CHP’de “nabız” morali

Seçmenin nabzını tutmak, bölgedeki siyasi iklimin değiştirilmesine yönelik yol haritasını belirlemek amacıyla kentimize gelen CHP milletvekilleri, moralli ve memnun döndüklerini düzenledikleri basın toplantısında dile getirdi.Burdur Milletvekili Mehmet Göker, İl Örgütü’nün ve Milletvekili Hasan Baltacı’nın, Kastamonu’da sorunlarını dile getiremeyen kesimlerin sesi olmayı çok iyi başardığını ve muhalefet eksiğini giderdiğini gözlemlediklerini söyledi.

Kastamonu’da insanların baskı nedeniyle kendilerini ifade edebileceği bir mecra bulamadığını ifade eden Göker, “Türkiye bir an önce bu muzdarip, düzensiz ve liyakatsiz sistemden kurtulmalı ve ehil ellerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne teslim edilmelidir. Her ne kadar toplantılarımızda insanlar bunu parti olarak dile getirmeseler de bize gösterdikleri teveccüh neticesinde biz Kastamonu’dan çok memnun ayrılıyoruz” dedi.

İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de, “Kastamonu aslında ihmal edilmiş. ‘Nasıl olsa 2-3 milletvekili çıkarırız’ diyerek ihmal edilmiş. Elindeki değerleri hep başkasına kaptırmış. İl örgütünün Kastamonu’ya hakim olduğunu gördük. Yöreye dayalı bir siyaset belirlemek üzere buraya geldik. Genel Başkanımız da bizim hazırlayacağımız bu rapora bakacak ve buraya özel bir çalışma yürütecektir. Kastamonu pozitif bir ayrımcılık bekliyor, hakkını almak istiyor. Bunu da çok iyi gözlemledik” diye konuştu.

CHP heyeti çalışmalarını tamamladı. Bölgedeki siyasi iklim ve önümüzdeki dönemde halkın siyasi eğilimlerinin değiştirilmesi konusunda izlenmesi gereken yol haritasının belirlenmesi amacıyla çalışma ve değerlendirme yapmak üzere ilimize gelen, iki gün boyunca da çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, izlenimlerini partinin il başkanlığında düzenledikleri basın toplantısında paylaştı.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, iki günlük süreç içerisinde çok önemli ve faydalı ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kastamonu’nun sorunlarına vakıf olmak, partimizin eksiklerini tespit etmek adına bu ziyaretlerde bulunduk. İlk gün Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret Borsası, Köy Kooperatifleri Birliği, Şeker İş Sendikası, Memur Sen, Türkiye Kamu Sen, ikinci gün ise Türkiye Harp Malulü Gaziler Derneği, Kastamonu Barosu, özel işletmeler, Gıda Maddeleri Odası, Muhtarlar Derneği ve basın yayın kuruluşlarını ziyaret ettik” dedi.

MEHMET GÖKER

Milletvekilleri adına iki günlük ziyareti değerlendiren Burdur Milletvekili Mehmet Göker ise şunları söyledi:

“Genel Başkanımızın emirleri doğrultusunda iki gün boyunca Kastamonu’daydık. Bu ziyaretlerimizde öncelikli olarak gördüğümüz, Kastamonu’da ciddi bir muhalefet eksikliği bulunuyor. Bu eksiklik neticesinde ise insanların konuşmaya hasret kaldığı, bunu da Milletvekilimiz Hasan Baltacı’nın çok iyi değerlendirerek, konuşamayan, sorunlarını dile getiremeyen kesimlerin sesi olmayı çok iyi başardığını öncelikle tespit ettik. Bunu görmekten de son derece memnun olduk.”

Kastamonu’da uzun bir aradan sonra milletvekili çıkarmalarında etkili olan il örgütü ve il başkanının çalışmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Milletvekili Göker, “İki gün boyunca parti örgütünün bizle birlikte çok iyi çalışması bizi memnun kılmıştır” dedi.

