesinde 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını elde ettik. Kastamonu ciddi bir ilgi odağı haline geldi. Bu sürede ilimizi 2 milyon kişi ziyaret etti. Dünya’ya ve Türk Dünyası’na Kastamonumuzu tanıttık.
“TURİZM YOLU PROJESİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
“Seyrangah projemizden, Batı Çevre Yolu’na uzanan bir bağlantı yolu vardı. Buradaki yol 1682 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğindeydi.
Biz bu yola Turizm Yolu adını verdik. 5 metlere olan yolun genişliğini 25 metreye çıkarttık. Alt yapı çalışmalarını tamamladık. Kastamonumuz için önemli bir nokta oluşturduk. Buradan tüm tarihi noktalara ücretsiz servisler olacak. Gelen misafirler Münire Medresesi’nden Şeyh Şaban-ı Veli’ye kadar, Saat Kulesi’nden Bakırcılar Çarşısına varıncaya dek her tarihi noktayı gezecekler.
BAĞLANTI YOLU ve OTOPARK PROJESİ
“Turizm Yolu’nun devamı olarak İnci Tepesi’nden Hazret-i Pir Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi’ne bir bağlantı yolu projelendirdik. Buraya 900 metrelik bir bağlantı yolunu yapacağız. Yolları tamamladığımızda turizm alt yapısının çok önemli bir kısmı daha tamamlanmış olacak.
Yine Hisarardı Mahallesi eski İlköğretim Okulu bitişiğindeki alanda 1 bodrum, 1 zemin ve 1 kat olmak üzere toplam 3 katlı 140 araçlık otopark projemizi de hayata geçireceğiz.
Böylelikle buradaki trafik ve parklanma konusunda da bir rahatlama sağlayacağız. Araç trafiği tam bir çözüme kavuşacak.
Şeyh Şaban-ı Veli Türbesi ve Külliyesi’yle tarihi sokağa ulaşımı böylelikle kolaylaştıracağız.
TELEFERİK BU YIL FAALİYETE GEÇECEK
“Turizm yolunu nasıl zenginleştiririz diye düşündük. Seyrangah’tan Saat Kulesi’ne bir Teleferik Projemiz var. Projemizde son aşamaya geldik. Şuanda direkler dikildi ve halatları çekilecek. Daha sonra üç aylık bir kontrol süreci var. Tüm testleri yapıldıktan sonra Teleferik projemiz çalışmaya devam edecek. Dört ay içerisinde faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz.
Bazı çevreler Teleferiğin silueti bozduğunu söylüyor. Ben ona katılmıyorum. Teleferik projesini incelerseniz, demonte bir sistem. İstediğin zaman kaldırırsın. Bu kalıcı bir yapı değil. Biz tarihi yapıyı koruyan kişiler olarak ne yaptığımız iyi biliyoruz. Kastamonu turizmine katkı sağlayacak ve zenginleştirilecek projeleri de uyguluyoruz. Amaç bölge turizmini çekici hale getirmektir. Bugün Dünya’nın her yerinde bu sistemler var. Bunu bilmek, görmek ve anlamak gerekiyor.
“DÜNYA’NIN EN BÜYÜK TURİZM FUARI’NDA KASTAMONU’YU TANITTIK ”
Kastamonu yemek kültüründe ciddi manada bir geleneğe sahip. İlimize ait 812 çeşit tespit edilen yemek var. 2018 yılında mutfağımızı Türkiye’de ve Dünya’da tanıttık.
Dünya’nın en büyük Turizm Fuarı’nda ITB Berlin Fuarı’nda, ülkemizdeki tüm hava limanlarında Kastamonumuzun yemeklerini tanıttık. Tüm fuarlara katıldık. Kastamonu turizmini hızlı bir şekilde geliştirmek için çalıştık.
“GASTRONOMİ HAN TÜRKİYE’DE İLK PROJEDİR”
“Tüm Dünya’nın ilgisini çeken Kastamonu yemeklerinin hazırlanması ve yapımının öğretilmesi adına Gastronomi Han Projemizi oluşturduk.
447 yıllık bir tarihe sahip Acem Hanı’nda restorasyon çalışmalarımız başladı. Burası ilimize büyük hizmetler yapacak. Amacımız, Kastamonu yemeklerini yapmak, sunmak ve yemekleri yapacak ustaları yetiştirmektir. Geleceğe kültürümüzü taşımak bizim için önemli. Hedef UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na ulaşmaktır.
KALE MÜZESİ PROJESİ
Kale’den çıkan eserleri Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yapacağımız protokolle sergilemek istiyoruz. Burada atacağımız ikinci adım ise daha ilgi çekici olacak. Yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan arkeolojik eserlerin sergileneceği bir müzeyi şehrimize kazandıracağız.
KORUMA ALANI KENTSEL TASARIM VE
UYGULAMA PROJELERİ
“Kastamonu’yu tarihi ve yeni Kastamonu olarak ikiye ayırdık. Tarihi Kastamonu’da Sit alanımız var, bir de koruma alanımız var. Koruma alanımızın sınırı Olukbaşı’ndaki Anadolu hastanesinden başlayıp Turhan Topçuoğlu şehir parkına kadar olan kısımdır.
