CHP, Sağlık’tan cevap istedi

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, geçen hafta yaptıkları açıklamayla sağlık konusunda yönelttikleri sorulara Sağlık Bakanlığı’nın ildeki yetkili kurum ve idarecilerinden cevap gelmediğini belirtti, “Yetkili ağızlardan açıklanmayan hiçbir bilgiye itibar edilmemesi” tespitine kendilerinin de katıldığını kaydetti ve Kastamonuluların aydınlatılmasını amaçladıklarını hatırlattığı sorularını yenilerini de ekleyerek yineledi.

Erbilgin’in dün yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Kastamonu, Kurban Bayramı arifesinde özel bir sağlık kuruluşunda meydana gelen ardışık bebek ölümleriyle sarsılmış, vicdanları sızlatan bu durumla ilgili yetkililerin kamuoyunu bilgilendirmesi talebimiz basın yayın organlarında yer bulmuştur.

Bebeklerden 1’inin hastanede, 2’sinin ise sevk edildikleri Karabük’te hayatlarını kaybettiği daha önce tarafımızdan ifade edilmiştir. Bu bilgi ilgili sağlık kuruluşu tarafından da teyit edilmiştir. İlgili hastane yönetimi kültür sonuçlarına göre bebeklerin ölüm sebebinin hastane enfeksiyonu olmadığını kamuoyuna duyurmuştur. Hastanenin yeni doğan yoğun bakım ünitesinin hasta kabulüne tekrar başladığını da açıklamıştır. Basın aracılığıyla yönelttiğimiz sorular muhataplarınca ortada bırakılmıştır.

İlgili sağlık kuruluşu yönetimince yapılan açıklamalarda “Yetkili ağızlardan açıklanmayan hiçbir bilgiye itibar edilmemesi gerekmektedir” ifadeleri dikkat çekicidir. Bu tespit bizce de doğrudur. Bu nedenle yönelttiğimiz soruların muhatabı Sağlık Bakanlığı’nın yetkili kurum ve idarecileridir. Denetim ve soruşturma görevi olanların bu vesileyle teşekkür ve benzeri övgülere ihtiyaçları yoktur. Tam aksine kamuoyu çıkarını korumak adına bu tür yaklaşımlara soruşturmanın objektifliği açısından mesafeli durmaları gerektiğini en iyi kendileri bilmektedir. Bizim talebimiz kamu sağlığının doğru bir biçimde denetlenmesidir. Genişleterek tekrarlamamız gereken sorularımız kamu adına görev yapanlaradır.

01 Ocak 2018 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında ilgili sağlık kuruluşunda kaç bebek hayatını kaybetmiştir?

01 Ocak 2018 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında ilgili sağlık kuruluşunda dünyaya gelen bebeklerden kaçı Kastamonu Devlet Hastanesi’ne ve il dışına sevk edilmiştir?

01 Ocak 2018 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında ilgili sağlık kuruluşunda dünyaya gelen ve Kastamonu Devlet Hastanesi ile il dışına sevk edilen bebeklerden kaçı hayatını kaybetmiştir?

01 Ocak 2018 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında ilgili sağlık kuruluşunda kaç erken doğum meydana gelmiştir?

01 Ocak 2018 ile 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında ilgili sağlık kuruluşunda ya da bu sağlık kuruluşundan sevk edilen ve sevk edildikleri hastanelerde hayatlarını kaybeden bebeklerde “KLEBSİELLA” bakterisine rastlanmış mıdır?

Tıp literatüründe KLEBSİELLA hastane kökenli bakteriler arasında yer almakta mıdır?

KLEBSİELLA erken doğuma neden olan bir bakteri türü müdür?

Bu sorular devlet kurumlarınca cevaplanmalı, Devlet Hastanesi’ndeki Kadın Doğum Uzmanı sayısının yetersiz oluşu nedeniyle ilgili sağlık kuruluşundan hizmet almak zorunda kalan Kastamonulu yurttaşlarımız aydınlatılmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”