Çelik’ten afet değerlendirmesi; “Bütün Türkiye yanımızdaydı”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği’ni ziyaretinde, sel afeti sonrasında yapılan ve sürmekte olan çalışmaları sıraladı, bölgede devlet-millet birlikteliğinin çok güzel örneklerinin sergilendiğini söyledi.

 Çelik,“Herkes işin bir ucundan tutma gayretinde oldu. Bütün Türkiye yanımızdaydı.Burada açıkça görüldü ki, devletimizin gücü, hükümetimizin iradesi güçlü bir şekilde sahaya yansıdı. Devletin gücünü herkes görmüş oldu. Bir yıl sonra bambaşka Bozkurt göreceğiz” dedi.

Çelik, yaşanan afetten siyaset üretmek isteyenler olduğunu söyledi ve “Çok ayıp bir şey. Bütün Türkiye oraya yoğunlaşmışken, oradaki acil durumun ortadan kaldırılmasına muhalefetin de yoğunlaşması gerekirken, maalesef böyle bir algı operasyonuna girişebiliyorlar” diye konuştu.

 

 

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu’nu ve yönetimi ziyaret etti.

AK Parti Kastamonu Milletvekili dün Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti. Muhtarları dinledi. Gündeme dair de açıklamalarda bulundu. Düzenlenen toplantıya Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, Yönetimi ve çok sayıda muhtar katıldı.

Ziyaretteki konuşmasında yaşanan büyüksel afetine ve sonrasındaki çalışmaları konu eden AK Parti Milletvekili Metin Çelik de şunları söyledi:

“Ağır bir afetle karşı karşıya kaldık. Maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Onlara Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Tabii o akşamdan itibaren sayın bakanlarımız, Cuma günü de Sayın Cumhurbaşkanımız bölgeye geldi. Tüm kamu kuruluşlarımız, herkes elinden gelen çabayı ortaya koydu. Burada açıkça görüldü ki, devletimizin gücü, hükümetimizin iradesi güçlü bir şekilde sahaya yansıdı. Orada temizlik çalışmaları büyük oranda tamamlanmış durumda. Daha yapılacak çok çalışma var. Planlamalar yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız TOKİ, şu anda hasar gören ve yıkılacak konutlarla ilgili çalışmalarını yaptı. Yerler tespit edildi, projeler hazırlandı, hatta bir kısmının ihalesi bile yapıldı. Kastamonu sınırları içerisinde 71 tane köprümüz yıkıldı. Köy yollarımızda ciddi hasarlar meydana geldi. Bu köy yollarımızı Bakanlığımız için her ilçe için görevlendirilen Valilerimiz ve ekipleri hızlı bir şekilde ulaşıma açtılar. Yıkılan köprülerin yapılması, zarar gören yolların yapılması içinde Özel İdaremiz ve DSİ’de hazırlıklarını yaptılar. İhale süreçleri devam ediyor. En kısa sürede inşallah afetin izlerini silmiş oluruz”.

Bölgede devlet-millet birlikteliğinin çok güzel örneklerinin sergilendiğini söyleyen Milletvekili Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkes işin bir ucundan tutma gayretinde oldu. Herkesten Allah razı olsun. Bütün Türkiye yanımızdaydı. Yaklaşık bin 350 TIR afet bölgesine geldi. Bunun yanında işyerleri zarar gören esnafımızın hasar tespitlerinin hızlı bir şekilde yapılması, onarımlarının TOKİ tarafından hızlı bir şekilde başlanması, yıkılan binalarla ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde başlaması, temellerinin atılması devletimizin gücünü bir kez daha ortaya koydu. Şu ana kadar evleri zarar görmüş, eşyaları zarar görmüş, evleri tahliye edilmiş vatandaşlarımıza 50 bin TL’ye kadar yardım yapıldı. Yine ayni olarak da eşya yardımları devam ediyor. Araçları zarar görenlerin tespiti yapıldı. Bunların belli bir oranda ödemeleri yapıldı. 6 bini aşkın ailemize Kastamonu’da yaklaşık 135 milyon TL ödeme gerçekleştirildi. İşyerleri ile ilgili zararların yüzde 50’si ödendi. Bu önümüzdeki dönemde 190 milyon TL’ye ulaşmış olacak, sadece Kastamonu’da. Dolayısıyla devletimiz iradesini koymuştur. Vatandaşımızda bu çabayı görüyor ve takdir ediyor. En ufak soruna kadar gereken çaba ortaya konuldu. Bozkurt’ta altyapı tamamen yenileniyor. Kanalizasyon, su, yağmur suyu vb. yapılıyor.  4-5 ay içerisinde sanayileri de yapmış olacağız. Buradaki AFAD’ın büyüklüğü karşısında devletin gücünü herkes görmüş oldu. Bir yıl sonra bambaşka Bozkurt göreceğiz. Kastamonu’nun bekleyen diğer işleriyle ilgili çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. KÖYDES çalışmalarımız devam ediyor. Diğer bölgelerdeki işlerimizi de sıkı sıkı takip ediyoruz. Köylerimizin standartlarını yükseltemeye devam edeceğiz. Kastamonu’muzun ne ihtiyacı varsa, hep birlikte takipçisi olacağız.”

