CHP’den Belediye’ye PROJELİ TEKLİF

CHP İl Yönetimi, Belediye’ye, satışa çıkardığı Kuzeykent’teki araziye, projesini hazırladıkları kültür merkezi ve kız yurdunun yapılmasını teklif etti.

  • İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Belediye’nin finans gücü yetmediği taktirde katkıya hazır olduklarını, projeyi CHP’li büyükşehir belediyelerine yaptırabileceklerini söyledi. 67,5 milyon lira bedel konulan arazinin değerinin 250 milyon lira olduğunu ifade eden Erbilgin, “Çok katlı binalar dikmenin bir faydası yok” dedi.
  • Erbilgin, projenin cadde mağazaları ve kafeteryasıyla Belediye’ye sürekli gelir getireceğine işaret etti, “Bir üniversite şehri olma iddiamız varsa o lokasyondaki bir yerin kültürel tesis alanı olarak yapılaşmaya ihtiyacı var. Onun için biz, ‘Kastamonu ütülmesin, Kastamonu’yu ütmeyin’ diyoruz” şeklinde konuştu.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, dün parti binasında Belediye Meclis üyeleri Sibel Karakaş ve Hakan Oral ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek Kastamonu Belediyesi tarafından Kuzeykent’te satışa çıkartılan parsel ile ilgili önerdikleri Oğuz Atay Kültür Merkezi projesini kamuoyuyla paylaştı.

Hikmet Erbilgin, toplam 25 bin 450 metrekare inşaat alanına sahip olan ve içerisinde 300 kişilik tiyatro salonu, cadde mağazaları, açık etkinlik terası, halk kütüphanesi, kreş, kapalı spor salonu ile 108 kişilik kız yurdunun bulunduğu projenin bölgeye en uygun yapılaşma olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun “Kastamonu Belediyesi’nin bütçe sıkıntısı var. Biz yapamayız” demesi durumunda projeyi hayata geçirmek için CHP olarak ellerini taşın altına sokmaya hazır olduklarını da ifade eden Hikmet Erbilgin, “Büyükşehir belediyelerimizle yapılacak protokoller ile 16 bin 803 metrekarelik parsel üzerindeki her türlü inşaat faaliyetlerini ve donatıları sağlamak konusunda her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirteyim” dedi.

“Şehrin kıymetli yerlerinin ranta açılmaması, halkın hizmetine sunulması gerektiğine inanıyoruz” diyen Hikmet Erbilgin, “Onun için ‘Biz satan tarafta değil, yapan tarafta olacağız’ dedim” ifadelerini kullandı.

Hikmet Erbilgin’in açıklamaları şöyle:

“Belediye Başkanımız Sayın Vidinlioğlu, yerel seçim öncesinde KastaMall sürecinde belli başlı hesaplar yapmıştı. Şu anda Kuzeykent’te satışa konu parsel 67,5 milyon lira bedelle satışa çıkacak. Emsal 3 konut ve ticaret alanı olarak belirlenmiş. İmar harici artışları yok saydığımızda bile burada sadece 50 bin 412 metrekare ticaret ve konut alanı var. Dolayısıyla bu yaklaşık tek başına konut yapıldığını düşünürsek 120 metrekareden 420 daireye denk geliyor. Her şeye rağmen oranın yüzde 50 kat karşılığı verildiğini düşünürsek 210 mesken karşılığında müteahhit iş yapabilir. Ben gayrimenkul değerleme uzmanıyım aynı zamanda. Bu benim mesleğim olduğu için de söylüyorum. Yani 67 milyon liradan satışa çıkan o parselin 250 milyon lira değeri var. Acaba birileriyle anlaşmalı bir süreç mi var diye bizde tereddüt oluşturduğunu da belirtmek isteriz.

“BİZ ÖNEREN TARAFTAYIZ”

“Yine ayın 26’sında ihaleye girecek olan Kastamonulular’ınbu sürece duyarlı olmasını beklemekle birlikte, şehrin her yerini betona dönüştürmeyelim, her şey rant değildir. Bu nedenle ihaleye girecek firmaların süreçten geri durması bu şehrin doğru planlanması için kıymetlidir. Bir üniversite şehri olma iddiamız varsa o lokasyondaki bir yerin kültürel tesis alanı olarak yapılaşmaya ihtiyacı var. Onun için biz,‘Kastamonu ütülmesin, Kastamonu’yu ütmeyin’ diyoruz. Bunun Kastamonu için bir fırsatçılık olacağını da ifade ediyoruz. Bize ‘sadece eleştiriyorsunuz’ diyorlar. Ama biz uzun zamandır öneren taraftayız. Bunu TÜRGEV yurdu konusunda da önermiştik.

“BİZ YAPAMAYIZ DERLERSE, CHP OLARAK BİZ YAPARIZ”

“Önerdiğimiz projede cadde mağazaları belediyeye sürekli bir gelir sağlayabilir. Dolayısıyla biz, belediyenin mülklerini hiç etmek yerine hep üretmek, üretmek, üretmek diyoruz. Ciddi bir şekilde Kastamonu’nun paydaşlarının bu işe sahip çıkması gerektiğine inanıyoruz. Bizim önerdiğimiz bu projeye Belediye Meclisi ve Sayın Vidinlioğlu ‘tamam’ derse bunun finansmanını da sağlamak için elimizi taşın altına sokmaya hazırız. Büyükşehir belediyelerimizle yapılacak protokoller ile 16 bin 803 metrekarelik parsel üzerindeki her türlü inşaat faaliyetlerini ve donatıları sağlamak konusunda her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu belirteyim. Belediye başkanımız ‘Kastamonu Belediyesi’nin bütçe sıkıntısı var. Biz yapamayız’ derse Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz yaparız.

“ÇOK KATLI BİNALARI DİKMENİN BİR ANLAMI YOK”

“Projemizde annelerin en büyük ihtiyacı olan kreş var. İster üniversite öğrencileri için düşünülsün ister taşımalı eğitimle gelen öğrenciler için düşünülsün yurt projesi var. Çok uzun zamandır konuşulan bir tiyatro salonu ve konser alanı var. Şehrin göz bebeği yerlere en uygun yapılaşma budur. Oralara çok katlı binaları dikmenin bir anlamı yok. Bir belediye başkanımız şehrin girişine bir kazığı dikti. Diğer belediye başkanımızda buradan bir kazık dikecek. Birisine Tahsin Babaş, diğerine Galip Vidinlioğludikip çıkıp bir birlerine el sallayacaklar. Biz bunu istemiyoruz.”

“BELEDİYEYE GELİR GETİRİCİ BİR PROJE”

Belediye Meclis üyesi Hakan Oral da söz konusu proje detayı ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Söz konusu arazi üzerinde bir proje çalışmamız oldu. İki ayrı bina olarak projeyi tasarladık. Binanın birinde tiyatro salonu, kültür merkezi, sergi salonu, cadde mağazaları ve kafeteryanın bulunduğu açık etkinlik terası alanları var. Oyun alanları olacak. Diğer komplekste ise 108 kişilik bir yurt, halk kütüphanesi, kreş ve spor salonu yer alıyor. Çok değerli cadde mağazalarıyla birlikte belediyeye de çok ciddi getirisi olacak bir proje.”