Kastamonu’da insanların baskı nedeniyle kendilerini ifade edebileceği bir mecra bulamadığını söyleyen Mehmet Göker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim yaptığımız görüşmelerde sorunlar hemen hemen aynı. Ekonomik girdilerdeki yükseklik, işsizlik ve insanların adaletsiz bir toplum içerisinde olmaları ve buna karşılık söyleyecekleri sözü olmalarına rağmen, kendilerini ifade edebilecekleri mecra bulamayışları, bulsalar bile bunun gerek iktidar milletvekilleri, gerekse de iktidar yandaşları tarafından ciddi anlamda siyaseten baskı unsuru olarak geri döndüğünü de tespit ettik.”

Türkiye’nin bir an önce muzdarip, düzensiz ve liyakatsiz sistemden kurtulması gerektiğini söyleyen Göker, Kastamonu’da kendilerine gösterilen ilgiden dolayı çok mutlu ayrıldıklarını ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümetin dış politikadaki yanlışları ve beceriksizlikten ve liyakat eksikliğinden kaynaklanan ekonomi anlayışı bu durumları ortaya çıkarmaktadır. Saatte 2 milyon dolar faiz ödenen bir ülkede gelmiş olunan ekonomik durum bu. İşveren, bu girdi maliyetlerinde istihdam sağlayamadığından ve mecburen işçi çıkardığından; çalışan işçi ise emeğinin karşılığını alamayıp, hayat pahalılığından, normal standartlarda yaşantı sürdüremeyişinden muzdarip.  Türkiye bir an önce bu muzdarip, düzensiz ve liyakatsiz sistemden kurtulmalı ve ehil ellerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne teslim edilmelidir. Her ne kadar toplantılarımızda insanlar bunu parti olarak dile getirmeseler de bize gösterdikleri teveccüh neticesinde biz Kastamonu’dan çok memnun ayrılıyoruz.”

İl örgütünün Kastamonu’da çok iyi işler yaptığını gözlemlediklerini söyleyen Milletvekili Göker, “Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu’da il başkanıyla, milletvekiliyle, saha çalışmalarındaki örgütüyle ciddi anlamda iyi işler yapmakta. Vatandaş nezdinde bu durumun bizzat yüzümüze ifade edilmiş olması bizi ayrıca mutlu etmiştir. Bundan sonraki süreç içerisinde, birebirde tespit etmiş olduğumuz sorunları bir rapor halinde hazırlayarak Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na arz edeceğiz. Genel Başkanımız eğer programı uyarsa İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. Yıl programına katılmak üzere 10 Aralık’ta Kastamonu’ya gelmeyi planlıyor. Biz ayrıca İl Başkanımıza ve Milletvekilimiz Hasan Baltacı kardeşimize bundan sonraki süreçte elimizden gelen katkıyı sunacağız” dedi.

Kastamonu’nun çok şirin bir şehir olduğunu da sözlerine ekleyen Göker, “Kastamonu insanlığını kaybetmemiş bir şehir. Para her zaman kazanılır, önemli olan ahlâktır. Kastamonu bu anlamda kimliğini kaybetmemiş ender şehirlerimizden birisi. Bu görüntü bizleri gerçekten çok mutlu etti” diye konuştu.

MEHMET ALİ ÇELEBİ

CHP Parti Meclisi üyesi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ise Kastamonu’nun ihmal edilmiş bir şehir olduğunu söyledi.

Çelebi, “Kastamonu aslında ihmal edilmiş. ‘Nasıl olsa 2-3 milletvekili çıkarırız’ diyerek ihmal edilmiş. Elindeki değerleri hep başkasına kaptırmış. Son dönemde ise Kastamonu’da milletvekilimiz Hasan Baltacı ve İl Başkanımız Hikmet Erbilgin nezdinde il örgütümüz, ufak dokunuşlarla insanların isteklerini açığa çıkarmışlar. İl örgütünün Kastamonu’ya hakim olduğunu gördük. Yöreye dayalı bir siyaset belirlemek üzere buraya geldik. Genel Başkanımız da bizim hazırlayacağımız bu rapora bakacak ve buraya özel bir çalışma yürütecektir. Kastamonu pozitif bir ayrımcılık bekliyor, aslında hakkını almak istiyor. Bunu da çok iyi gözlemledik” dedi.

 

ERHAN VEREN