CHP İl Başkanı Erbilgin: “Tablo iç karartıcı ama çözüm yolları var”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Türkiye’nin eğitim konusundaki durumunu “iç karatıcı” olarak tanımladı, ancak bundan kurtulmanın çözüm yolları bulunduğunu belirtti ve “Rotasını uygar dünyaya çevirmiş, temelini Atatürk devrimlerinden alan, hedefi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak olan, en hakiki yol göstericinin bilim olduğu gerçeğini özümsemiş bir eğitim politikasıyla bu sorunların üstesinden gelmek mümkündür” dedi.

Erbilgin, mesajında düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Dünyada teknolojinin baş döndüren bir hızla ilerlediği günümüzde; ülkelerin eğitim alanında rekabeti günden güne artmaktadır. Nitekim, daha iyi eğitim, yaratıcılığın desteklenmesi ve bilimde ilerleme, akıllı üretim çağı olarak da tanımlanan bu dönemde ülkelerin en önemli üstünlükleri haline gelmiştir. Bu çerçevede, gençlerimizi gelişmiş ülkelerdeki rakiplerinin ürettiği katma değeri üretebilecek bilgi ve yetenekle donatmadan, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefimize yaklaşamayacağımız ortadadır. O halde uygulanan yanlış politikalarla açmazlara boğulan eğitim sistemimizi masaya yatırmak ülkemizin en önemli önceliği olmalıdır.

Yapılması gereken eğitim sistemini ideolojiyle şekillendirme çabasından vazgeçmek, eğitimle ilgili uluslararası sınav ve sıralamalarda ülkemizi üst sıralara taşıyacak bir eğitim politikasını hayata geçirebilmektir. Eğitimdeki tablo ne kadar iç karartıcı olursa olsun, çözüm yolları bitmiş değildir. Rotasını uygar dünyaya çevirmiş, temelini Atatürk devrimlerinden alan, hedefi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak olan, en hakiki yol göstericinin bilim olduğu gerçeğini özümsemiş bir eğitim politikasıyla bu sorunların üstesinden gelmek mümkündür.

Bu düşüncelerle 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının hayırlı olmasını diliyor, tüm öğrenci ve öğretmenlerimize yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.”