CHP Milletvekili Hasan Baltacı: “Kastamonu, Türkiye’nin çok ilerisinde bir kriz yaşıyor”

 Kastamonu’da ihracatın geçen yıla göre yüzde 62,4 düştüğüne dikkat çeken CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Kastamonu Türkiye’nin çok ilerisinde bir kriz yaşıyor. Ne üretip ürettiğimizi satabiliyoruz, ne de ihtiyacımız olanı alabiliyoruz. Damat ise hala çıkıp ekonomik olarak iyiye gittiğimizi söyleye biliyor. Hedefimiz kötü yönetilen bu ekonomik düzeni değiştirmek. Üretim, sürdürülebilir kalkınma ve adil paylaşıma dayalı halkçı düzeni yeniden inşa etmek” dedi.

 

TÜİK’in açıkladığı ihracat rakamlarında Kastamonu’da yaşanan büyük düşüş sonrasında CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, yaptığı paylaşımla iktidarı sert bir şekilde eleştirdi.

Geçen yılın Ağustos ayına göre Kastamonu’da ihracat rakamlarının yüzde 62,4 azaldığına dikkat çeken Milletvekili Hasan Baltacı, “Ağustos ayı TÜİK verilerine göre ülkemizde ihracat %1,6, ithalatsa %1,5 arttı. Komşu ilimiz Çankırı’da ihracat %25,1, ithalat %42,5 arttı. Kastamonu’da ise ihracat %61,4, ithalat %61,2 azaldı. Kastamonu Türkiye’nin çok ilerisinde bir kriz yaşıyor. Ne üretip ürettiğimizi satabiliyoruz, ne de ihtiyacımız olanı alabiliyoruz. Damat ise hala çıkıp ekonomik olarak iyiye gittiğimizi söyleye biliyor. Hedefimiz kötü yönetilen bu ekonomik düzeni değiştirmek. Üretim, sürdürülebilir kalkınma ve adil paylaşıma dayalı halkçı düzeni yeniden inşa etmek” dedi.

TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre; Kastamonu’da ihracat geçen yılın Ağustos ayına göre %62,4’lük düşüş gösterdi. 2019 yılı Ağustos ayında Kastamonu’dan yapılan ihracat 3 milyon 370 bin $ olarak açıklandı. Ağustos ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre %64,2 azaldı. Kastamonu’nun 2019 yılı Ağustos ayındaki ithalatı ise 8 milyon 637 bin $ olarak açıklandı. Aylık ithalat, geçen yılın aynı ayına göre %61,2 düştü.