CHP ve İYİ Parti’den ortak aday sinyali

İYİ Parti’nin yeni yönetimine kutlama ziyaretinde bulunan CHP heyetine başkanlık eden Erbilgin, yerel seçimde ittifak yapıp yapmayacakları ve adaylarını nasıl belirleyecekleri yönündeki soruyu cevaplarken, “Sokakta bize CHP ve İYİ Parti’nin ortak aday çıkarması yönünde beklentilerini ifade eden seçmenler var. Onların beklentileri bizim için tabii ki önemli. Ancak gözümüz de genel merkezlerde” dedi.

CHP İl Teşkilatı, İYİ Parti’nin yeni il yönetimini dün ziyaret ederek görevlerinde başarı diledi. CHP heyetine İl Başkanı Hikmet Erbilgin başkanlık ederken, ziyarette CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hakime Salman ve il yönetim kurulu üyeleri katıldı.

İYİ Parti’de ise ev sahipliğini İl Başkanı Özcan Büyükşen, Merkez İlçe Başkanı Aydın Yaman, İL Genel Meclisi üyesi Mehmet Çıvgın ve il yöneticileri yaptı.

Ziyarette CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, İYİ Parti’nin yeni yönetiminin şehre olan sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getireceğine olan inançlarının tam olduğunu söyledi ve “Türkiye ve Kastamonu’nu için mücadele eden Millet İttifakı’nın bileşenlerinden İyi Parti Kastamonu İl Başkanlığı’na İl Başkanı Sayın Özcan Büyükşen şahsında yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Omuzlarındaki yük ve sorumluluk büyüktür” dedi.

BÜYÜKŞEN: “UMUTLARI BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İYİ Parti İl Başkanı Özcan Büyükşen de en büyük hedeflerinin Cumhuriyet’in bozulan ayarlarının yeniden düzenlenmesi olduğunu söyledi.

Gelecek kaygısının olmadığı bir ortam oluşturmak amacında olduklarını ifade eden Büyükşen, şöyle konuştu:

“İYİ Parti olarak ülkemizin bugünkü yönetim anlayışında değişiklik yapılması gerektiğine inanıyoruz. Cumhuriyet’in bozulan ayarlarının yeniden düzenlenmesi, bunun da hak ve adalet yolundan ayrılmadan yapılması çok önemlidir. Mevcut hükümetin 16 yıllık iktidarında, eğitim, sağlık, tarım, hayvancılık ve en önemlisi de adalet sistemi bilinçli olarak bir kaosun içine itilmiştir. Dolayısıyla halk büyük bir karamsarlık içinde, gençlerimiz ise gelecek kaygısı yaşamaktadır. Bu noktada İYİ Parti’nin doğuşu, ülke siyasetinde muhalefet anlayışını ve siyasi dengeleri değiştirmiştir. Bütün hedefimiz ve çabamız, ülkemizi ve milletimizi, bu kokuşmuş, rantçı, kişisel menfaatini bütün değerlerin önünde tutan mevcut yönetim anlayışından kurtarmak; laik, demokratik, sosyal ve hukuk devletini yeniden tesis etmektir. Dolayısıyla İYİ Parti, ilk baştan bu tarafa söylediği gibi iktidar hedefi ve cumhuriyetin ayarlarına geri dönülmesi amacıyla milletimizin umudu olmuştur. Biz de burada bu umutları boşa çıkarmayacağız.”

ERBİLGİN: “SOKAKTAKİ BEKLENTİLERİ GÖRÜYORUZ, DUYUYORUZ”

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ise, İYİ Parti ve CHP’nin yerel seçimde ittifak yapıp yapmayacağı ve adaylarını nasıl belirleyeceği yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Genel başkanlarımız bu hususla ilgili görüşmeler yapıyor. Biz İYİ Parti Kastamonu ailesinin sadece seçimlere yönelik değil, diğer Kastamonu meselelerinde de çok yapıcı ve iyi niyetle yaklaştıklarını görüyoruz. Sokakta da bize CHP ve İYİ Parti’nin ortak aday çıkarması yönünde beklentilerini ifade eden seçmenler var. Onların beklentileri bizim için tabi ki önemli. Ancak gözümüz de genel merkezlerde. İYİ Parti il başkanımızla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuyoruz. Birinci önceliğimiz, aday çıkarma yöntemi ne olursa olsun Kastamonu’nun en iyi şekilde temsil edilmesi ve hak ettiği yere getirilmesidir. Kimi ilçelerimizde adaylarımızı açıkladık. Bizim arzumuz Kastamonu’nun en iyi yere getirilmesidir. Kendi çıkarları için ittifak kuranlara karşı milletin çıkarlarını savunmak bizim birinci görevimizdir. En samimi, en dürüst ilişkileri kuruyoruz. Olgunlaşınca kamuoyuna açıklayacağız. Şartlar ne olursa olsun, İYİ Parti ve CHP’nin Kastamonu’nun çıkarlarının ötesinde herhangi bir gündemi yoktur.”

BELEDİYECİLİK

ELEŞTİRİSİNDE

TAKAS İDDİASI

Erbilgin, Kastamonu’da olası bir ittifak için genel merkezlerin tavrının mı beklendiği yönündeki soruya da şu yanıtı verdi:

“Öncelikle Kastamonu’yu ve Türkiye’yi soğan depolarını basan bir iktidardan kurtarmamız gerekiyor. 21. Yüzyılda serbest piyasayı savunduğunu söyleyen bir devlet, zabıtasıyla esnafın peşine düşmüş ve soğan depolarını basar durumda. Türkiye’nin fotoğrafını anlatmak için bu örnek bile yeterli aslında. Kastamonu özelinden bakıldığında ise 20 ilçesiyle beraber her bir ilçesinin ciddiyetle ele alınması gerekiyor. Bizim yaklaşımımız bu ilçelerimizi bir adım daha nasıl ileriye taşıyabiliriz yaklaşımıdır. Tüm ilçelerimizde şu anki durum çok vahim. Biz belediyeciliği, eski bir evin kıymetli bir arsayla takas edilmesinden kurtarmalıyız. Şehir merkezindeki Mahkemealtı’nda kendi yandaşına ait eski bir evin Kuzeykent’te çok kıymetli bir arsayla takas edilmesinden kurtarmamız gerekiyor. Şehrin imkanlarının halka verilmesi gerekiyor. Yandaşlara değil. Bu nedenle bizim yaklaşımımız Kastamonu insanının çıkarınadır. Bunla ilgili parti  disiplini içerisinde genel başkanlarımızın süreci tamamlamalarını bekliyoruz. Ardından her parti kendi kurumsal kimliği içerisinde tavrını açıklayacaktır. Ancak şunun bilinmesini isteriz ki çok samimiyiz. İyi niyetliyiz.”