“Cargill’in kotası düşürülsün”

Şeker-İş Sendikası Kastamonu Temsilcisi Ali Çufadaroğlu:

“Halkımızı resmen hasta eden, kansere neden olan tatlandırıcıların üreticisi, Amerika’nın olmazsa olmazı Cargill şirketine verilen kota, Avrupa’da olduğu gibi mutlaka yüzde 1 ila yüzde 1,5 seviyelerine çekilmeli. Bunu Kastamonulular olarak istiyoruz”.

Türkiye Yol-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Yolasığmazoğlu ve Kastamonu Yol İş 2 No’luŞube Başkanı Sadık Düzgün, dün Kastamonu Şeker Fabrikasını ve Şeker-İş Sendikası Kastamonu Temsilcisi Ali Çufadaroğlu ve yönetimini ziyaret etti.

“ŞEKER ÜRETİMİNİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI”

Ali Çufadaroğlu, ziyarette yaptığı açıklamada fabrikanın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ülkede yaşanan ekonomik darboğazda en yüksek yerli katma değeri şeker pancarının sağladığını ve bunun da ülke için ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Şeker İş Başkanı Çufadaroğlu, şöyle dedi:

“Tarımın ve hayvancılığın ne kadar daha çok önemli olduğunu anladığımız şu günlerde;halkımızı resmen hasta eden, kansere neden olan tatlandırıcıların üreticisi, Amerika’nın olmazsa olmazı Cargill şirketine verilen kotanın, Avrupa’da olduğugibi mutlaka %1ila %1,5 seviyelerine çekilmesi gerekiyor. Bunu bizler Kastamonulular olarak istiyoruz.Yine ayrıca Kastamonumuzda ve ülkemizde şeker pancarına ve çiftçisine, Avrupa’daki gibi destek sağlanmalı. Kastamonu çiftçisinin ektiği yaklaşık 200 bin ton pancarın 350-400 bin ton’a çıkması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Çiftçimizi daha çok pancar ekerek hem ülke ekonomisine hem de Kastamonu ekonomisine katkı sağlamaya davet ediyoruz. Bunun için de birlikte hareket etmeliyiz. Biz sendika olarak gereken desteği vermeye hazırız.”

Gelecek için doğal ve yerli ürünlere yönelmenin önemine de dikkat çeken Ali Çufadaroğlu, “Şekerle yapılan ürünlerde kendi doğal ürünümüz olan Kastamonu şekerini tüketmeliyiz. Şeker pancarını çok üretmemiz bir çok alanda sektörü de ayakta tutmasına sebep oluyor. Şeker fabrikamızın daha büyük kapasite ile çalışması, kamyoncumuzu, akaryakıt satıcılarımızı, esnafımızı, halkımızı, hayvancılığımızı ve birçok diğer sektörü de ayakta tutuyor” diye konuştu.

Cengiz MUHZİROĞLU