CHP’den Bahçeli’ye “söylem” tepkisi

CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Kastamonu mitingindeki sözlerine tepki gösterdi ve “Yıllardır ülkemizde devam eden terör olaylarında en çok şehit veren illerin başında gelir Kastamonu. Terör olaylarının yaşam alanı bulamadığı nadir kentlerdendir Kastamonu. Cumhur ittifakına oy vermeyen Kastamonuların tamamını terörist olarak yaftalamak, teröre yardım ve yataklık ile suçlamak en hafif tanımla gafletten başka bir şey değildir” dedi ve “Kastamonu’nun birlik beraberlik içinde yaşaması sizi neden rahatsız etmiştir?” sorusunu yöneltti.
Alemdar yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 13 Mart 2019 tarihinde Kastamonu Cumhuriyet meydanında bir miting düzenledi. Genel başkanlar miting için Kastamonu’ya geldiklerinde Kuzeykent miting alanını tercih ederken, MHP Genel Başkanının yıllardır miting yapılmayan Cumhuriyet meydanını tercih etmesine önce Kastamonulular bir anlam veremedi.
Çünkü Cumhuriyet Meydanı yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmaları bitmiş, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı anıtının olduğu ve resmi törenlerin yapıldığı bir alan hüviyetine kavuşmuştu. Sadece Meydanın girişinde basın açıklamaları ve ufak toplantılar tertip ediliyordu.
Birde meydanın girişine miting için platform kurulduğunda daracık bir alan kalmıştı. Kastamonulu hemşerilerimiz bu duruma bir anlam verememişti. Miting saati geldiğinde neden Kuzeykent miting alanı değil de cumhuriyet meydanının tercih edildiği ortaya çıkmıştı. Çünkü resmi törenlerin yapıldığı o küçücük alan bile MHP’liler tarafından doldurulamamıştı. Yer yer boşluklar vardı.

Konuşmasına il ve ilçe belediye başkan adaylarını açıklayarak başlayan Sayın Devlet Bahçeli tahmin edildiği gibi hakaret dolu sıfatlarla MHP ve AKP’ye oy vermeyenlere “illet, zillet, melanet ve rezalet” gibi sıfatlarla konuşmasını devam ettirdi.

Anlaşılan, biri Sayın Devlet Bahçeli’ye Kastamonu halkını tanıtmamış. Kastamonu’ya gelirken Kastamonu hakkında ön bilgi vermemiş. O zaman Kastamonu halkına illet, zillet, melanet ve rezalet kelimelerini kullanan Sayın Bahçeli’ye biz Kastamonu’yu ve Kastamonuluları anlatalım.
Kastamonu’da yaşayan CHP’lisi, İyi Partilisi, AKP’lisi, MHP’lisi, Saadet Partilisi; Nasrullah şadırvanından su içip yanı başındaki Münire Medresesinde beraber çay içen insanlardır. Kastamonu’da yaşayan hangi görüşten insan olursa olsun, hangi partiyi tutarsa tutsun düğününe, derneğine, hayırlı bir işine başlayacağı zaman Şeyh Şaban-ı Veli türbesinde dua ederek başlar. Kastamonu’da kim olursa olsun, hangi partiyi tutarsa tutsun herkes birbirinin düğününe gider, cenazesinde başsağlığı diler. Kastamonu siyasi iktidarın bütün ayrıştırma çabalarına rağmen birbiri ile kutuplaşmadan beraber yaşamayı becermiş nadir illerden bir tanesidir.
Biz şimdi Sayın Bahçeliye soruyoruz:
Kastamonu’nun birlik beraberlik içinde yaşaması sizi neden rahatsız etmiştir?
Kastamonu kurtuluş savaşında dahi düşman ayağı değmemiş illerimizden bir tanesidir. Buna rağmen en çok şehit veren illerin başında gelir. Kurtuluş savaşının bütün lojistik desteği Kastamonu üzerinden sağlanmıştır. İnebolu ilçemiz ve başkentimiz Ankara arasında İstiklal yolunun güzergahının merkezi Kastamonu’dur. 21 yaşında, 21 Şubat tarihinde kağnısında taşıdığı mühimmat zarar görmesin diye bu vatanı canı pahasına bizlere emanet eden Şehit Şerife Bacının torunlarıdır Kastamonulular.
Ülkesinin kurtuluşu için saçını kestirip erkek kıyafeti giyerek ordumuza katılan ve Halim Çavuş lakabı ile cephede savaşan Halime Çavuş’un torunlarıdır Kastamonulular.
Yıllardır ülkemizde devam eden terör olaylarında en çok şehit veren illerin başında gelir Kastamonu. Terör olaylarının yaşam alanı bulamadığı nadir kentlerdendir Kastamonu. Kastamonu’ya gelip, Cumhur ittifakına oy vermeyen diğer Kastamonuların tamamını terörist olarak yaftalamak, teröre yardım ve yataklık ile suçlamak en hafif tanımla gafletten başka bir şey değildir.

