CHP İl Başkanı Erbilgin, Babaş’tan cevap istedi

  • CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, yaptığı yazılı açıklamada, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın şehri ilan panolarıyla donattığını belirtti ve bunların maliyetinin belediye bütçesinden karşılandığını iddia etti.
  • Erbilgin, bu panolarda kendilerine de kullanım hakkı doğduğu taktirde Başkan Babaş’ın cevaplamasını istedikleri soruları asacaklarını kaydetti; ihale, atama, ticari ilişki ve Maslak Sanayi Sitesi gibi konuları içeren 8 soruyu sıraladı.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, yaptığı yazılı açıklamada, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın şehri ilan panolarıyla donattığını belirtti ve bunların maliyetinin belediye bütçesinden karşılandığını iddia etti.

Erbilgin’in, bu panolarda kendilerine de kullanım hakkı doğduğu taktirde Başkan Babaş’ın cevaplamasını istedikleri soruları asacaklarını kaydettiği ve sözünü ettiği 8 soruyu sıraladığı açıklaması şöyle:

“31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimi öncesi gerçekleştirdiğimiz yoğun çalışmalar neticesinde 20 ilçesi olan Kastamonumuzda en çok belediye başkan adayı açıklayan parti Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur.
Merkez Belediye Başkanı adayımızın kamuoyunca dikkatle takip edildiğinin bilinciyle aday adayı arkadaşlarımızın isimleri Genel Merkezimize bildirilmiş olup, süreç Parti Meclisimiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun takdirlerindedir.
Kastamonu Belediyesini halkçı bir belediyecilikle buluşturmak için gayretlerimiz devam ederken AKP’nin yeniden belediye başkan adayı gösterdiği Sayın Tahsin Babaş’ın inşaat ruhsatı verdiği binaları ve şehrin dört bir yanını ilan panolarıyla donattığı görülmektedir. Maliyeti belediye bütçesinden yani vatandaşın paralarıyla karşılandığı açık ve seçik olan bu panolarda bize de kullanım hakkı tanındığı takdirde Sayın Babaş’ın cevaplaması için şu soruları bu panolara asacağımız bilinmelidir:
1- İnebolu Yolu üzerindeki yaklaşık 11 bin metrekare yüzölçümüne sahip parselin, 20 milyon TL’den ihaleye çıkarılıp daha sonraki ihalede 10 milyon TL’ye satıldığı doğru mudur?
2- İhaleyle işletmecisi belirlenen Kastamonu Belediyesi Küresel Et Kombinesi hangi şartlarla ve yöntemle başka bir işletmeciye devredilmiştir?
3- Hepkebirler Mahallesi’nde, yani Mahkemealtı’nda konumlu 2 katlı bina, değerinin çok üzerinde Kuzeykent Bahçeşehir Koleji yanında kupon bir arsa ile takasa edilmiş midir? Takas edilen bu parsel üzerine 89 dairelik bina yapılmış mıdır? Keseri hep kendinize mi yonttunuz?
4- Birinci derece akrabalarını işe aldığınız Belediye Meclis üyeleri kimlerdir?
5-Siyasi etik gereği kanunen yasaklanmış olmasına rağmen, Belediye Meclis üyeleriyle Kastamonu Belediye Başkanlığı’nın dolaylı olarak ticari ilişkileri oldu mu?
6- Oğul Babaş’ı hangi gerekçeyle Kastamonusporumuza başkan yaptınız ve hiçbir açıklama yapmadan kulüp başkanlığından ayrılmasını kim istedi?
7-  2014 Yerel seçimleri öncesi vaat ettiğiniz Gölpark Projesi, Doğu Bulvarı ve Batı Bulvarı projeleri ne oldu?
8-S.S. Maslak Yeni Sanayi Sitesi’nde yıllardır aidat ödeyen üyeler neden tek tek kooperatiften ayrılmakta, sanayi esnafına daha modern işyerlerinde hizmet sunma imkanı sağlama vaadiniz de sorun mu yaşanmaktadır?”