Çeltikte hasat zamanı

TOSYA'DA PİRİNÇ HASADI BAŞLADI (MEHMET ÜNSAL/KASTAMONU-İHA) Kastamonu'nun Tosya ilçesinde lezzeti dünyaca bilinen Tosya pirincinde hasat başladı.

Lezzeti dünyaca bilinen Tosya pirincinde hasat başladı. Hasat mevsimin başlamasıyla birlikte pirinçte ilk hasat Kaymakam Deniz Pişkin ve Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’in katılımıyla gerçekleşti. Çaybaşı köyünde biçerdöverin tarlaya getirilmesiyle hasat mevsiminin bereketli ve bol kazançlı olması için dua yapıldı. Yapılan duanın ardından biçerdöver ile Tosya pirincinin ilk hasadı yapıldı. Çeltikleri inceleyen Kaymakam Deniz Pişkin hasat hakkında çiftçilerden bilgi aldı.

Çiftçilere bereketli ve bol kazançlı bir hasat mevsimi dileyen Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, çiftçinin her zaman yanında olduklarının altını çizerek pirincin tanıtımı için gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Tarlada yaptığı incelemenin ardından çeltiğin durumu hakkında çiftçilerden bilgi alan Kaymakam Deniz Pişkin, “Devrez Ovası’ndaki verimli topraklarda yetişen, kalitesiyle ve lezzetiyle özgünlüğü olan, beyaz altın Tosya Pirincinin hasat zamanı geldi. Baharla birlikte ekimi yapılan pirincin bugün hasadına başladık. Burada toprak öylesine cömert ki; sen onu bir sabanla gıdıklıyorsun, tutup sana hasatla gülüyor. Hasadın tüm çiftçilerimize bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu. (İHA)