“Cenazem kaybolmasın” diye kendisini yatağa bağlamış

Batan gemide can veren İnebolu MYO mezunu gemici Mert İlkmen’e ulaşıldı.

Yüzme şampiyonu olan Mert İlkmen’in kapı açılmadığı için diğer personel ile birlikte gemi içerisinden çıkamadığı, cenazesi kaybolmasın diye kendisini iple yatağa bağladığı öğrenildi.

Cenazesi gözyaşları içerisinde toprağa verilen 23 yaşındaki Mert İlkmen’in hayalinin kaptan olmak olduğu belirtildi.

 

Bursa’nın Gemlik ilçesinden yüklediği 2 bin 800 ton dökme demir tozunu Karadeniz Ereğli’ye götürürken, Şile açıklarında batan ‘Bilal Bal’ isimli kargo gemisinde hayatını kaybeden mürettebattan Kastamonu Üniversitesi İnebolu MYO Deniz İşletmeciliği Bölümü mezunu usta gemici Mert İlkmen’in cenazesine ulaşıldı, talihsiz genç memleketi İnegöl’de gözyaşları arasında toprağa verildi.

BURSA’NIN GEMLİK İLÇESİNDEN YÜKLEDİĞİ 2 BİN 800 TON DÖKME DEMİR TOZUNU KARADENİZ EREĞLİ’YE GÖTÜRÜRKEN, ŞİLE AÇIKLARINDA BATAN ‘BİLAL BAL’ İSİMLİ KARGO GEMİSİNDE HAYATINI KAYBEDEN MÜRETTEBATTAN USTA GEMİCİ GENÇ, MEMLEKETİ İNEGÖL’DE GÖZYAŞLARI ARASINDA TOPRAĞA VERİLDİ. (SALİH BAKICI/BURSA-İHA)

Yüzme şampiyonu olan Mert İlkmen’in kapı açılmadığı için diğer personel ile birlikte gemi içerisinden çıkamadığı, cesedi kaybolmasın diye kendisini iple yatağa bağladığı öğrenildi. 23 yaşındaki Mert İlkmen’in hayalinin kaptan olmak olduğu belirtildi. İlkmen, Ayten ve Ali İlkmen çiftinin tek oğluydu.
Gemlik’ten Karadeniz Ereğli’ye giden demir tozu yüklü ‘Bilal Bal’ isimli kuru yük gemisinden 1 Kasım Çarşamba günü yardım sinyali alınması üzerine, bölgede Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca arama kurtarma çalışması başlatılmıştı. Çalışmalar neticesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Alemdar gemisi tarafından kayıp geminin yeri tespit edildi ve aramalar bu noktada yoğunlaştırılmıştı. Gemide kaptan, ikinci kaptan, başmühendis, ikinci makinist, iki usta gemici, bir gemici, iki yağcı ve bir aşçı ile mürettebat harici bir kişinin bulunduğu açıklanmıştı.

Kendini yatağa bağladığı ortaya çıktı

Kastamonu Üniversitesi İnebolu MYO Deniz İşletmeciliği bölümü mezunu olup, batan gemide usta gemici olarak görev yapan İnegöllü genç Mert İlkmen’in evin tek erkek çocuğu olduğu öğrenilirken, çıkarılan cesedi, adli tıptaki işlemlerin ardından ailesine teslim edildi. Yüzme şampiyonu olan Mert İlkmen’in, kapı açılmadığı için diğer personel ile birlikte geminin içerisinde mahsur kaldığı, başka kurtuluş yolu olmadığı için, cesedinin kaybolmaması için kendisini yatağa bağladığı öğrenildi.

Toprağa verildi
Ailesine teslim edilen gencin cenazesi Hamidiye Mahallesi’ndeki evlerine getirildi. Burada alınan helalliğin ardından gencin cenazesi Urgancılar Camii’ne götürüldü. Öğle namazını müteakip kılının cenaze namazının ardından cenaze gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenazeye Kaymakam Ali Akça, İnegöl Jandarma Komutanı Binbaşı Uğur Baş, Emniyet Müdürü İlhami Araali ile dost ve yakınları ile cemaat katıldı. İHA