Can kurtaran telefon

Odun ihtiyacını karşılamak için ayrıldığı köyüne 1.5 kilometre mesafedeki  bir noktada  epilepsi krizi geçiren Şükrü Karadayı, yaklaşık 24 saat baygın kaldığı tepede bulundu.

 

Donmak üzere olan, bu yüzden de ilk anda öldüğü  sanılan Karadayı’nın hayatını, kendisini sabaha kadar arayan köylüleri ve sabah onlara katılan jandarma ile AFAD ekiplerinin yanı sıra, şarjı bitmediği için yerinin bulunmasını kolaylaştıran eski cep telefonu kurtardı.

 

Kuzyaka Üyücek Köyü Yukarı Akçakese Mahallesi’ndeki evinden odun yapmak için ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan epilepsi hastası Şükrü Kabadayı bir gün sonra evinden yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta Dikmen Tepe Mevzi Oluğu üst kesiminde donmak üzereyken bulundu.

Epilepsi hastası olduğu öğrenilen 35 yaşındaki Şükrü Kabadayı, Üyücek Köyü’ndeki evinden önceki gün öğlen saatlerinde ayrıldı. Akşama kadar evine dönmeyince önce, Muhtar Nazım Darabacı ve köylülerı arama çalışması başlattı. Sabaha kadar süren aramalardan sonuç alınamayınca da durum Jandarma’ya ve AFAD’a bildirildi.Yeniden başlatılan aramalar bu kez sonuç verdi ve Şükrü Kabadayı, dün saat 10.30 civarında köyden 1,5 kilometre uzaklıkta yarı baygın olarak donmak üzereyken köy komşusu Niyazi Arıcı tarafından bulundu.

Jandarma ve AFAD ekiplerinin Şükrü Kabadayı’yı bulmak için cep telefonu sinyalini takibe aldığı öğrenildi. Şükrü Kabadayı’nın eski bir cep telefonu kullanması da ekiplerin işini kolaylaştırdı. Cep telefonunun açık olması ve akıllı telefon olmadığı için de şarjının uzun gitmesi sonucu arama kurtarma ekipleri arama alanını cep telefonundan alınan sinyal bilgisi doğrultusunda daralttı ve aramalarını bu alanda yoğunlaştırdı.

Köylülerinin, göğsüne kar bastırılarak ayılttığı ve ağaçları budayarak yaptıkları sedyeyle bulunduğu tepeden indirerek hastaneye kaldırılmasını sağladıkları Şükrü Kabadayı’nın bir gün önce epilepsi nöbeti geçirmesi sonucu bayıldığı öğrenildi.

Evli ve bir çocuk babası olan Kabadayı’nın durumu iyi.