Kale kısmında iki, kule kısmında ise üç katlık bir kentsel tasarım projesi var.
Şeyh Şaban-ı Veli, Atabey, Akmescit, Yakupağa ve Honsalara Kadar olan bölümde biz bu çalışmalar doğrultusunda yaklaşık 300 konutu Kastamonu evi görünümüne kavuşturduk.
Bakırcılar Çarşısı’nda mevcut binaları koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Bazıları iftiraya devam ediyor. Bakırcılar Çarşısı’nda bina yıkılmıyor, korunuyor! Bazıları siyaset yapmak adına bunu farklı konuşuyor.
2 BİN 383 KONUTUN CEPHE İYİLEŞTİRMESİNİ YAPACAĞIZ
“Kentsel Tasarım ve Uygulama Projemizle kültürel mirasın ihyası için Koruma alanımızda bulunan Hisarardı, Akmescit, Atabeygazi, İsfendiyar, Cebrail, İsmailbey, Yavuz Selim, Hepkebirler, Aktekke, Honsalar, Kırkçeşme Mahallelerinde kentsel yenileme ve cephe iyileştir çalışmaları yapılacaktır.
Toplamda 2383 Adet yapının dış cephe iyileştirmesi yapılarak bu kadim kente 1880 yıllarındaki siluetini kazandıracağız. Hükümet programına giren bu projeyi kısa zamanda tamamlamak istiyoruz.
LONCALAR PROJESİ
“Lonca; toplanılan yer, oda anlamına gelmektedir. Osmanlı’da esnaf örgütlerine verilen addır. Lonca aslında ahiliğin bir devamıdır. Biz bu tarihi ve kültürel dokunun içerisinde bunu yaşatmak istedik.
Siyasetçilerin söylentilerine konu olan Mahkemealtı’ndaki binayı takas yöntemiyle aldık. Bakmasını bilmezsen art niyetli düşüncelere sahip olursun.
İnanın, önümüzdeki günlerde bu konuda laf söylemek değil kötü söz söylemek dahi vicdan azabına neden olur. Biz burada Kastamonumuza kazandırmak istiyoruz.
Yaptığımız çalışmalar turizm kentinin ana temellerini oluşturuyor. Bu bölge için emek verdim. Bu binanın birkaç yıl sonraki değeri parayla ölçülemeyecek.
Burası 80 sivil toplum kuruluşumuza ev sahipliği yapacak. Esnaflarımıza ev sahipliği yapacak. İnsanlar bu kültürü yaşattığımız için Kastamonu’ya gelecekler.
Ancak bazıların amacı Kastamonu için proje üretmek değil laf üretmek. Tabi durum böyle olunca onlar laf üretir biz proje üretiriz.
“AHŞAP MÜZESİ’Nİ KURACAĞIZ”
“Kastamonu ahşap kentidir, ormanın başkentidir. Ayhan Işık’ın Katil filminde Olukbaşı’nda bir konak görüyorduk. Bunu yakaladık. Neresi diye araştırdık. Terzi Mehmet Emin Ağa Konağı olduğunu tespit ettik. Şu anda burası yanmış. Bina yok olmuş. Ancak biz fotoğraflarına ulaştık ve buradan projesini çıkarttık.
Bu konakta 1920 yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, 1925’te ise Cumhuriyetimizin Banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ağırlanmıştır.
Biz tarihimi ve kültürümüzü biliyoruz. Şimdi konağımızı yaşatmak için rölövesini aldık. Geleneksel Yöntemler ile orijinaline uygun olarak yapacağız.
Bu yapacağımız konakta hayatımızın her safhasında varolan Ahşabı da yaşatmak adına bir Ahşap Müzesi olarak dizayn edeceğiz.
KASAPLAR HALİ VE AŞİREFENDİ HANI
“Bildiğiniz üzere Nasrullah Meydanı Kentsel Tasarım Projemizle, Tarihi Kentler Birliği’nden ödül alan bir projemiz. Şimdi bu projemizin devamı olarak tarihi meydanımıza cepheli binalarımızın cephe iyileştirmelerini yapacağız.
Kasaplar Hali bunlardan bir tanesi. Mevcut binamızı yıkmayacağız. Burada esnaflarımız ile istişare yapmadan her hangi bir uygulama olmayacak. Mevcut bina yıkılmayacak. Mevcut binanın cephe iyileştirmesi gerçekleşecek.
Kasaplar Hali içerisinde bulunan küçük ve kullanımı zor yapılar, yapı sahipleri mağdur edilmeden ve her hangi bir ücret talep edilmeden günümüz modern ve konforuna ulaştırılacak.
Yine Aşirefendi Hanı’da aynı şekilde Cephe İyileştirme Projemiz ile yenileyeceğiz ve tarihin ihtişamlı günlerine kavuşturacağız.”