CHP ilçe başkanları Azdavay’da toplandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanlığı’nın aylık olarak düzenlediği ilçe başkanları toplantısının ikincisi hafta sonunda Azdavay’da gerçekleşti.

Azdavay CHP İlçe Başkanı Murat Karaburuk’un ev sahipliğinde İl Başkanı Hasan Baltacı başkanlığında yapılan toplantıda ilçelerin öncelikli sorunları tartışıldı. Toplantının ana gündemini ise 2019 seçimleri oluşturdu.

CHP İl Başkanı Hasan Baltacı yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından ilçe halkı ve partililerle de bir araya geldi. Azdavay’ın sorunlarıyla yakından ilgileneceklerini, ilçelerin sesi olacaklarını söyleyen Hasan Baltacı, her ay bir ilçede toplanıp partililerle ve halka buluşacaklarına dikkat çekti.

Sorunları CHP’nin iktidarına ertelemeyeceklerini, üzerlerine ne görev düşüyorsa yerine getirmeye, her ilçenin sesi olmaya gayret edeceklerini belirten CHP İl Başkanı Hasan Baltacı, konuşmasında şunları ifade etti:

“Azdavay halkı bizi öyle candan karşıladı ki kendimizi evimizde hissettik. Öncelikle tüm Azdavaylılara çok teşekkür ediyorum. İnebolulu bir kardeşimiz Afrin’de şehit oldu. Onun acısı halen yüreğimizde. Hatırası önünde saygıyla eğilerek sözlerime başlamak istiyorum. Ailesine, sevenlerine sabır diliyorum, ülkemize başsağlığı diliyorum. Her ay bir ilçede ilçe başkanları toplantısı düzenleme kararı almıştık ve buna Azdavay’dan bugün start verdik. Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantıda da tüm ilçelerimizin sorunlarını tek tek masaya yatırdık. Azdavay’ın mermerini ele aldık, Taşköprü’nün pancarını ele aldık, Devrekani’nin besiciliğini ele aldık, İnebolu’nun balıkçılığını ele aldık, İhsangazi’nin öğretmenini, Cide’nin ve Tosya’nın doktorunu ele aldık. Bu ilçelerimizde bu konularda CHP ne yapacak bunun planlarını oluşturduk. Her ilçenin sesi olmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Azdavay’ın kışın yolları kapanıyor, insanlar köylerine ulaşamıyor. Bu sorun bize emanettir. Biz hiçbir sorunu CHP’nin iktidarına ertelemeyeceğiz. Bu ülkenin, bu memleketin, Azdavay’ın sorununu masada bırakmayacağız. Bugün bu sorunların çözülmesi için CHP’nin üzerine ne görev düşüyorsa onu yapacağız. Bunda sonraki toplantılarımız da annelerimiz, kardeşlerimiz bu salonları dolduracaktır, bundan eminim. Mesele artık ne CHP meselesidir, ne il başkanlığı meselesidir, ne bir ilçe başkanlığı meselesidir. Bu düşünce doğrultusunda herkese gönlümüzü, kapılarımızı açacağız. Gönlümüze bir memleket sığdıracağız. Çünkü bizim 2019’da kazanacak bir memlekete ihtiyacımız var. 2019 kritik bir yıldır. 2019’da bir belediye seçimi, bir genel seçim, bir cumhurbaşkanlığı seçimi, bir de muhtemelen cumhurbaşkanlığı tekrar seçimi olacak. O nedenle aranızdaki kırgınlıkları bir kenara koyacaksınız. 2019’da her belediye, 2019’da her belediye meclis üyesi, 2019’da her İl Genel Meclisi üyesi, 2019’da her muhtarlık Türkiye demektir. Bu sorumluluk hepimizin omuzlarındadır. Aramızdaki sorunlar geçicidir. Ya çözecek, ya erteleyeceksiniz çünkü bu ülkeyi AKP’den sizler kurtaracaksınız. Kastamonu’yu da Türkiye’yi de karanlıktan aydınlığa sizler ulaştıracaksınız.2019’un vebali hepimize aittir. 2019 Türkiye’nin kurtuluş yılı olacak, 2019 Türkiye’nin aydınlık geleceği olacaktır”

 

AK Parti ve MHP arasında yapılması kararlaştırılan seçim ittifakını da değerlendiren CHP İl Başkanı Hasan Baltacı, CHP’nin istihdam isteyen Azdavaylılarla, şeker fabrikasının kapatılmasına karşı duran Taşköprülülerle ittifak yapacağını belirtti.

