Çelik’ten Baltacı’ya SERT CEVAP

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili  Hasan Baltacı’nın işsizlik konusunda eleştirilerini içeren açıklamasını cevaplarken, Sağlık Bakanlığı’nın işçi alımı için yapılan başvuru sayısının tamamının işsiz gibi gösterilmesine tepki gösterdi; yaptığı açıklamada yalana başvurduğunu söyledi, Cide Belediyesi’nde yapılan işçi alımlarıyla ilgili soru yöneltti.

Çelik, “Bu alımlara ilan edilen şartları taşımaları halinde SGK’ya tabi olarak özel sektörde ya da kendi adına bağımsız çalışan sigortalılar da başvurabilmektedir. Bu herkesin bildiği bir gerçek olup müracaatların birçoğu da bu şekilde çalışan sigortalılardan oluşmaktadır. Sen eğer bunu bilmiyorsan bu senin çapsızlığını, kifayetsizliğini gösterir” dedi.

AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili  Hasan Baltacı’nın işsizlik konusunda eleştirilerini içeren açıklamasını sert ifadelerle cevapladı.

Çelik’in açıklaması şöyle:

“CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Sağlık Bakanlığı’nın işçi alımı için 6 Nisan tarihinde gerçekleştirmiş olduğu kura ile alıma başvuru konusunu yine çarpıtmış, bu alıma başvuran hemşerilerimizin tamamını işsizmiş gibi göstererek yine yalana başvurmuştur.

Bak Hasan arkadaş; Devlet kurumlarının yapmış olduğu alımlara başvurabilmek için hiçbir yerde çalışmıyor olmak gibi bir şart yoktur. Bu alımlara ilan edilen şartları taşımaları halinde SGK’ya tabi olarak özel sektörde ya da kendi adına bağımsız çalışan sigortalılar da başvurabilmektedir ve bu en doğal haklarıdır. Bu herkesin bildiği bir gerçek olup müracaatların birçoğu da bu şekilde çalışan sigortalılardan oluşmaktadır. Sen eğer bunu bilmiyorsan bu senin çapsızlığını, kifayetsizliğini gösterir. Yok eğer biliyorsan yalana başvurarak cambazlık yapıp algı oluşturma çabasındasın demektir.

CİDE’DEKİ İŞÇİ ALIMLARI SORUSU

Bu arada konu iş meselesinden açılmışken güzel bir atasözümüz var: ‘Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz’…

Daha öncede sordum,bir cevap gelmedi. 2019 seçimlerinden sonra Cide Belediyesi’ne 80’in üzerinde işçi aldınız. Bu alımları yaparken hangi ilanı yaptınız? Hangi kurayı çektiniz? Hangi ölçütleri kullanarak bu alımları yaptınız? Hiçbirini yapmadınız. Süslü laflar etmenin bir önemi yok. Senin ne yaptığın, yaptırdığın önemli. Cide’de yaptığınız işte bu.

Yine 2019 seçimlerinden önce Genel Başkan’ın Kılıçdaroğlu, seçimi kazanırlarsa hiç kimseyi işten çıkarmayacaklarına dair ‘namus sözü’ vermişti. Seçimden hemen sonra İBB’de çalışan 14 bin kişiyi işten çıkardınız ve HDP dahil 28 Şubat ittifakınızdaki partilere pay ederek 40 binden fazla kişiyi de işe aldınız. Namus kavramını bu kadar sıradanlaştıran ve namus sözü verdiği halde sözünde durmayana ne denir? Sen söyle Hasan Baltacı! 2018 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayınız olan Muharrem İnce, CHP Genel Merkezi için boş yere ‘yalanın kurgu merkezi’ dememiş. Anlaşılan biz doğruları yapmaya ve anlatmaya devam edeceğiz, sen de bugüne kadar olduğu gibi figüranlarınla film çevirmeye devam edeceksin.”