“SİYASET ÜRETMEK İSTEYENLER OLDU”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, afetlerden siyaset üretmek isteyenler olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

“Hem yangınlardan, hem bizim yaşadığımız ağır afetten siyasi çıkar uğruna, maalesef yalanlarla bir algı oluşturmaya çalıştılar. ‘HES patladı’ diye bir yalanı ortaya koydular. CHP vekili de aynı şekilde aynı yalanı üretmeye çalıştı. Fakat işin gerçeğinin öyle olmadığı, hem bizim tarafımızdan, hem Bakanlarımız tarafından, hem bilim adamları tarafından ortaya konulunca susmak zorunda kaldılar. Orada bir baraj yok ki, patlasın su gelsin. Oradaki HES’in topladığı su, halı saha kadar. Bir halı saha kadar su tutan bir yerin patlamasıyla böyle bir afet meydana gelir mi? Maalesef her olayda, her afette ‘Şöyle oldu, böyle oldu’ diyerek yalanlarla bir gündem oluşturmaya çalışıyorlar. Çok ayıp bir şey. Bütün Türkiye oraya yoğunlaşmışken, bütün çabanın oradaki acil durumun ortadan kaldırılmasına muhalefetinde yoğunlaşması gerekirken, maalesef böyle bir algı operasyonuna girişebiliyorlar. Bunların tarzı bu, bunları tavrı bu. Diyebilecek bir şeyde bulamıyoruz. Fakat vatandaşımızda kimin ne yaptığını gördü. Hükümetimizin nasıl bir çaba içerisinde olduğunu, bu yalanları ortaya koyanların ne yapmak istediğini vatandaşımız gördü. Dolayısıyla oradan çekilmek zorunda kaldılar. Gerçekler bir şekilde ortaya çıkıyor. Biz yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz.”

YAPICIOĞLU

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu da, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sayın vekilim her zaman bizlerin yanında. Yaşadığımız afetin ardından bölgelere gittik, derinden üzüldük. Dolayısıyla bizler de ve Muhtarlar Konfederasyonu’na bağlı federasyonlarda ayağa kalktılar, bizler de Kastamonu Muhtarlar Derneği olarak federasyonun önderliğinde 4 tane TIR, 1 kamyon yardımlarla Bozkurt’a indik, yetkililere teslim ettik. Bölgede deterjan eksikliği tespit ettik. 9 ton deterjan aldık ve bunu da afet depolarına teslim ettik. Muhtarlarımıza ve Kastamonu’ya teşekkür ediyorum. Her evde afet bölgesine yardım çabaları hala hat safhada devam ediyor. Türkiye bizimle birlikte oldu. Devletimiz çok büyük ve çok güçlü. Bütün kurum ve birimleriyle bu bölgedeler. Bunun için teşekkür ediyoruz. Aksayan işlerinde hızlı bir şekilde tamamlanacağına inanıyoruz. Hükümetimize, sizlere teşekkür ediyoruz. Muhtar üzerinden de kimsenin siyaset yapmasını istemiyoruz. Bunlar da bizi derinden üzüyor.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU