CHP: Çocuk istismarcılarını lanetliyoruz!

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Reyhan Alemdar, Türkiye’nin gündemindeki çocuk istismarı konusunda yaptığı açıklamada, çocuk istismarcılarını lanetlediklerini söyledi ve  “Meşrulaştıran zihniyetin karşısındayız” dedi.

Alemdar’ın açıklaması şöyle:

Türkiye’de çocuk istismarı, çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerin aksine yaygın ve sistematik olarak işleniyor. Artan istismar haberleri tesadüf değil, bir zihniyetin, bir ideolojinin ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. AKP zihniyetine göre çocuk tanımı diğer pek çok konuda olduğu gibi evrensel ve bilimsel tanımlamalardan ziyade dinsel referanslar veri alınarak yapılmaktadır.  Bilimsellikten tamamen uzak, çocuk gelişimini ve pedagojiyi yok sayan AKP, ihtiyaçları doğrultusunda kadınlar ve çocuklar üzerinden fetvalar vermeye devam etmektedir.

AKP hükümeti süresince toplumsal cinsiyet algısı giderek geleneksel, eril ve cinsiyet eşitliğini reddeden bir anlayışta derinleştiriliyor. Evlilik yaşı dinsel anlayış temelinde küçültülmeye ve çocuk yaşta evlilikler yoluyla çocuk istismarı meşru gösterilmeye çalışılırken, karşı çıkan her muhalif ses susturuluyor.

Pozantı, Ensar Vakfı, İzmir, Gerger ve Adıyaman olmak üzere yaşanan cinsel istismarların üzerini örtmeye yönelik açıklamalar, cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açarken, kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz ve katliamların AKP’nin cinsiyetçi politikalarından bağımsız olmadığını biliyoruz.

CHP olarak; kirli ellerini, çürümüş zihniyetlerini çocuklarımızın üstünden çekmeyenler bilsin ki, biz var olduğumuz sürece kutsal evlilik yalanı ile çocuklarımızın geleceğini karartmanıza müsaade etmeyeceğiz. Yıllardır yürüttüğümüz kadın özgürlük mücadelesi ile kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve çocuk istismarlarının üstünün kapatılmasına ve meşrulaştırılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz.”