Kastamonu yayla!


turkiye-istatistik-kurumu-tuik-uzman-yardimcisi-alimiTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilk defa yayımlanan ‘illerde yaşam endeksi’ verilerine göre; çevre endeksinde birinci sırayı aldık, ama sağlık, altyapı hizmetlerine erişim, çalışma hayatı, yaşam memnuniyeti endekslerinde ise komşularımızdan bile gerilerde kaldık.

Yaşam endeksinde Sinop 11, Çankırı 22, Kastamonu ise 36’ncı sırada yer aldı. Komşumuz Sinop’un birinci sırada yer aldığı yaşam memnuniyeti endeksinde 43’üncülükte, altyapı hizmetlerine erişimde 55’incilikte ve sağlık endeksinde 46’ncı sırada kalışımız dikkat çekici sonuçlar olarak ortaya serildi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk kez ‘illerde yaşam endeksi’ verilerini açıkladı.

Isparta, Sakarya ve Bolu’nun ilk üçte yer aldığı yaşam endeksinde Kastamonu 36’ncı sırada yer alırken, çevre endeksinde ise birinciliği aldı.

Konut endeksinde Sakarya, Çalışma hayatı endeksinde Zonguldak Gelir ve servet endeksinde İstanbul, Sağlık endeksinde Isparta, Eğitim endeksinde Tunceli, Güvenlik endeksinde Artvin, Sivil katılım endeksinde Sakarya, Altyapı hizmetlerine erişim endeksinde İstanbul, Sosyal yaşam endeksinde İstanbul Yaşam memnuniyeti endeksinde ise Sinop ilk sırayı alan iller oldu.

Çevre endeksinde birinci sırayı alan ilimiz önemli endekslerde ise bir hayli gerilerde kaldı. Açıklanan verilere göre; konut endeksinde 16’ncı, çalışma hayatı endeksinde 44’üncü, gelir ve servet endeksinde 38’inci, sağlık endeksinde 46’ncı, eğitim endeksinde 37’nci. Çevre endeksinde 1’inci, güvenlik endeksinde 39’uncu, sivil katılım endeksinde 33’üncü, altyapı hizmetlerine erişim endeksinde 55’inci, sosyal yaşam endeksinde 40’ıncı ve yaşam memnuniyeti endeksinde ise 43’üncü sırada yer aldık.

İllerde yaşam endeksi; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsamakta ve 41 gösterge ile temsil edilen bu boyutları tek bir bileşik endeks yapısı içinde sunuldu. İllerde yaşam endeksi, sıfır ile 1 arasında değer alıyor ve 1’e yaklaştıkça daha iyi bir yaşam düzeyini ifade ediyor.
Toplanan verilere göre; Isparta, yaşam endeksinde en yüksek endeks değeri 0,6745 ile ilk sırayı aldı. Isparta’yı sırasıyla 0,6737 ile Sakarya ve 0,6553 ile Bolu takip etti. Endekste son sırayı en düşük endeks değeri 0,2765 ile Muş aldı. Muş’u sırasıyla 0,2936 ile Mardin ve 0,2975 ile Ağrı takip etti.

TÜİK Bölge Müdürü Sevgi Altınbaş, yayınlanan son verilerin istetiştik bölgemize yansımalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından illerde yaşam endeksi ile illerdeki yaşamın tüm boyutları ile izlenmesine ve iyileştirilmesine altlık oluşturacak bir gösterge sistemi geliştirmek amaçlandı. Konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere yaşamın 11 boyutunu kapsayan 41 gösterge kullanılarak tüm iller için endeks değerleri hesaplandı. İlk defa yayımlanan çalışmanın 2017 yılında tekrar hesaplanarak yayımlanması, sonraki dönemde ise her üç yılda bir yayımlanması planlanmaktadır.

Yaşam endeksinde Sinop 11, Çankırı 22, Kastamonu 36.

İllerde yaşam endeksi sıralamasında bölge illerimizden Sinop 11. Sırada, Çankırı 22. Sırada, Kastamonu 36. Sırada yer aldı. İlk üç sırada yer alan iller Isparta, Sakarya ve Bolu oldu. Endekste son sırayı en düşük endeks değeri ile Muş aldı. Muş’u sırasıyla Mardin ve Ağrı takip etti. Üç büyük ilimiz İstanbul 5. Sırada, Ankara 17. Ve İzmir 21. sırada yer aldı. Gelir ve servet, sosyal yaşam ve alt yapı hizmetlerine erişim endekslerinde birinci sırayı İstanbul alırken, çalışma hayatı endeksinde Zonguldak, güvenlik endeksinde Artvin, sivil katılım endeksinde Sakarya, eğitim endeksinde Tunceli ilk sırada yer aldı.

Çevre endeksinde Kastamonu birinci sırada

Bireylerin mevcut ve gelecekteki sağlığına ve sürdürülebilir yaşamına doğrudan etkisi bulunan çevre boyutuna ilişkin endekste ilk sırayı 0,8111 değeri ile Kastamonu aldı. Kastamonu’yu sırasıyla 0,7949 ile Karabük ve 0,7558 ile Bilecik izledi. Çevre endeksinde en düşük endeks değeri 0,1955 ile son sırada Iğdır yer aldı. Iğdır’ı, 0,2469 ile Muş ve 0,3111 ile Hakkâri takip etti.

Kastamonu çevre (1. Sıra) ve konut (16. Sıra) endekslerinde üst sıralarda yer alırken, en düşük sıralamada kaldığı iki alan ise sağlık (46. Sıra) ve altyapı hizmetlerine erişim (55. Sıra) oldu.

Yaşam memnuniyeti endeksinde ilk sıra Sinop’un oldu
İnsanların yaşamlarının farklı zamanlarında ve alanlarında ortaya çıkan ihtiyaç ve isteklerinin karşılanmasından doğan tatmin düzeyini ifade eden yaşam memnuniyeti boyutunda en yüksek endeks değeri ile ilk sırayı Sinop aldı. Sinop’u sırasıyla 0,9655 ile Afyonkarahisar ve 0,9510 ile Bayburt takip etti. Yaşam memnuniyeti endeksinde son sırayı Tunceli aldı. Tunceli’yi sırasıyla 0,1062 ile Osmaniye ve 0,1875 ile Diyarbakır izledi.

Sinop yaşam memnuniyeti (1. Sıra), konut (2. Sıra) ve güvenlik (2. Sıra) endekslerinde üst sıralarda yer alırken, en düşük sıralamada kaldığı iki alan ise sağlık (51. Sıra) ve altyapı hizmetlerine erişim (64. Sıra) oldu.

Çankırı yaşam memnuniyeti (6. Sıra), konut (10. Sıra) ve güvenlik (11. Sıra) endekslerinde üst sıralarda yer alırken, en düşük sıralamada kaldığı iki alan ise çalışma hayatı (54. Sıra) ve altyapı hizmetlerine erişim (59. Sıra) oldu. ”

haritayaşam endeksi

Yaşam endeksi gösterge değerleri

İllerde Yaşam Endeksi, 2015