Kastamonu’da bundan önce üç dönem MHP, bir dönem AKP Belediye Başkanlığını kazanmış ve 25 yıldır Kastamonu’yu yönetmiştir. Belediyenin bütçesini demir ve betona harcamış, yandaş ve yakınlarını zengin etmiştir. Buna rağmen Kastamonu beka sorunu ile karşı karşıya kalmamıştır. Ne üç dönem MHP Kastamonu’yu idare ederken ne de bir dönem AKP idare ederken hiçbir diğer vatandaşımızın aklına Kastamonu’da beka sorunu oluştu diye bir şey gelmemiştir.

31 Mart seçimlerinde Kastamonu’yu Millet İttifakı kazanacaktır. Bizim bundan bir gram şüphemiz yoktur. Seçim gününe kadar her parti kendi çalışmasını yapacak ve seçimi kazanmak için elinden gelen çalışmayı yapacaktır. 31 Mart akşamı belediye başkanlığını CHP ve İYİ PARTİ’nin oluşturduğu millet ittifakı kazandığında Kastamonu’daki hiçbir hemşerimizin aklına beka sorunu gelmeyecektir. Çünkü biz belediye seçimlerini kazandığımızda zaten parti rozetini çıkaracak ve kendimizi bütün Kastamonululara hizmet yoluna gireceğiz. Kastamonu’da ayrımcılık yapanlar; Kastamonuluları illet zillet, melanet ve rezalet tanımlamaları ile bölmeye çalışanlara, Kastamonuluların arasına ayrılık tohumu atmaya çalışanlara Kastamonulular izin vermeyecektir.

Kastamonu tarihi olan bir kenttir. M.Ö 2000-1200 yıllarına kadar giden tarihi vardır. Yerleşmiş kültürü, örf ve adetleri, komşuluk ilişkileri farklı bir kenttir. Kadim Anadolu kenti Kastamonu’da yaşayan hemşerilerimize illet, zillet, melanet sıfatlarını takanlar bu sıfatların altında kalırlar, kaldıramazlar.
Bizler hangi partiyi tutarsak tutalım, hangi görüşten olursak olalım Nasrullah şadırvanından su için kol kola girip muhabbet edebilme erdemini yaşatan insanlarız. Nasrullah şadırvanından su içmiş misafirlerimizi yedi yıl içinde tekrar geri geri gelsinler diye uğurlayan kadirşinas bir şehrin evlatlarıyız.
Koltuklarında birkaç sene daha fazla oturabilmek için ellerinde kala kala milleti bölmeye, arasına ayrılık tohumları atmaya çalışanlar Kastamonu’da hüsranın en büyüğünü yaşayacaklardır. Yarın seçim bittiğinde biz yine birbirimizin düğününe gidecek, birbirimizin üzüntüsünde yanında olacağız. Bunun farkında olmadan siyasi gerekçeler ile aramıza nifak tohumu ekmeye çalışanlara bunu hatırlatmayı bir vatandaşlık borcu biliriz.

Kastamonu’da yaşayanlar bunun farkındadır. Sayın Bahçeli’nin ve bundan sonra Kastamonu’ya gelecek siyasetçilerinde bunun farkında olmasını temenni ederiz. ”