AK Parti ve MHP’nin seçimi kazanmak için seçim yasasını değiştirdiklerini de söyleyen Hasan Baltacı,sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülke büyük sorunlarla boğuşurken iktidar partisinin 2019 seçimlerine kitlenmiş durumda olduğunu görüyoruz. Dün ülkenin en temel sorunları için yan yana gelemeyenler, yarın seçimi nasıl kazanırız diye yan yana gelmeye başladılar. Bunun için seçim yasasını değiştiriyorlar, ittifakların yolunu yapmaya başlıyorlar. İttifak yapılabilir ama dün bir birine atacak kurşunu olmayanlar bugün barajı geçmek için ittifak yapıyorlar. Birinin yüzde 10 barajına ihtiyacı var diğerinin yüzde 50 barajına ihtiyacı var. Bize de dönüp diyorlar ki “kardeşim biz ittifak yapıyoruz. Sizde yapın, yapmıyor musunuz? Kiminle ittifak yapacaksınız” diyorlar, cevap bekliyorlar. Önümüzde bir seçim var ve ittifakların yolu açılmıştır. CHP ittifak yapacak mıdır? Evet yapacaktır. CHP seçim güvenliği isteyen yurttaşla ittifak yapacaktır. ‘Oyumu sandığa atıyorum güvenliğini sağlayın’ diyen yurttaşla ittifak yapacaktır. CHP Kastamonu’yla, Kastamonu halkıyla ittifak kuracaktır. ‘Şeker Fabrikası kapatılmasın, çocuklarımız nişasta bazlı şeker mahkum kalmasın, köylü üretsin, işçimizin alın teri para etsin, ülke üreterek zenginleşsin’ diyenlerle ittifak yapacaktır. CHP kimle ittifak yapacak? ‘Hastane yolunda ölüyoruz’ diyenlerle ittifak yapacak. ‘Cide’de kadın doğum uzmanı yok’ diyenlerle, Taşköprü’de ‘uzman hekim istiyoruz’ diyenlerle ittifak yapacak. CHP, Tosya’ya çocuk doktoru isteyenlerle ittifak yapacak. Bizler İhsangazi’ye matematik öğretmeni isteyenlerle ittifak yapacağız. ‘Çocuklarımız taşımalı eğitime mahkum kalmasın’ diyenlerle ittifak yapacağız. Okuluna öğretmen isteyen veliyle, çocuğunu okula gönderdiğinde gözü arkada kalmasın isteyen anneyle, babayla ittifak yapacağız. Çocuk istismarına karşı her yerde mücadele edenlerle ittifak yapacağız. Bizler evde, işte, sokakta kadına karşı şiddetle mücadele edenlerle ittifak yapacağız. İnebolu’da trolle avlanmaya karşı olan balıkçıyla ittifak yapacağız. ‘Azdavay’ın mermeri Azdavay’da işlensin Azdavay’a katma değer sağlasın, istihdam sağlasın’ diyenlerle ittifak yapacağız. Biz ‘Azdavay’ın ağacı burada işlensin, atıl durumdaki kömür madeni çalışsın, Azdavaylılara ekmek kapısı olsun’ diyenlerle ittifak yapacağız”

CHP İl Başkanı Hasan Baltacı ve yönetim kurulu üyeleri Azdavay dönüşü, Ağlı ve Seydiler’e de uğrayarak esnaf ve vatandaşlarla görüştü.