CHP'den AK Parti’ye cevap: “Hedef saptırmaya çalışıyorlar”

 

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, AK Parti teşkilatlarının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmalarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Bu konu toplu bir gösteriye, siyasi bir şova dönüştürüldü” dedi.

Bir hakaretten söz edilecekse Cumhurbaşkanı’nın Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerine bakılması gerektiğini söyleyen Bıyıklı, Genel Başkanılarının tüm söylemlerinin arkasında olduklarını, iktidarın amacının siyasi başarısızlıklarını örtmek olduğunu söyledi.

 

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, AK Parti teşkilatlarının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmalarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “Bu konu toplu bir gösteriye, siyasi bir şova dönüştürüldü” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhinde suç duyurusunda bulunulma gerekçesinin, kurultaydaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası olduğunu hatırlatan Bıyıklı, “Bu konu toplu bir gösteriye ve siyasi bir şova dönüştürüldüğü için yönetimlerimiz ve ilçe başkanlarımızla konuya açıklama getirmek istedik. Kurultay Delegesi olarak bizzat o konuşmayı salonda dinledim. Sayın Genel Başkanımız o konuşmasında Cumhurbaşkanımızdan namusu ve şerefi üzerine ettiği tarafsız kalma yeminine sadık kalmasını istemiştir” dedi.

p1810908“Böyle bir talepte bulunmak da ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak hakkıdır ve görevidir” diyen CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, “Çünkü seçilen Cumhurbaşkanı üzerine aldığı görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için namusu ve şerefi üzerine ant içer. Ülkemizde taraflı tarafsız kime sorsanız Sayın Cumhurbaşkanının tarafsız olduğunu söyleyemez. Anayasamızın 101’inci Maddesine göre Cumhurbaşkanı seçilen kişinin varsa partisi ile ilişiği kesilir. Yaptıklarına ve söylediklerine bakarak Cumhurbaşkanı’nın partisi ile ilişiğinin kesildiğini söyleyebilir miyiz” şeklinde konuştu.

Hiç kimsenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafsız olduğunu söylemeyeceğini söyleyen Bıyıklı, şöyle devam etti:

“AKP örgütleri yaptıklarının boşuna olduğunun bilincindedir. Hukuk sistemimizle ne kadar oynansa da, adaletin terazisi ne kadar bozulmaya çalışılsa da, Cumhurbaşkanına hakaret iddialarından bir şey çıkarılamayacaktır. Hakaret aranıyorsa, örneğin Cumhurbaşkanı’nın 20 Ocak’ta muhtarlara hitap ederken Genel Başkanımıza yönelik yaptığı konuşmaya bakılmalıdır. Cumhurbaşkanı o konuşmasında, ‘Ana muhalefet partisinin genel başkanı hem parti kongresinde hem de grup toplantısında yine çirkin yüzünü göstermiş. Bazı kişiler vardır ya yüzüne tükürsen yağmur yağıyor derler ya, bu da öyle. Neresinden tutsanız elinizde kalan bir zavallı. Bunun herhangi bir eseri olmadığı için akıl derecesini ölçemiyoruz. Akıl sağlığını bilmiyoruz. Boş konuşmanın dışında bir varlık gösteremeyen, herhangi bir vasfı zaten olmayan bir kimseye şimdi ne diyeyim? Milletin yok saydığı bu zatı ben niye adam yerine koyayım ki?” demiştir. Böylesine hakaret dolu sözler ve düzeysiz bir uslup bir Cumhurbaşkanı’na yakışmaz. O konuşmadan alınan bu sözler Cumhurbaşkanı’nın hemen hemen her gün yaptığı konuşmalardan bazı cümlelerdir.”

“BAŞKAN OLAMAYACAK”

AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde yeniden iktidar olduktan sonra başkanlık sistemini tekrar gündeme getirdiğini söyleyen Bıyıklı, bu konuda da şöyle dedi:

“ Sayın Cumhurbaşkanı hiçbir zaman aklından çıkaramadığı başkanlık sistemini uygulamaya koymak için büyük bir çaba içindedir. 12 Eylül Anayasası’ndan kurtulma bahanesi altında asıl amacı Anayasa’da başkanlık sistemini getirecek değişikliği yapmaktır. Ancak ne yaparsa yapsın, hangi pazarlıkların içinde olursa olsun başkan olamayacaktır. Cumhurbaşkanımızın doğrudan halkın oylarıyla seçilmiş olmaktan dolayı başkanlık yetkileri kullandığını iddia etmesinin bir anlamı yoktur. Halkın doğrudan oylarıyla seçilmiş olsa da Anayasamızda belirtilen yetki ve sorumlulukları değişmemiştir. Cumhurbaşkanımızın istediği başkanlık sistemi, bütün yetkilerin bir kişide toplandığı adeta padişahlık yetkileriyle donatılmış bir başkanlık sistemidir. Meclisimiz ve milletimiz ülkemizi bir dikta yönetimine götürecek bu sisteme izin vermeyecektir.”

“KASTAMONU’DA GÜNDEMİ DEĞİŞTİRME ÇABASI”

Kastamonu’da iktidar partisinin her gün gündeme dair iddialar ortaya attığını söyleyen Bıyıklı, bunların çoğunun yalan, yanlış ve hedef saptırmaya yönelik olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

“AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, üniversiteye gelecek öğrenci sayısının şehir nüfusunun yüzde 20’sini geçmemesi gerektiğini söyledi. Toplumsal bir sıkıntı ortaya çıkacağını söyledi. Bu sözü söyleyenin tek amacı Kastamonu’da gündemi değiştirmek olur. Kastamonu’da hâlâ sağlık sorunları devam ediyor. Daha yeni bir hasta buradan yoğun bakım için Erzurum’a sevk edildi. Geçen yıl anjiyo ünitemiz hizmete girecekti. Hâlâ da gireceği yok. Kent Konseyi toplantısında Kamu Hastaneler Genel Sekreterliği temsilcisi bu konunun yeni yapılacak hastane içinde yer alacağını söyledi. Her zaman ileri bir tarihe erteleniyor. Kastamonu sağlık konusunda geriye gidiyor.”

CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Sonuç olarak ifade etmek isteriz ki, suç duyuruları ve Genel Başkanımız üzerinden yürütülen nefret politikaları ülkeyi yönetememenin sıkıntısı içindeki iktidar partisinin hedef saptırma ve dikkatleri başka yönlere çekme gayretidir. Sözde açılım politikaları ile ülkenin getirildiği iç savaş ve bölünme tehlikesi; Esad’ı yıkma takıntısı yüzünden çıkan karmaşadan ülkemize sığınan milyonlarca kişinin getirdiği yük; dış politikada geldiğimiz tehlikeli nokta; bütün göstergeleri kötü olan ve hep olumsuz giden ekonomi ve bu yüzden geçinemeyen on milyonlarca insan artık umudunu yitirmiştir. O nedenle bu kadar ağır sorunlar içinde dikkatleri başka yönlere çekmeye çalışmanın kimseye yararı olmayacaktır. Genel Başkanımızın bütün söylemlerinin arkasındayız. CHP Kastamonu örgütü olarak her zaman yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.”

CHP İlçe Başkanları ve il yöneticileri de toplantıda söz alarak AK Parti ile ilgili eleştirilerde bulundu.

Düzenlenen toplantıya CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ve İl Yönetimi, CHP Merkez ve ilçe Başkanları, Kadın Kolları yöneticileri ile bazı partililer katıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU