Camiler yeniden ibadete açılıyor

  • Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde ibadete kapalı olan camiler bugün Cuma namazıyla birlikte yeniden açılacak. İlk etapta Cuma namazı, öğle ve ikindi namazları cemaatle kılınacak. Cuma namazı için de kentte avlusunda ve bahçesinde namaz kılınabilecek 35 cami belirlendi.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde ibadete kapalı olan camiler bugün Cuma namazıyla birlikte yeniden açılacak. Bu çerçevede alınan bir dizi tedbirlerle yeniden ibadete açılacak olan camiler İl Müftülüğü tarafından belirlendi.

Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ nca belirlenecek kurallar çerçevesinde ilk etapta sadece öğle, ikindi ve cuma namazları camilerde cemaatle kılınacak.

Bugün itibariyle ilimizde ise avlusunda/bahçesinde Cuma namazı kılınacak 35 cami belirlendi. Cemaatle namaz kılacak vatandaşların ise dikkat etmesi gereken kurallar şu şekilde belirtildi:

“Cemaatle namaz kılacak olan herkesin tıbbi maske kullanması zorunlu olacak ve maskesi olmayan kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecektir. Cami ve mescitlere gelecek kişilerin kendi şahsi seccadelerini getirmeleri gerekmektedir. Cami ve mescit girişleriyle, ibadet alanı olarak belirlenecek alanlara girecek herkes ellerini mutlaka dezenfekte etmelidirler. Cami ve mescitlerde toplu olarak geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulup, namazların sünnetlerinin evde kılınması ve tesbihatın evde yapılması sağlanmalıdır. Cemaatin fiziksel temastan kaçınması ve sosyal mesafe kuralına uyması gerekmektedir. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlığı olanların namazlarını evlerinde eda etmeleri gerekmektedir.”