“Can Azerbaycan’a Bir Mektubum Var”

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği, “Can Azerbaycan’a Bir Mektubum Var Kampanyası” başlattı.

Şube Başkanı Berat Satıoğlu, Türk Ocağı Kastamonu Şube Sekreteri Kamil Akgün ile birlikte  yaptığı açıklamada, amaçlarının muzaffer Azerbaycan ordusunun askerlerine Türk milletinin duygularını iletmek olduğunu belirtti ve kampanyanın 15 Aralık’ta sona ereceğini söyledi.

Çocuğundan gencine, kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına 81 il veilimiz her köşesindeki insanları mektup yazıp göndermeye davet eden Satıoğlu, gelen mektupları kitap haline dönüştürmeyi düşündüklerini de söyledi.

Berat Satıoğlu

Ünlü şair Abdürrahim Karakoç’un, Dağlık Karabağ Bölgesi işgal edildiği yıllarda kaleme aldığı “Karabağ’a Mektup” şiirinin“Kendimizden koptu kendi bağrımız /Zulüm girdabında yandı bağrımız /Hedef tahtasına döndü bağrımız /Alevler sizdeyse közü bizdedir /Sizdeki yaranın özü bizdedir” dizelerini okuyarak konuşmasına başlayan Satıoğlu, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti’nin topraklarının yüzde 20’sini oluşturan Karabağ, 29 yıl önce Ermenistan tarafından işgal edildi.

Birleşmiş Milletler kararlarına göre Azerbaycan toprağı olarak kabul edilen bölgede, tüm barışçıl yaklaşımlara ve girişimlere rağmen müzakere masalarında maalesef sonuç alınamamıştır. Azerbaycan Karabağ’ı kurtarmak için haklı, zorlu ve başarılı bir askeri operasyon yürüterek, dün zaferini ilan etti. Bu süreçte, 7’den 70’e Türk halkı olarakbiz de cepheden gelen haberlere odaklandık. Bir gözümüz cephedeydi, gönlümüzün yarısı hep Azerbaycan’daydı.

Cepheden her gün güzel haberler gelerek yeni yerleşim birimleri kurtarıldı ve sonunda Ermenistan pes ederek yenilgiyi kabul etti.  Karabağ’da dalgalanacak bayrak, bir daha hiç inmesin inşallah!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.”Bu duygu ve düşüncelerle, mukaddes kutlu mücadeleyi zaferle taçlandıran Azerbaycan’ı yürekten kutluyorum. Muzaffer Azerbaycan ordusunun askerlerine Türk milletinin duygularını iletmek için bugün itibarıyla “Can Azerbaycan’a Bir Mektubum Var Kampanyası”başlatıyoruz. Kampanyamız 15 Aralık Salı sona erecektir.

Bu sürede derneğimize gönderilecek mektupları, başta Karabağ’da mücadele veren birlikler olmak üzere tüm Azerbaycan ordusuna ulaştırmaları için Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliğine teslim edeceğiz.

Burada bir noktanın altını çizmek istiyorum, biz mektupları cephedeki askerlere yollamak üzere kampanyamızı kurgulamıştık, müjdeler olsun ki zafer erken geldi. O yüzden formatımızı güncelledik, mektuplar artık tüm Azerbaycan ordusuna.

Kampanyaya çocuğundan gencine, kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına81 ilimizden memleketimizin her köşesindeki insanlarımızı davet ediyorum. Mektuplarınızı derneğimize gönderin, Azerbaycan ordusuna ulaştıralım. Kardeşlerimizin 29 yılın sonunda gelen sevincine ortak olalım.

Kampanyamıza büyük destek veren başta Sayın Kastamonu Valimiz Sayın Avni Çakır olmak üzere, kampanyada emeği ve katkısı geçen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.  “Zafer, Sefere Çıkanındır” “Karabağ Azerbaycandır!”

 

Cengiz MUHZİROĞLU