CHP: “Özel İdare ve DSİ’ye ek bütçe sağlanmalı”

CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Melahat Karahasanoğlu, yaşanan heyelan ve taşkınlar nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve DSİ Bölge Müdürlüğü’ne ivedilikle ek bütçe sağlanması gerektiğini söyledi.

Melahat Karahasanoğlu’nun yazılı açıklaması şöyle:

“Küresel iklim değişikliği nedeniyle yağış rejiminde düzensizlikler yaşayan bölgemizde son aylarda kar sularının ani ve hızlı erimesiyle birlikte meydana gelen heyelan ve sel afeti sayısında artış görülmektedir. Yaşanan bu afetler neticesinde 20’nin üzerinde köyümüzün yolu kapanmış, makineli çalışma, malzemeli bakım ve onarım ile heyelan temizliği yapılması ihtiyacı doğmuştur. Yine dere yataklarındaki su debisinin yükselmesiyle 11’e yakın köyde bağlantı köprüleri yıkılmış, zarar görmüş, köylerimizin ilçe merkezleri ile bağlantısı kopmuş, vatandaşlarımız mağdur olmuştur.

Bir an önce mağduriyetler giderilmelidir. Gerek Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne gerekse Devlet Su İşleri Kastamonu Bölge Müdürlüğü’ne söz konusu aksaklıkların ivedilikle çözüme kavuşturulması için ek bütçesi sağlanmalıdır.

Gerek yol, gerek köprü, gerek menfez ve istinat duvarı çalışmaları yapılırken bölgelerin yer üstü ve yer altı zemin karakterleri gerçekçi tespit edilmeli, kamu kaynaklarının verimli kullanılması için mühendislik ve imar kuralları özenle dikkate alınmalıdır. Özellikle dere yataklarından gelişigüzel kum-çakıl alımının önüne geçilmelidir. Kastamonu’nun köylerinde; yolların kapanmasına, köprülerin yıkılmasına neden olan dere yatakları taşkın koruma projeleri ile ıslah edilmelidir. Küresel İklim değişikliğinin artarak devam eden olumsuz etkilerinin gelecek yıllar içinde büyük bir tehdit olduğu bilinciyle Kastamonu’muz için potansiyel heyelan ve sel afeti haritaları oluşturulmalı, bu haritalar doğrultusunda alınacak önlem ve tedbirler belirlenmeli, çalışmalar yürütülmelidir.”