CHP İl Başkan Yardımcısı Deniz Bakar: “Elektrik ve doğalgazda zamlar geri alınmalı vergiler kaldırılmalı”

Yaptığı açıklamada, “Krizin yükünü işçi sınıfı ve yoksul halk, üretici ve emekli insanımız çekmektedir” diyen CHP İl Başkan Yardımcısı Deniz Bakar, Zamlar bir an önce geri alınmalı, faturalardaki vergiler kaldırılmalı,halkımız en azından faturalardaki indirimlerle bir nefes almalı…Yaşanılan enflasyon ve alım gücünün düştüğü oranlarda da acilen işçiye, memura, emekliye, üreticiye ve yoksullaştırılmış halkımıza acil destek sağlanmalıdır.” dedi.

CHP İl Başkan Yardımcısı Deniz Bakar, yaptığı açıklamada, Türk insanının otomatiğe bağlandığını ifade ettiği zamlar ve enflasyon nedeniyle hayatta kalabilme mücadelesi verdiğini söyledi; enerjide yapılan zamların geri alınmasını ve bu kalemlerde faturalara yansıyan vergilerin kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Bakar’ın açıklaması şöyle:
“Zamlar durmak bilmiyor. Faturalar bir soyguna dönüştü ülkemizde. Enflasyon, son yılların cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırmaya devam ediyor.
Yılın başında asgari ücret ve bütün ücretlere, memur-emekli maaşlarına yapılan  yetersiz orandaki artışlar yüksek enflasyon karşında eridi ve gitti.
Elektrik ve doğalgaz faturalarında tam bir soyguna, akaryakıta gelen zamlar ise otomatiğe bağlanmıştır.
Krizin sorumlusu iktidar iken,yükünü işçi sınıfı ve yoksul halk, üretici ve emekli insanımız çekmektedir. 300 metreküp olarak kullanılan doğalgazın faturası 820 liraya ulaşırken, dizel bir aracın deposu ise Mart 2022’de bin 35 liraya dolmaya başladı.
İnsanımızın beslenmeye ayırdığı bütçe de aynı oranda düşmüş,yoksulluk sınırları darmadağın olmuştur. İnsanımız, açlık sınırlarının altında hayatta kalabilme mücadelesi vermektedir.
Bir ailenin ısınma amaçlı doğalgaz kullanan asgari elektrik tüketimi yapan, bir depo benzin kullanan bir ailenin enerji faturalarının toplamı bin 60 lira tutarındaydı, bir yıl sonra aynı kullanımlar 2 bin 165 lira oldu.
Yetmez ama;
Zamlar bir an önce geri alınmalı,faturalardaki vergiler kaldırılmalı,halkımız en azından faturalardaki indirimlerle bir nefes almalı…
Yaşanılan enflasyon ve alım gücünün düştüğü oranlarda da acilen işçiye, memura, emekliye, üreticiye ve yoksullaştırılmış halkımıza acil destek sağlanmalıdır.”